NEMA FAVORITA KADA IGRAJU OVE DEVOJKE: Srbija je ŠAMPION EVROPE, Francuskinje na kolenima!

27.06.2021

17:45 >> 20:47

Košarkašice Srbije su po drugi put pokorile Evropu pošto su u finalu Evropskog prvenstva savladale selekciju Francuske rezultatom 63:54.

RepublikaFoto: fiba.basketball/womenseurobasket
Srbija - Francuska

Niko nije očekivao ovakav uspeh, pogotovo protiv moćnih Francuskinja koje posle pet finala završavaju sa petom srebrnom medaljom!

Srbija je slavila oba puta 2015 u Budimpešti i sada u Valensiji.

Francuska je nešto bolje počela meč, ali odbrana srpskog tima bila je na visini zadatka od prvog minuta, a kako je vreme prolazilo i napad je bio sve sigurniji.

Srbija je trojkom Ane Dabović u 7. minutu prvi put povela (10:7) i do odlaska na odmor nije ispuštala prednost. Posle serije 13:0 Srpkinje su poslale jasnu poruku da su došle da pobede.

Razigrala sei  Ivon Anderson, a odlične su bile i Sonja Vasić i Jelena Bruks, na poluvremenu je bilo 31:25 jer su Francuskinje uzvratile serijom 8:0 u finišu druge četvrtine...

Srbija je konačno razbila rivalke u trećoj četvrtini kada je napravila seriju 10:0, a Francuskinje do 3 minuta pre kraja ovog perioda nisu posigle koš.

Ipak, Francuska je u finišu trećeg perioda iskoristila nekoliko grešaka srpskog tima i serijom 9:0 se vratila u meč  48:40 pred poslednju četvrtinu.

Nalet francuskog tima osujetila je Bruks, koja je serijom 5:0 ponovo svom timu donela dvocifrenu prednost, a do kraja je sve bilo rutina.

Srbiju je predvodila Ivon Anderson sa 18 poena (9/14), a dvocifrene su bile i Jelena Bruks sa 15 (5/13) i Sonja Vasić sa 12 poena. Vasić je svom učinku dodala i osam skokova, kao i šest asistencija.

Sa druge strane, najveće probleme Srbiji zadala je Valerijana Vukosavljević sa 15 poena.

SRBIJA - FRANCUSKA 63:54

10 .minut - Srbija je šampion Evrope!

9. minut - Nova trojka za Francuskinje!

8. minut - Anderson pogađa kao na basketu, Žoanes pogađa za 3 sa ogromne udaljenosti, Bruks promašuje za 3!

7. minut - Kakva mirnoća Jelene Bruks - sa poludistance za 2!

6. minut - Gruda dobija duel sa Krajišnik!

5. minut - Nekoliko grešaka sa obe strane, ali naše devojke kontrolišu igru!

4. minut - Nova trojka Vukosavljević! Novi poeni sjajne Ivon Anderson!

3. minut - Šateru pogađa za 2, ali ide trojka kapitenke Srbije! A onda još jednom sjajna odbrana i perfektno izvedena kontra naših košarkašica! Srbija ponovo ima osetnu prednost!

2. minut - Srećom promašuju Francuskinje, ali evo poena Anderson!

1. minut - Promašen zicer Krajišnik, pa dobra odbrana naših! Kriza naših košarkašica, Anderson promašuje posle usiljenog šuta!

SRBIJA - FRANCUSKA 48:40

III ČETVRTINA

10. minut - Žones ponovo pogađa posle nesporazuma naših košarkašica! A onda faul u napadu za Maju Škorić! Posle pregledanja snimka doduđen je nesportski faul, i Francuskinje osetno smanjuju prednost!

Onda još jedna neopreznost i faul u poslednjim trenucima napada i još dva realizovana bacanja!

9. minut - Anderson krade loptu i pokušava da izvezde egzibiciju, ali joj ne uspeva! S druge strane vraćaju Francuskinje trojku!

8. minut - Sjajan prodor Vukosavljević, na drugoj strani nezaustavljiva Ivon Anderson!

7. minut - Pogađa i Jovanović za 3, sve ide izabranicama Marine Maljković od ruke u ovim momentima meča!

6. minut - Novi poeni za Anderson! Sjajno teče napad naših devojaka u ovim trenucima!

5. minut - Srbija je ponovo na plus 13, Ana Dabović još jednom pogađa za 3 poena! Krajišnik asistira za Anderson, prelepa akcija naših devojaka i raste vođstvo! I konačno prvipoeni za Francusku!

4. minut - Druga trojka za Anu Dabović na isteku napada! Dvocifrena prednost za naše devojke!

3. minut - Prazan hod obe selekcije, Francuskinje potpuno zaustavljene!

1. minut - Sjajna odbrana Srpkinja, pa sjajan prodor Vasić na isteku napada!

SRBIJA - FRANCUSKA 31:26

II ČETVRTINA

10. minut - Srpkinje vode 31:26 posle prvog poluvremena!

9. minut - Nova trojka za Francuskinje, ovog puta Mišel, dve brze trojke pogađaju! A onda i dva poena sa linije slobodnih bacanja za Vukosavljević!

8. minut - Srbija pogađa sa linije penala, ali Vukosavljević pogađa novu trojku sa druge strane!

7. minut - Sjajna povratna Anderson za Sonju Vasić koja pogađa za 3! Sjajna odbrana, a potom i poeni Anderson, traje i dalje ova serija Srbije!

6. minut - Sjajan odgovor Srpkinja, pored sjajne odbrane, dobro kombinuju u napadu, samo da se greške svedu na minimum! Bruks za Vasić i raste prednost Srbije!

5. minut - Uspeva Anderson da iskreira poziciju za šut i pogađa za 2!

4. minut - Sjajna odbrana Krajišnik, ali Jovanović promašuje za 3!

3. minut - Serija 7:0 za Francuskinja!

2. minut - Jovanović promašuje oba bacanja, pa loša komunikacija u odbrani, pogađa Mišel!

1. minut - Sjajan potez Dugalić na startu druge četvrtine, a onda još jednom pogađa naša košarkašica!

SRBIJA - FRANCUSKA 14:11

I ČETVRTINA

10. minut - Sjajna Krajišnik pogađa iz neugodne situacije, ali vraća Vilijams! Srpkinje su zategle odbranu i vode posle prvog kvartala! Ne samo da pariramo velikim favoritima, već i vodimo!

9. minut - Ispromašivale su se Francuskinje, a onda Bruks iznuđuje dva slobodna bacanja!

8. minut - Pogaša Šaperu sa poludistance!

7. minut - Sjajna odbrana Vasić, pa trojka Ane Dabović! Igra se sa malo poena, pritisak je veliki sa obe strane!

6. minut - Isromašivale su se naše devojke, a jedna od ključnih igračica Francuske Žones je u totalnom kontraritmu!

5. minut - Konačno trojka za Srbiju, pogađa Vasić, ali vraća za dva poena Vukosavljević, međutim sjajan prodor Sonje i novi poeni za naše devojke!

4. minut - Nešto lošiji početak naših devojaka!

3. minut - Vukosavljević ubacuje prvu trojku za Francusku!

2. minut - Po jedan promašaj sa distance za obe seekcije, Srbija igra izuzetno čvrto u odbrani!

1. minut - Počelo je finale u Valensiji! Francuskinje otvaraju meč poenima iz reketa! A onda prvi poeni za kapitena Srbije Jelenu Bruks!

Malo ko je očekivao da će Srpkinje stići do samog kraja prvenstva, a ova sjajna generacija će se još jednom okititi odličjem sa šampionata Evrope, svi se nadamo zlatnim.

Francuskinje ulaze u ovaj meč kao favoriti, ali mnogi su pali pred izabranicama Marine Maljković.

Lavice su na putu do finala srušile aktuelnog šampiona Evrope, selekciju Španije, posle produžetka, a zatim u dramatičnom finalu nanele poraz i sjajnoj Belgiji.

Francuskinje važe za najjači tim na prvenstvu, praktično su se prošetale do finala, sve utakmice su dobile sa dvocifrenom razlikom, ali Srbija ima čemu da se nada i da sanja 2015. godinu i Budimpeštu kada Srbija je sprečila favorizovanu Francusku da dođe do trofeja.