EPSKI PREOKRET U ARENI! Partizan NADOKNADIO -24 i srušio “Ponos Izraela”! Makabi prokockao POBEDU! (VIDEO)

12.01.2024

19:30

Košarkaši Partizana pobedili su Makabi iz Tel Aviva rezultatom 88:79 (11:29, 25:23, 31:15, 21:12) u 21. kolu Evrolige.

Na taj način su izabranici Željka Obradovića prekinuli seriju poraza u najelitnijem klupskom takmičenju, pošto su u prethodnim mečevima gubili od Fenerbahčea, Crvene zvezde Meridianbet, Virtusa i madridskog Reala, uz, između toga, samo jedan trijumf nad Asvelom.

Neverovatna drama viđena je u Areni, pošto je Partizan od ambisa i zaostatka od 24 poena (13:37) za “Ponosom Izraela”, stigao do toga da se u poslednjoj četvrtini bori za pobedu. I stigao do nje epskim preokretom!

Očajno su crno-beli ušli u utakmicu, što je Makabi iskoristio i serijom 16:0 ekspresno došao do ubedljive prednosti. Čak šest minuta domaćin nije uspeo da probaci loptu kroz mrežicu! Izraelci su to kažnjavali postepeno i do prve male pauze stvorili ogromnu zalihu od 18 poena prednosti!

Trojkom na početku druge četvrtine, Veb je odveo Makabi na rekordnih 21 razlike (11:32), da bi se tada raspucao Pi Džej Doužer kome se pridružio i Džejms Naneli, koji je sa nekoliko trojki doveo crno-bele samo na -13 (36:49) u poslednjem minutu prvog dela, da bi Tarim Blat na isti način odogovrio i na veliki odmor doneo gostima 16 koševa više (36:52).

Nastavak susreta doneo je znatno bolju igru Partizana, koji je već u 24. minutu spustio samo na 10 koševa minusa (46:56), da bi potom Nanelijeve trojke izazvale erupciju oduševljenja u Areni, te je Partizan prišao Makabiju na svega pet poena zaostatka (51:56). Fenomenalnu seriju nastavio je trojkom Ledej, a onda je isti igrač u poslednjim trenucima ovog kvartala prvi put doveo “parni valjak” u vođstvo koševima 2+1 (67:64).

Serijom 8:0 crno-beli su otvorili poslednji kvartal i na krilima Alena Smailagića koji je dao pet od osam koševa, uz trojku Ognjena Jaramaza, Partizan je pobegao na šest poena više (75:69). Pokušao je Makabi da se vrati, ali su domaći novom serijom 5-0 odbili taj napad i preko kapitena Pantera otišli na maksimalnih +9 (81:70), čime je meč bio prelomljen.

PARTIZAN - MAKABI 88:79 (11:29, 25:23, 31:15, 21:12)

Dvorana: Štark arena. Sudije: Matej Boltauzer, Jakub Zamojski, Rejn Perandi.

PARTIZAN: Smit, Ledej 7, Koprivica, Panter 5, Smailagić 9, Jaramaz 5, Naneli 20, Trifunović 8, Doužer 23, Ponitka, Kaminski, Kaboklo 11.

MAKABI: Klivlend 5, Veb 7, Braun 7, Boldvin 19, Menko, Sorkin 14, Dibartolomeo 4, Rivero 9, Koen, Nibo 5, Blat 9, Kolson.

Partizan su do 11. pobede u sezoni vodili Pi Džej Doužer sa 23 i Džejms Naneli koji je ubacio tri poena manje, ali daleko značajnije u trenucima kada je Obradovićev tim topio minus. Dvocifren je bio i Bruno Kaboklo sa 11 koševa.

Kod Makabija najefikasniji je bio Vejd Boldvin sa 19 poena, Roman Sorkin je dodao 14 koševa.

Crno-beli su sada na skoru 11-10, dok Izraelci

TOK MEČA

ČETVRTA ČETVRTINA

Kraj utakmice, Partizan je pobedio Makabi 88:79.

40. minut - Faul Klivlenda nad Ledejom, koji ide na slobodna bacanja.

39. minut - Kakva dva promašaja Makabija u istom napadu, mnogo sreće za Partizan.

38. minut - Posle nesportske Smailagića, Veb ne greši oba puta 84:79 i lopta za Makabi.

38. minut - Doužer kao na treningu povećava prednost 84:75, ali ne greši ni Boldvin 84:77.

36. minut - Pogađa Dibartolomeo sa penala i prekida ovu seriju Partizana, koji i dalje vodi 80:73. Odmah uzvraća Doužer 82:73, pa Boldvin sa penala oba puta precizan 82:75. Njegov 17. poen.

34. minut - Brutalno zakucavanje Sorkina 75:71, a onda poeni Doužera, vodi Partizan 78:71! Sada poentira i Panter za maksimalnih devet koševa više 80:71, tajm-aut Kataš.

34. minut - Faul u napadu Sorkina, Kataš ne veruje očima.

33. minut - Jaramaz daje trojku, šest razlike za Partizan, Kataš traži tajm-aut 75:69. Serija crno-belih 8:0.

32. minut - Postiže koš Smailagić i izjednačava na 69:69, pa onda Alen daje i trojku, vodi Partizan 72:69.

Naneli i Boldvin u duelu

31. minut - Boldvin siguran oba puta s penala, Makabi vodi 69:67 i ima loptu sa strane.

31. minut - Nesportska za Nanelija, kome je to peti faul, mora najbolji igrač Partizana u svlačionicu!

Počela je odlučujuća deonica, idemo ispočetka.

TREĆA ČETVRTINA

30. minut - Šteta, Boldvin sa zvukom sirene daje koš za izjednačenje i dramu pred poslednjih deset minuta - 67:67.

30. minut - Boldvin je pogodio prvo, promašio drugo bacanje 67:65. Usledila je pauza zbog problema sa satom.

30. minut - Ledej zakucava i imaće slobodno bacanje 66:64! Čudo se dogodilo - Partizan prvi put vodi na meču! Pogodio je Zek i dodatni penal 67:64.

29. minut - Rivero siguran sa penala 62:64 vodi Makabi, kao i Kaboklo kod Partizana 64:64.

28. minut - Vratila se lopta Sorkinu koji ne greši 60:62, a onda odmah se revanširao Kaboklo i izjednačio 62:62, dobili smo egal meč!

28. minut - Ledeeeeeeej postiže trojku 58:60! A onda Naneliiiiiiiiiiiiii NEREŠENO JE! 60:60, tajm-aut Kataš!

27. minut - Naneli je realizovao slobodno bacanje 55:60.

27. minut - Trifunović postiže trojku 54:60, kako igra Partizan u ovoj deonici!

26. minut - Prekida Džejms Veb ovu seriju Nanelija 51:58, a potom Sorkin krade loptu i povećava na 51:60.

26. minut - Džeejms Naneliiiiiiiiiiiii nova trojka 51:56!

25. minut - Naneliiiiiiiiiiiiiii, posle dužeg vremena Partizan na jednocifrenom minusu (48:56)

25. minut - Sada pogađa i Naneli, Partizan je na -10 (46:56), a bilo je 21 u korist Makabija!

24. minut - Pi Džej Doužer se ne zaustavlja, njegovi novi poeni za 44:56.

23. minut - Boldvin daje lake koševe i povćava prednost Izraelaca 56:40. Zatim Kaboklo siguran sa slobodnih bacanja 42:56.

22. minut - Trifunović drugo poluvreme otvara poenima 38:52, pa osmi skok Nanelija za sjajnu akciju koju je krunisao Jaramaz 40:52. Ipak, Sorkin ekspresno u kontri zakucava za vođstvo Makabija 54:40.

Počelo je drugo poluvreme.

DRUGA ČETVRTINA

20. minut - Trojka Tamira Blata za 36:52, što je rezultat prvog poluvremena.

20. minut - Trifunović je bio fauliran u šutu za tri i sva tri bacanja pogodio 34:46, Blat uzvraća trojkom 34:49. Potom Džejms Naneli precizan 36:49.

19. minut - Još jednom Naneliiii za 31:44, ali Rivero vraća odmah u sledećem napadu gostiju 31:46.

Vejd Boldvin i Džejlin Smit u pozadini

18. minut - Naneeeeeeeeeeeeeeeeli, druga trojka za Džejmsa za -15, sada vode Izraelci 29:44, ali je Arena proključala!!! Tajm-aut traži Kataš!

18. minut - Ne dozvoljava Sorkin da se Partizan približi, povećava vođstvo Makabija na 44:26. Kaboklo ne daje oba bacanja, veliki promašaji crno-belih, ovo ne sme da se dešava kada se juri toliki zaostatak.

17. minut - Ponovo Smailagić na linijii za bacanja, pogodio je prvo i smanjio na 24:42, a onda Kaboklo uhvatio loptu i do nje je potom došao Doužer koji je precizan 26:42.

17. minut - Za razliku od Alena, Doužer ne greši s penala, precizan je bio oba puta 23:42.

16. minut - Smailagić sa slobodnih bacanja, pogađa prvo, promašuje drugo 21:42.

15. minut - Vejd Boldvin postiže trojku za 20:42.

15. minut - Doužer poentira i još više se crno-beli približavaju 20:39, tajm-aut traži Oded Kataš.

14. minut - Naneliiiiiiiiiii trojka za Partizan, konačno su krenuli crno-beli da pogađaju van linije 6,75, ali i dalje gube 18:39.

13. minut - Ponovo Doužer pogađa 15:37, ali opet laki koševi za Rivera koji vodi Makabi na 39:15.

12. minut - Doužer jedini raspoložen kod Partizana 13:34. Uzvraća Antonijus Klivlend 13:37.

11. minut - Veb trojkom otvara drugu deonicu, Makabi ima čak 21 razlike - 32:11!

PRVA ČETVRTINA

Završena je prva četvrtina: Partizan - Makabi 11:29!

10. minut - Smailagić pod košem gostiju pogađa 11:27, ali Antonijus Klivlend zakucava pod košem Partizana za 29:11 u korist Makabija.

10. minut - Tamir Blat daje trojku 27:9, čak 18 razlike ima Makabi. Juče su se pojavile informacije da neće biti u timu gostiju, međutim, pojavio se i igra.

9. minut - Posle greške igrača Makabija, Doužer zakucava za 9:23. Potom Rivero promašuje prvo, a daje drugo bacanje 24:9, trojku je promašio Doužer.

8. minut - Dibartolomeo sa distance postiže koš 23:5, već u sledećem napadu precizan Dožuer kod Partizana koji i dalje ima zaostatak 7:23!

7. minut - Sada je precizan i Doužer koji smanjuje na 5:16, ali odmah uzvraća Sorkin 18:5 za Makabi. Potom i Sorkin daje trojku 21:5 za goste!

6. minut - Konačno se Partizan probudio, trojka Kabokla 3:16.

5. minut - Sorkin siguran, raste vođstvo gostiju 16:0!

4. minut - Ubacuje i Nibo uz dodatno bacanje 14:0! Očajan start Partizana.

4. minut - Lorenco Braun se ne zaustavlja, kao ni Makabi 11:0.

3. minut - Sorkin ne greši, Izraelci gaze crno-bele, imaju ogromnih 9:0!

2. minut - Još jednom Lorenco Braun precizan, ali sada sa distance za ubedljivih 7:0 u korist Makabija.

2. minut - Sada trojku daje bivši igrač Zvezde Meridianbet Lorenco Braun i gosti idu na 5:0, a Obradović odmah traži tajm-aut.

1. minut - Džoš Nibo daje prve koševe na meču i Makabi vodi 2:0.

Utakmica je počela!

Ovo su startne petorke!

PARTIZAN: Smit, Panter, Trifunović, Ledej, Kaboklo.

MAKABI: Braun, Boldvin, Sorkin, Kolson, Nibo.

UVOD

20.25 - Košarkaši Makabija su na parket izašli u majicama sa natpisom "Hvala, Beograde", u znak zahvalnosti što im je omogućeno da kao domaćini igraju u srpskoj prestonici za vreme rata u Izraelu. Sličan gest tim iz Tel Aviva je napravio i u okršaju protiv Crvene zvezde Meridianbet.

20.22 - Uskoro počinje meč u Areni.

19.53 - Crno-beli će u ovom susretu biti lišeni pomoći Danila Anđušića i Tristana Vukčevića, koji nisu u protokolu za duel sa "Ponosom Izraela".

19.51 - Podsetimo se šta je trener Partizana Željko Obradović rekao pred meč sa Izraelcima:

- Gledali smo ih kako su dominirali protiv Virtusa, odigrali su izvanredno, a vidim po komentarima igrača da su pozitvno reagovali posle poraza od Fenerbahčea. Makabi može da igra sa dva visoka ili sa četiri niska košarkaša, imaju pojedince sposobne da rešavaju situacije 'jedan na jedan' i kvalitetni su prilikom ofanzivnog skoka, što ih krasi godinama. Ima još 14 kola do kraja, svaka utakmica za nas je kao malo finale - istakao je Obradović.

19.30 - Dobro veče i dobrodošli na lajv blog utakmice 21. kola Evrolige između Partizana i Makabi Tel Aviva.

PRE UTAKMICE

Crno-beli su u prethodnih pet mečeva čak četiri puta napuštali parket pognutih glava, a jedinu pobedu u tom periodu ostvarili su protiv Asvela (90:77) pred grobarima, drugog dana Nove godine.

Pre i posle toga ređali su se neuspehi u duelima sa Real Madridom (91:77), Virtusom (75:77), u večitom derbiju protiv Crvene zvezde Meridianbet (72:88) i poslednji put na gostovanju u Istanbulu sa Fenerbahčeom (76:91), iako su Obradovićevi izabranici u tom okršaju vodili u jednom trenutku čak sa 17 poena razlike (36:19).

Ni to im nije pomoglo da izbegnu novi kiks, pa će protiv "Ponosa Izraela" učiniti sve da dođu do trijumfa.

S druge strane, Makabi na krilima pobede nad Virtusom (95:78) stiže "u komšiluk", obzirom da svoje utakmice kao domaćin igra u dvorani "Aleksandar Nikolić", budući na ratnu situaciju koja vlada u Izraelu.