JAPANCI SLETELI NA MESEC! Ovo su do sad uspele samo OVE četiri zemlje! (VIDEO)

Autor:

Svet

19.01.2024

16:49

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Ako japanski lender SLIM uspešno sleti na površinu našeg prirodnog satelita, biće to treća zemlja koja je postigla takav uspeh u 21. veku!

JAPANCI SLETELI NA MESEC! Ovo su do sad uspele samo OVE četiri zemlje! (VIDEO)

Foto: Unsplash/ mikepetrucci

Japan je danas u 16 ​​časova započeo zahtevan "svemirski manevar" uspeo je da sleti na površinu Meseca.

Do sada su to uspele samo četiri zemlje: SAD, Kina, bivši Sovjetski Savez i Indija. To je veoma rizičan poduhvat.

Prošle nedelje je svemirska letelica Peregrin (saradnja privatne američke kompanije i NASA-e) odustala od ove ideje. Da je uspela, to bi bila prva američka misija koja je sletela na Mesec od 1972. godine, odnosno od ere programa Apolo.

Dakle, ako japanski lender SLIM uspešno sleti na površinu našeg prirodnog satelita, biće to treća zemlja koja je postigla takav uspeh u 21. veku i peta koja je izvršila takozvano meko sletanje na Mesec u istoriji čovečanstva.

Japan je dao zeleno svetlo svojoj svemirskoj letelici (SLIM) da danas izvrši "precizno" sletanje na Mesec i tako postane peta zemlja sveta koja je posetila Zemljin satelit, prenosi Rojters.

SLIM je dostigao visinu od 15 kilometara iznad površine Meseca, gde ce započeti autonomni 20-minutni spust od ponoci u subotu (15:00 GMT petak), saopštila je Japanska agencija za istraživanje svemira (JAKSA).

Pohod Japana na Mesec

Nazvan "mesečev snajperista", SLIM će pokušati da sleti u okviru oblasti od 100 metara oko svoje mete, što predstavlja značajno uže područje sletanja u odnosu na konvencionalnu preciznost od nekoliko kilometara.

Uspešno precizno sletanje SLIM-a, prema rečima profesora Univerziteta Ritsumeikan Kazutoa Saikia koji je razvio SLIM-ovu blisku infracrvenu kameru za analiziranje mesečevih stena posle sletanja, pomoći će Japanu da svoju naprednu tehnologiju zadrži na veoma visokom nivou u svetu.

SLIM je opremljen sa dve male autonomne sonde, "vozila za lunarne izlete" LEV-1 i LEV-2, koje ce neposredne pre sletanja biti puštene kako bi snimili sletanje SLIM-a na mesečevu površinu, piše AP.

Vozilo LEV-1, veličine je mikrotalasne rerne i opremljeno antenom i kamerom, dok je LEV-2 rover u obliku lopte opremljen sa dve kamere, koji je razvila JAKSA zajedno sa Sonijem, proizvođačem igračaka Tomijem i Univerzitetom Došiša, prenosi Tanjug.

"Čeka nas 20 minuta užasa"

- Mislim da nas čeka 20 minuta užasa i da ćemo tokom perioda od usporavanja do sletanja na površinu Meseca zaboraviti da dišemo - rekao je Kenji Kušiki iz projekta SLIM, a prenosi CNN.

Mali istraživački lender dizajniran je za demonstraciju izrazito preciznog sletanja sondi koje su jeftine i lagane. JAKSA nada se da će ova nova tehnologija omogućiti spuštanja i na opasan, stenovit teren, prenosi Index.hr.

Propao američki pokušaj

Podsetimo, američka svemirska letelica "Peregrine One", lansirana prošle nedelje sa ciljem sletanja na Mesec, uništena je iznad Pacifika pošto se suočila sa problemima.

"Peregrine One" je pretrpela kvar u pogonu, što je podrazumevalo curenje pogonskog goriva iz napuklog rezervoara oksidatora. Ovo je stvaralo potisak, okretalo letelicu i sprečavalo je da svoje solarne panele stalno usmerava ka Suncu, što je od ključnog značaja za održavanje napajanja.

Privatni operater, Astrobotik iz Pitsburga, naveo je letelicu u Zemljinu atmosferu da izgori, prenosi BBC.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO

 

Komentari (0)

Loading