ŠTA STOJI IZA RUSKOG NAPUŠTANJA HERSONA: Kremlj pripremao nedeljama rusku javnost za povlačenje

Autor:

Svet

11.11.2022

20:22

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

U oktobru je Kremlj počeo da priprema rusku javnost za povlačenje, za koji su pretpostavljali da neće biti popularno među "proratnim" Rusima.

ŠTA STOJI IZA RUSKOG NAPUŠTANJA HERSONA: Kremlj pripremao nedeljama rusku javnost za povlačenje

Foto: Printscreen/Twitter

Komandant ruskih snaga u Ukrajini Sergej Surovikin je juče tokom direktnog televizijskog prenosa preporučio povlačenje sa desne obale reke Dnjepar. Sa njim se javno složio ruski ministar odbrane Sergej Šojgu.

U oktobru je Kremlj počeo da priprema rusku javnost za povlačenje, za koji su pretpostavljali da neće biti popularno među "proratnim" Rusima. U međuvremenu, izvori bliski Kremlju smatraju da je to saopštenje trebalo da bude poziv Ukrajini da nastavi pregovore, piše nezavisni ruski portal "Meduza".

- Na Hersonskom frontu naši gubici su sedam do osam puta manji od neprijateljskih. Pre svega mislimo na živote ruskih vojnika. Odluka o postavljanju odbrane na levoj obali Dnjepra nije bila laka, ali zaštitiće živote naših vojnika i borbenu efikasnost naših trupa - rekao je Surovikin, prenosi Index.hr.

On je zvanično objasnio ministru odbrane Sergeju Šojguu neophodnost napuštanja Hersona. Šojgu je prihvatio argument i naredio povlačenje trupa uživo na televiziji.

Republika

Foto: Tanjug/AP

Sergej Šojgu

 

Izvori "Meduze" bliski Kremlju objavili su pre mesec dana da bi ruske trupe mogle da napuste bar deo Hersonske oblasti. Početkom novembra rekli su da Kremlj smatra predaju Hersona "verovatnim, ali nepoželjnim scenarijem". Konačnu odluku, prema izvorima, mora da donese predsednik Vladimir Putin.

Putinova administracija je napisala priručnik za propagandiste da pripremi javnost za povlačenje u Hersonu. Savetovano im je da Ukrajinu prikažu kao manipulativnu i krvoločnu i da naglase da "ruske trupe žele da spasu živote civila i osoblja".

Surovikin ponovio sve tačke priručnika

Surovikin je ponovio praktično sve tačke priručnika, kao i sekretar Glavnog saveta Jedinstvene Rusije Andrej Turčak, koji je od maja uveravao da će Rusija biti u Hersonu „zauvek“.

-Naši momci kod Hersona bili su izloženi velikim rizicima. U svakom trenutku mogli bi da budu odsečeni od svojih linija snabdevanja, a održavanje odbrane u toj situaciji bilo bi izuzetno složeno... Osnovna svrha današnjeg manevra je zaštita stanovništva uz očuvanje što više kadrova - napisao je Turčak na Telegramu.

Kremlj je dobro svestan da će ruski pristalice rata vest o povlačenju ruske vojske iz Hersona primiti „veoma negativno“.

Izvori "Meduze" bliski Putinovoj administraciji priznali su da je to "problem". Vlasti se nadaju da će se zbog mobilizacije većina Rusa poistovetiti sa temom „spasavanja života vojnika“.

- Kada se bore članovi vaše porodice, vaši bliski prijatelji ili čak udaljeni poznanici, vi se drugačije odnosite prema vojnim akcijama - rekao je jedan izvor.

Sve češće pominju pregovore

Prema drugom izvoru iz Kremlja, Savet bezbednosti je početkom novembra raspravljao o povlačenju iz Hersona ne samo u vezi sa veoma teškom situacijom na frontu, već i u kontekstu vraćanja pregovorima sa Ukrajinom.

- To nije samo vojna potreba, takav korak je i poziv na pregovore. Postoje neke promene u pregovaračkim pozicijama - rekao je izvor.

Prema drugom izvoru "Meduze", pregovori su mogući, ali ne "u skorije vreme". A ako se dogode, zvanični stav Rusije biće da je Herson, koji je formalno anektirala u septembru, „teritorija koju je okupirala Ukrajina“.

Kako je "Meduza" već objavila, u novoj rundi pregovora Kremlj verovatno neće tražiti punopravni mirovni sporazum, već privremeni prekid vatre. Kremlj smatra da bi ruska i ukrajinska vojska mogle da pristanu na ovo bez mešanja predsednika bilo koje zemlje. Izvori "Meduze" bliski Kremlju veruju da bi Rusija bila voljna da vrati deo okupiranog Hersona u zamenu za prekid vatre, što bi ruskoj vojsci kupilo vreme da pripremi novu ofanzivu punog obima.

Putinovi stavovi se nisu promenili?

Nekoliko sati pre nego što je najavljeno povlačenje iz Hersona, Marija Zaharova, portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova, potvrdila je da „Rusija ostaje otvorena za pregovore sa Ukrajinom – naravno, uzimajući u obzir realnost sadašnjeg trenutka“.

Republika

Foto: Tanjug/AP

Marija Zaharova

 

U video obraćanju od 7. novembra, Volodimir Zelenski je naveo pet uslova za pregovore sa Rusijom.

- Opet obnavljanje teritorijalnog integriteta, poštovanje Povelje UN, nadoknada za svu ratnu štetu, kažnjavanje svakog ratnog zločinca i garancija da se to više neće ponoviti - rekao je ukrajinski predsednik.

On, međutim, nije ponovio svoju raniju tvrdnju da su pregovori nemogući dok je Vladimir Putin predsednik Rusije.

"Politiko" je primetio da su američki zvaničnici, iako nisu direktno rekli Zelenskom da promeni stav, preneli da Kijev treba da "pokaže svoju spremnost" da okonča rat mirnim putem.

Republika

Foto: Tanjug/AP

Donbas

 

Prema dva izvora bliska Kremlju, stavovi Putina se nisu promenili. Ruski predsednik je čvrst u stavu da Ukrajina treba barem da prizna Donbas i Krim kao rusku teritoriju. U idealnom slučaju, on namerava da prizna pravo Rusije na sve okupirane teritorije.

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading