PUTIN IMA TAJNI PLAN ZA IRAN Ovako je ruski predsednik umešan u napad na Izrael!

Autor:

Svet

16.04.2024

07:05

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Veza između Rusije i Irana nije nova.

PUTIN IMA TAJNI PLAN ZA IRAN Ovako je ruski predsednik umešan u napad na Izrael!

Foto: Tanjug/AP

Oči sveta su trenutno uprte u situaciju na Bliskom istoku. Prvi put u istoriji Islamske Republike, Iran je u nedelju uveče direktno napao svog najvećeg neprijatelja Izrael. Prema Izraelu, ukupno je ispaljeno oko 300 projektila, ali su gotovo sve presreli izraelska vojska i njeni saveznici. Mnogi su odmah postavili pitanje kakva je uloga ruskog predsednika u ovom sukobu.

Vladimir Putin sprovodi tajni iranski plan iz sopstvenog interesa

Može se zamisliti da situacija nije sasvim nezgodna za ruskog predsednika Vladimira Putina. Ruski i vojni ekspert Karlo Masala sada za list „Bild” objašnjava da bi se to savršeno uklopilo u Putinov plan.

Shodno tome, radi se o vrlo jednostavnoj računici:

- Moguće je da Kremlj ima interes da osigura da sukob na Bliskom istoku ostane nepredvidiv. Tu se angažuju američke snage i američki novac, koje zauzvrat nedostaju u odbrani Ukrajine - analizira Masala.

Veza između Rusije i Irana nije nova. Posmatrači upozoravaju na iransku podršku ruskoj vojsci još od prve godine rata u Ukrajini. Iran je u više navrata slao dronove u Rusiju koji se mogu koristiti, na primer, za napad na vojne objekte kao što su radarski sistemi i artiljerija.

Zauzvrat, Rusija je Iranu pružila „neviđene nivoe vojne i tehničke podrške“, rekla je tada britanska ambasadorka u UN Barbara Vudvord.

Vladimir Putin nije želeo da spreči napad Irana

Karlo Masala ističe za „Bild” da je Vladimir Putin unapred obavešten o iranskom napadu na Izrael i da definitivno postoji mogućnost „uticanja na Iran”.

- Moskva bi takođe imala priliku da utiče na Iran da je ova akcija bila u suprotnosti sa ruskim interesima. Rusija to nije uradila – rekao je on.

Sa ruske strane nije bilo osude iranskog napada na Izrael.

Umesto toga, prema Ministarstvu spoljnih poslova, „sve strane“ su pozvane na uzdržanost.

Pored toga, Putinovo ministarstvo je podržalo iransko opravdanje za legitimni protivudar.

Pozadina je bila, kako se tvrdi, osveta za izraelski napad na kompleks iranske ambasade u sirijskoj prestonici Damasku, u kojem su ubijena dva generala Iranske revolucionarne garde.

Iranski napad podseća na rusku strategiju

Renomirani Institut za proučavanje rata (ISW), američki istraživački centar, upozorava na zabrinjavajući razvoj geopolitičkih sukoba na Bliskom istoku.

Čini se da iranski napadi na Izrael imaju sličnosti sa akcijama Rusije u ratu protiv Ukrajine.

“Sastav tekućeg iranskog napada na Izrael sličan je udarima koje je Rusija u više navrata izvodila protiv Ukrajine u nastojanjima da odredi optimalni paket za prodor u vazdušnu i protivraketnu odbranu zapadnog tipa. Iranski dronovi i raketni napadi na Izrael pokazuju da Iran uči od Rusa i Huta da razvija sve opasnije i efikasnije udareprotiv Izraela i SAD”, navodi ISW.

Kako je navedeno, kombinacija iranskih dronova i krstarećih i balističkih projektila protiv Izraela treba da zbuni i preplavi izraelsku protivvazdušnu odbranu.
.

ISW je ukazao i na eksperimentisanje sa kombinacijama projektila.

“Pokretanje istovremenih napada aktera koje podržava Iran u Libanu i Jemenu deo su ovih napora. Ovaj iranski pristup odražava rusko eksperimentisanje sa kombinacijama balističkih i krstarećih projektila uz iranske bespilotne letelice za pokretanje sve efikasnijih napada koji mogu da prodru u američke i evropske sisteme protivraketne i protivvazdušne odbrane. Iran je takođe naučio lekcije i iz napada Huta koji su ciljali međunarodne brodove oko Jemena. Huti su koristili kombinacije iranskih dronova i projektila protiv američkih vazdušnih i protivraketnih odbrambenih sistema, omogućavajući Iranu i Hutima da testiraju i poboljšaju svoje udarne pakete. Nastavak upotrebe bespilotnih letelica koje je dizajnirao Iran od strane višestrukih neprijatelja SAD i produbljivanje veza između aktera koji ih koriste, pomoći će Teheranu, Rusiji, Severnoj Koreji i Kini da poboljšaju upotrebu ovih sistema protiv Sjedinjenih Država i njihovih saveznika i partnera. SAD i njeni saveznici i partneri suočavaju se sa sve više međusobno povezanom grupom protivnika koji pomažu jedni drugima i uče jedni od drugih”, zaključio je Institut.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO

Komentari (0)

Loading