TEK KASNIJE SAM SHVATILA KOLIKI JE RIZIK BIO! Tamara je pripadnica "KOBRI" i 70 odsto jetre DONIRALA JE SVOM KOLEGI, a evo šta se POTOM DESILO!

Autor:

Vesti

09.04.2024

11:47

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Zbog Tamarinih komplikovanih žučnih kanala odbijaju da urade transplataciju, nakon čega se ona i Duško odlučuju da pokušaju da izvrše transplataciju jetre u Turskoj.

TEK KASNIJE SAM SHVATILA KOLIKI JE RIZIK BIO! Tamara je pripadnica "KOBRI" i 70 odsto jetre DONIRALA JE SVOM KOLEGI, a evo šta se POTOM DESILO!

Foto: FOTO TANJUG/ MINISTARSTVO ODBRANE I VOJSKE SRBIJE/ nr

TAMARA

Pre godinu dana Tamara Morović, pripadnica kobri, upustila se u neizvesnu operaciju kako bi svome kolegi dala šansu za nov život. Nažalost, iako je operacija prošla dobro, njen kolega je preminuo. Odluku da donira deo jetre Dušanu Kuškovskom, koji je bolovao od autoimune bolesti - primarnog sklerozirajućeg holongitisa, kaže da je donela veoma brzo, misleći samo na njegove dve ćerke.

 - Pratila sam njegovu situaciju, bio je bolestan i trebalo je da dobije jetru. Čekali su u Beču. Kada mu je rečeno da, zato što mi nismo u Evropskoj uniji, ne može da dobije jetru i da mora da se vrati sa živim donorom, odmah sam se raspitala kakve posledice to može imati po moje zdravlje. Znam da se jetra regeneriše, ali sam morala da vidim i kakve su posledice, jer živim sama sa detetom, radim u specijalnoj jedinici, da li ću moći sve da postignem ako doniram jetru. Vidim da se ja vraćam veoma brzo u normalu i donesem odluku - kaže Tamara.

Nakon opsežnih analiza i prikupljanja dokumentacije, odlaze u Beč. Zbog Tamarinih komplikovanih žučnih kanala odbijaju da urade transplataciju, nakon čega se ona i Duško odlučuju da pokušaju da izvrše transplataciju jetre u Turskoj.

- Kada su nas odbili u Beču, rekla sam - još bolje, idemo u Tursku! Tamo su ionako najbolji lekari. Skoro godinu dana trajala je agonija dok smo čekali operaciju. On je bio čas dobro, čas nije, ali je bio srećan što neko može da mu da šansu za novi život. Otišli smo u Tursku, bili smo smešteni u hotel i svaki put izlazili kada su nas pozivali. Operisani smo 26. aprila - kaže Tamara i dodaje kroz suze da se operacija iskomplokovala:

- Međutim, umesto 4 sata, moja operacija trajala je 8 sati. Od pola osam ujutru do četiri popodne. Njegova je malo kasnije. Tek sam kasnije shvatila koliki je rizik bio! Ali to sam započela, ja sam jaka i fizički i psihički, izdržaću ja to, a on će preživeti, vratiće se svojoj porodici... Ali moja majka sada sedi i gleda sa njima ovo. A ja sada imam njih i mislim da bi on bio presrećan.

Nažalost, Dušan je živeo samo mesec i po dana.

- Već 4. maja Dušan je vraćen na intenzivnu negu, zato što su curili žučni kanali. Uveden je u veštačku komu, brinuli su da ne odbaci jetru, međutim, jetra je dobro radila. On je dobio 70 odsto moje jetre. Ja sam hiperaktivna, pa je i jetra tako radila i bilo je super. Međutim, počeli su da mu otkazuju i srce i pluća, ubačen je u komu... Nadali smo se da će naći rešenje za njega, ali uzalud. Jedno unutrašnje krvarenje je preživeo, drugo takođe, i na kraju je preminuo 8. juna - priča Tamara kroz suze za "Prva TV".

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading