PANATINAIKOS BEZ MNOGO MUKE SAVLADAO CRVENO-BELE: Zvezda Meridianbet poražena u Atini!

28.12.2023

19:34

Košarkaši Crvene zvezde Meridianbet poraženi su u "OAKA" dvorani od Panatinaikosa u 17. kolu Evrolige rezultatom 82:65 (20:17, 18:14, 23:19, 20:13).

PANATINAIKOS - CRVENA ZVEZDA MERIDIANBET 82:65

(20:17, 18:14, 23:19, 20:13)

Izuzetno tvrdo se igralo na obe strane na početku susreta, pa i tokom celog prvog poluvremena. Zvezda Meridianbet je dobrom odbranom anulirala sve napade zelenih, pa je u uvodnih nekoliko minuta vladala rezultatska klackalica. Polovinom prvog kvartala je Panatinaikos prvi put poveo i nije ispuštao tu prednost sve do velike pauze.

Jago se istakao sa nekoliko lepih prodora, posle kojih mu je učinak bio polovičan. Oba tima su se mučila sa šutem za tri, pošto su posle prve deonice koja je završena rezultatom 20:17 pogodila tek po jednu.

Crveno-beli su mučili muku sa defanzivnim skokom koji nikako nisu mogli da sačuvaju, pogotovo od Lesora. Bivši igrač Partizana je imao svoju mini-seriju, ali je Zvezda Meridianbet povremenim dobrim rešenjima u napadu sve vreme držala priključak. Nedović je pogodio trojku, ali je potom ipak usledila prva ozbiljnija prednost za domaće. Nekoliko loših rešenja u napadu dovela su do izgubljenih lopti i trojke Slukasa posle koje je PAO prvi put imao +7, sa koliko je i otišao na pauzu.

U trećoj četvrtini je "stepenasto" rasla prednost Panate. Boljka koju Crvena zvezda Meridianbet vuče tokom cele sezone pokazana je i na ovom susretu. Drže priključak, imaju priliku da se vrate, ali je ne koriste. To je bio slučaj i sada i, taman kada se pomisli da se dešava, da se vraćaju u utakmicu, desi se greška koju domaći kazne. Mitrović, dotada najefikasniji akter crveno-belih na meču, je bio primoran da napusti teren zbog udarca u koleno i to je bio veliki hendikep za goste posle kog je bilo poprilično jasno da ne mogu mnogo. U finišu treće deonice Atinjani su prvi put stekli dvocifrenu prednost.

Zvezda Meridianbet je ušla u poslednju četvrtinu sa željom da dođe do preokreta i čuda, ali je bilo evidentno da neće moći. Domaći su se odmah odlepili sa dve trojke, a gosti nisu imali dovoljnu dužinu klupe da bi uspeli da izađu na kraj sa raspoloženim domaćinima. Jago je pogodio trojku posle koje su se zvezdaši ponadali da mogu do preokreta, ali je to bilo to od nade, pošto se Pao vrlo brzo vratio na +14. Do kraja su zeleni rutinski priveli utakmicu kraju.

Najefikasniji u redovima domaćih bio je Mitoglu sa 15 poena, dok je na drugoj strani bio najbolji Bolomboj sa istim učinkom.

Ovim kolom je završen prvi krug takmičenja posle kog je Panatinaikos na skoru 10-7, dok je Zvezda Meridianbet na 6-11.

KRAJ UTAKMICE

10. minut - Čeka se samo finalni rezultat ovde. Davidovac pogađa dva slobodna bacanja, a Slukas je dva puta poentirao sa istog mesta za kraj. 82:65

9. minut - Lesor je pogodio dva puta sa penala za najveću prednost na meču, a potom je i zakucao lepo nakon prodora Hange. Grigonis je dva puta pogodio sa linije za bacanja. 81:63

8. minut - Zvezda je na 4 od 22 za tri poena. Ne može se ovako protiv tima kakav je Panatinaikos. Mitoglu je pogodio dva penala. Nedović ne može da pogodi za tri i čini se da je ovde sve gotovo. 75:61

7. minut - Mitoglu vrlo elegantno pogađa za +10. Hanga potom pravi prekršaj za dva penala Granta koji je oba puta precizan nakon promašaja Davidovca. Vrlo lepo dodavanje Hange za Tobija i zakucavanje. Lesor sumnjivo poentira na drugoj strani. 71:59

6. minut - Tobi je nekoliko puta izuzetno reagovao u odbrani i evo gostiju konačno na jednocifrenom minusu posle trojke Jaga! Grent je promašio trojku, ali Zvezda još jednom ne može da uhvati defanzivni skok i Davidovac faulira Lesora. 67:59

5. minut - Crveno-beli ponovo igraju odličnu odbranu, ali se Lesor na kraju izborio za faul. Tobi je blokirao u odbrani, ali potom promašio šut za tri poena. Bez poena u ovom minutu. 67:56

4. minut - Nedović je promašio za tri, kao i Ernangomez. Sferopulos je zatražio čelendž kako bi sudije proverile eventualni nesportski faul Huanča nad Jagom. Ipak, nije bilo realno da se to dosudi. Još slobodnih bacanja za Nedovića koji je oba puta precizan. Tobi je na parketu umesto pretrošenog Bolomboja. 67:56

3. minut - Nedović pogađa iz tajmauta. Vildosa je promašio zicer, ali je Ernangomez popravio promašaj. Nemanja je na liniji za slobodna bacanja, oba puta precizan. Atetokumbo se izborio i uspeo da pogodi pored dvojice. 67:54

2. minut - Još jedan promašaj iz izgledne pozicije za tri. Zvezda ne koristi zlatne prilike da se vrati u duel. Panatinaikos ima najveću prednost na meču posle zakucavanja Atetokumba. Teodosića nema na terenu i dalje. 63:50

1. minut - Nan nije pogodio za tri posle lošeg napada, ali je usledio loš pas ka Davidovcu i mrtva lopta za koju skaču Gedraitis i Ernangomez. Davidovac je promašio vrlo važan otvoren šut za tri. 61:50

KRAJ TREĆE ČETVRTINE

10. minut - Hanga je vrlo tvrdo izbacio pokušaj za tri. Vildoza nije uspeo da pogodi za tri na isteku trećeg kvartala, ali Panata ulazi u poslednju četvrtinu sa dvocifrenom prednošću. 61:50

9. minut - Otvorila se kontra za Kendrika Nana koji je zakucao posle nesporazuma Hange i Simonovića. Simonović je izgubio čistu loptu i omogućio poene Atetokumbu. 61:50

8. minut - BOLOMBOJ PRIKUCAVA! Zvezdin centar je definitivno preumoran, ne može da istrči kontru, a, kako i ne bi bio. 57:51

7. minut - Mitoglu je pogodio za dva. Bolomboj je definitivno uz Mitrovića najbolji igrač gostiju i pogađa za dva. Kakav pogodak sa poludistance Grenta, ali je Hanga pogodio flouter. 57:48

6. minut - Ne izgleda dobro za Mitrovića koji je izašao na teren uz grimasu na faci. Simonović je u igri po prvi put i faulirao je Lesora. U poslednjoj sekundi napada je uspeo Mitoglu da pogodi uz faul i dodatno slobodno bacanje. Simonović je promašio trojku, a potom i flouter. 53:44

Teodosić i Sferopulos

5. minut - KONAČNO TROJKA JAGA! Grigonis je uzvratio dvojkom. Vrlo lepu akciju su složili crveno-beli posle koje je Mitrović uspeo da poentira. 50:44

4. minut - Jago dos Santos je sjajno poentirao, ali je Grentu ostavljeno previše prostora. Brazilac je u više navrata odlično izgradio poziciju ali promašio. Mitoglu je položio na drugi obruč. 48:39

3. minut - Lesor je bio više od tri sekunde u reketu. Panatinaikos igra izuzetnu odbranu na Teodosiću koji nema poena za sada. Bolomboj izuzetno zakucava! Odlična odbrana crveno-belih. 44:37.

2. minut - Grigonis podađa ponovo za tri za zelene. Bolomboj je vrlo lepo isfintirao Lesora, ali ga je Slukas faulirao. Centar je to iskoristio i oba puta bio precizan sa penala. 44:35

1. minut - Jago je promašio težak flouter, pa je sa druge strane Slukas pogodio za tri. Dos Santos je vrlo lepo poentirao na drugoj strani. 41:33

POČELO JE DRUGO POLUVREME

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

10. minut - Gedraitis je ukrao loptu u finalnim sekundama, ali je pogrešio pri vođenju lopte i Slukas je potom bio neprecizan sa polovine terena. 38:31

9. minut - Bolomboj pogađa pored ČETVORICE protivničkih igrača! 38:31

8. minut - Teodosić se dosta troši, ali šalje dobar pas ka Mitroviću koji ide na zicer. Nan je pogodio na drugoj strani preko Bolomboja. Zvezdin centar sada mora da skače za loptu protiv Mitoglua. Grk je bio uspešniji i Slukas je poentirao iz teške pozicije. 38:29

7. minut - Nedović je iskoristio dodavanje Gedraitisa u kontri i mirno položio posle odlične odbrane Zvezde. Teodosić je tražio promenu sudijske odluke, ali lopta ipak pripada zelenima. Sferopulos neće tražiti čelendž. Grent je ostao potpuno sam i pogodio sa poludistance. Bolomboj je promašio trojku, ali Slukas nije. Atinjani su prvi put na +7. 34:27

6. minut - Crveno-beli jedino ne mogu da uhvate defanzivni skok, iako igraju dobru odbranu. To je iskoristio Grigonis i poentirao. 29:25

Bolomboj blokira

5. minut - Balcerovski je dobio rampu Mitrovića, a NEDOVIĆ POGAĐA ZA TRI! Nemanja je potom i fauliran, međutim, rezultat se nije promenio. 27:25

4. minut - Gedraitis je "iskusno" iznudio faul i potom pogodio jednom sa penala. Mitrović je ukrao loptu, ali je Teodosić napravio korake. Lesor muči odbranu gostiju i još jednom je iznudio faul, ali je potom i izgubio loptu jer je napravio istu grešku kao Teodosić. 27:22

3. minut - Grent je pogodio svoju drugu trojku. Nedović je odradio odličan slalom i lagano poentirao. Grigonis na drugoj strani koristi višak sreće i polaže loptu u koš. 27:21

2. minut - Jago još jednom u centru pažnje, ali kada je trebalo da poentira, poslao je pas ka Tobiju i lopta je završila u rukama domaćih. Bez koša u ovom minutu. 22:19

1. minut - Jago je lepo prošao, ali je promašio polaganje. Ispravio se već u sledećem napadu sa spektakularnim prodorom, ali je Vildosa pogodio za dva. 22:19

KRAJ PRVE ČETVRTINE

10. minut - Mitoglu je precizan za dva, ali Nedović uzvraća istom merom. Tobi je izblokirao Vildosu vrlo lepo, a Jago je potom fauliran. Nedović nije uspeo da iskoristi poslednji napad, pa je rezultat na kraju 20:17.

9. minut - Nan je konaćno uspeo da pogodi trojku, ali je potom promašio polaganje, pa je usledila još jedna prelepa kontra Zvezde i pas Jaga za Mitrovića koji zakucava! 18:15

8. minut - Evo Vildose prvi put na terenu. Nan se prošunjao pored Bolomboja i pogodio za dva, a potom je i Nedović izgubio loptu pa je Lesor pogodio u kontri uz faul, ali promašio sa penala. Mitrović vrlo mekano pogađa "flouter". 15:13

7. minut - Izuzetan prodor Jaga i pas za Bolomboja koji je poentirao. Odlična kontra crveno-belih i pas Nedovića za Mitrovića. Ponovo je nerešeno. 11:11

6. minut - Lazarević je na terenu i napravio je faul nad Lesorom koji je ovaj put polovičan sa linije za bacanja. Jago je napravio grešku u koracima. Lesor još jednom pogađa poluhorog. 11:7

5. minut - Crveno-beli se muče sa defanzivnim skokom. Lesor je precizan oba puta sa linije za slobodna bacanja posle drugog faula Hange, što može biti potencijalan problem. Jago je ušao u igru i promašio trojku. Kalaicakis je pogodio dvojku za prvo vođstvo domaćih. 8:7

4. minut - Bolomboj pogađa prvu trojku! Drugi faul Branka Lazića na meču. Mitoglu je pogodio oba bacanja. Izuzetan prodor Hange je usledio. 4:7

3. minut -  Crveno-beli igraju sjajnu odbranu na početku. Ušao je Matijas Lesor prvi put na teren. Hanga je promašio otvorenu trojku, ali još jednom se Zvezda sjajno brani. Tvrd početak meča. 2:2

2. minut - Hanga je načinio prvi prekršaj. Slukas je sjajno poslao alej-up za Atetokumba, pa izbio loptu Mitroviću u aut. 2:2

1. minut - Odlično je ušla Zvezda u meč i u tri navrata presekla dodavanja domaćih igrača. Mitrović je popravio Lazićev promašaj. 0:2

Startne petorke su:

Teodosić, Lazić, Hanga, Mitrović, Bolomboj.

Slukas, Nan, Grigonis, Mitoglu, Atetokumbo.

POČEO JE MEČ

PRE UTAKMICE:

20:10 - Meč počinje uskoro, obe ekipe su na privode zagrevanje kraju.

19:52 - Najnovije pojačanje Zvezde Meridianbet Nikola Topić neće biti u konkurenciji za ovaj meč, odlučio je Janis Sferopulos.

19:50 - Sve karte za ovaj susret su rasprodate. Crveno-bele očekuje "pakao" u OAKA Areni.

19:30 - Košarkaši Panatinaikosa dočekuju Crvenu zvezdu Meridianbet u OAKA areni u okviru 17. kola Evrolige. Utakmica počinje za tačno 45 minuta, a ovo će biti poslednji evroligaški meč u 2023. godini.

Uvod:

Klub sa Malog Kalemegdana je nastavio sa fantastičnim partijama i rezultatima u AdmiralBet ABA ligi, pošto je proteklog vikenda deklasirao Split pred svojim navijačima.

Bila je to dobra uvertira izabranika Janisa Sferopulosa za daleko važniji meč, koji ih čeka danas u prestonici Grčke.

Crveno-beli idu na noge višestrukom prvaku Evrope Panatinaikosu, a to će biti prvo u nizu gostovanja za srpskog prvaka, pošto ih posle toga čeka duel na terenu Fenerbahčea.

Janis Sferopulos očekuje teško gostovanje.

- Igramo protiv tima koji je u najboljoj formi od početka sezone. Igraju odlično na psihičkom planu i odlazimo im na noge posle tri pobede u gostima. Znamo odakle preti najveća opasnost i moramo da budemo veoma skoncentrisani, ako izgubimo koncentaciju oni će nas kazniti. Za nas je veoma važno da nastavimo da igramo našu igru i da ostvarimo pozitivan rezultat. Moramo da budemo mentalno i fizički spremni za težak meč - rekao je Janis Sferopulos, trener crveno-belih.

Zvezda Meridianbet je pobedom nad Makabijem (98:92) u prošlom kolu, na "gostovanju" u dvorani "Aleksandar Nikolić" najavila povratak na pobednički kolosek.

Panatinaikos ima tri pobede u nizu u Evroligi, dok je sveukupno vezao pet trijumfa, zajedno sa domaćim šampionatom. Nema sumnje da atinski "zečevi" u dobrom raspoloženju dočekuju crveno-bele.

Ergin Ataman je imao zanimljiv lapsus u izjavi pred ovaj susret, ali upozorava na "opasan" meč.

- Završili smo trening ranije, ko želi da šutira još, može da ostane. Čeka nas opasan meč, dali su 98 poena u prošlom kolu, opasni su u napadu. Teodosić igra odlično, Nedović je opasan takođe, Bolomboj, Mirotić. Ovaj, Mirotić, pardon Mitrović, iskusni igrači, ispod nas su na tabeli i to ih čini još opasnijim. Moramo da odbranimo domaći tim, završavamo prvi deo evroligaške sezone. Još šest timova ima isto skor kao i mi trenutno (9-7). Ponavljam, biće opasan meč, budite spremni - izjavio je kroz osmeh Ataman i dodao da su šanse da Matijas Lesor nastupi večeras 80-90 odsto, što znači da ćemo gotovo sigurno na terenu videti bivšeg centra Partizana koji je doživeo blažu povredu protiv Milana.