PROJEKTIL KOJI SEJE SMRT DECENIJAMA POSLE SUKOBA: Bajden odobrio - MONSTRUOZNO oružje biće poslato u Ukrajinu

Autor:

Svet

07.07.2023

10:30

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Debata da li Ukrajina treba da bude snabdevana kontroverznom municijom koju je većina zemalja sveta zabranila trajala je mesecima.

PROJEKTIL KOJI SEJE SMRT DECENIJAMA POSLE SUKOBA: Bajden odobrio - MONSTRUOZNO oružje biće poslato u Ukrajinu

Foto: Tanjug/Ap

Američki predsednik Džo Bajden odobrio je nabavku američke kasetne municije za Ukrajinu, a povlačenje oružja iz zaliha ministarstva odbrane trebalo bi da bude objavljeno u petak, prenosi Vašington post.

Potez Bajdena zaobilazi američki zakon koji zabranjuje upotrebu kasetne municije sa stopom neuspeha većom od 1 odsto i dolazi usred zabrinutosti zbog zaostajanja protivofanzive Kijeva protiv ruskih trupa i opadanja zapadnih zaliha konvencionalne artiljerije, prenosi Kurir.

Debata da li Ukrajina treba da bude snabdevana kontroverznom municijom koju je većina zemalja sveta zabranila trajala je mesecima.

Kasetno oružje inače eksplodira u vazduhu iznad mete oslobađajući desetine do stotine manjih eksplozivnih sredstava na širokom području.

Više od 120 zemalja pridružilo se konvenciji koja zabranjuje njihovu upotrebu kao nehumanu i neselektivnu i to velikim delom zbog visokih stopa neuspeha odnosno jer su okolina i civili zasuti neeksplodiranom podmunicijom decenijama nakon završetka sukoba.

Sjedinjene Američke Države nisu ratifikovale konvenciju. Rusija i Ukrajina takođe.

Artiljerijska granata M864 prvi put je proizvedena 1987. godine i ispaljuje se iz haubica kalibra 155 mm koje su SAD i druge zapadne zemlje već obezbedile Ukrajini. Pentagon je pre više od 20 godina procenio da četiri od 72 podmunicije koju svaka granata nosi ostaje neeksplodirana na području veličine četiri i po fudbalska terena.

Hjuman rajts voč navodi da su SAD koristile kasetnu municiju u svakom većem sukobu posle Korejskog rata, međutim, veruje se da godinama nije proizvedena nova i da se čak 4,7 miliona kasetnih granata koje sadrže više od 500 miliona podmunicije nalazi u vojnim inventarima.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO

 

Komentari (0)

Loading