POLA SATA I ODE DETE: Roditelji, ne ostavljajte decu u vozilu, posledice mogu biti TRAGIČNE

Autor:

Svet

26.06.2023

06:15

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Američki stručnjaci dokazali da za samo pola sata na suncu temperatura u automobilu može da poraste za 20 stepeni.

POLA SATA I ODE DETE: Roditelji, ne ostavljajte decu u vozilu, posledice mogu biti TRAGIČNE

Foto: www.profimedia.rs

Dečak star oko dve godine preminuo je nedavno od posledica toplotnog udara u mestu Sveti Lorenc u Sloveniji pošto je dva sata bio zaključan u autu.

Njega je uočio slučajni prolaznik koji je odmah pozvao pomoć, ali mališanu nije bilo spasa. Policija je uhapsila dečakovu majku i istraga se vodi u pravcu sumnje u krivično delo ubistva iz nehata. Da stvar bude gora, automobil je bio parkiran u dvorištu kuće, a kako to da je majka zaboravila na dete, nikome nije jasno.

Međutim, ovo nije usamljen slučaj. Svake godine jedan broj dece strada na ovaj način, ali roditeljima nije dovoljno što čitaju takve vesti, već vrlo često ostavljaju decu u kolima, samo dok skoknu do bankomata, po cigarete... ne rezmišljajući da i tako "kratko" zadržavanje, pet, deset minuta, dete može da dovede u stanje šoka, a u najgorim slučajevima i do smrtnog ishoda.

Američki stručnjaci vršili su istraživanja šta se dešava kada vozilo stoji izloženo suncu i došli do sledećih zaključaka. Za svega pola sata temperatura može da poraste za 20 stepeni.

Ako uzmemo u obzir da su u Beogradu temperature dostizale i 35 stepeni, to znači da u automobilu vrelina može da bude i 55 stepeni. U tim okolnostima, teško da bi i odrastao preživeo, a kamoli dete, koje nema razvijen centar za termoregulaciju kao odrastao čovek. Iako mislite da ćete se kratko zadržati, nepredviđene stvari se često dešavaju.

U prvih 60 minuta telesna temperatura može dostići 38 stepeni. Tada dolazi do hipotermije, znojenja i žeđi. Detetu postaje vrlo neugodno. Nakon 90 minuta temperatura se povećava na 39 stepeni, dete crveni, povećava se broj otkucaja srca (deca koja boluju od epilepsije mogu da dobiju napad). Nakon 150 minuta, uz telesnu temperaturu od 40 stepeni, javlja se nesvestica, dehidracija, slabost, povraćanje i otežano disanje.

Republika

Foto: printskrin

Saša Milićević

Pedijatar Saša Milićević apeluje na roditelje da ni pod kojim okolnostima ne ostavljaju decu u kolima, ma koje da je godišnje doba, a posebno da to ne čine leti.

- Telo deteta se zagreva tri-pet puta brže nego kod odraslih. Kada su vrućine, i još je auto na suncu, deca, posebno ona mala, vrlo brzo dolaze u stanje šoka. Termoregulacija se kod dece razvija između šeste i desete godine, njihov organizam nije u stanju da izreguliše temperaturu, dolazi do dehidracije, toplotnog šoka, frasa i, u najgorem slučaju, do smrti - istakao je Milićević.

Simptomi toplotnog udara

- umor

- vrtoglavica

- vruća koža

- crvena koža

- tahikardija

- otežano disanje

- gubitak svesti

Tragedija u Kninu

Smrt petogodišnjaka u Kninu potresla je ceo region pre dve godine. Mališan je preminuo od toplotnog udara i dehidracije jer ga je otac ostavio zaključanog u automobilu. Naime, otac je dečaka svakog dana vodio u vrtić, ali je tog dana morao hitno da se pojavi na poslu. Parkirao je kola i otišao u kasarnu u kojoj je bio zaposlen, zaboravivši da je dete ostalo u kolima. Sumnja se da je mališan doživeo toplotni udar i dehidrirao jer je vozilo bilo na suncu, a da su zatamnjena stakla dodatno uticala na povećanje temperature u kolima.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO

Komentari (0)

Loading