POSTALA JE NAJSKUPLJA SRPSKA PESMA ZBOG DVE REČI: Ivo Andrić je "vratio u život" neočekivanim potezom, od tada ZALUDELA JE SVET

Autor: N.J.

Lifestyle

08.11.2023

10:40

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Pesma koju svako zna.

POSTALA JE NAJSKUPLJA SRPSKA PESMA ZBOG DVE REČI: Ivo Andrić je "vratio u život" neočekivanim potezom, od tada ZALUDELA JE SVET

Foto: Shutterstock

Kompoziciju "Na Drinu" ili poznatiju kao "Marš na Drinu" komponovao je Stanislav Binički kada je srpska vojska pobedila austrougarsku na Ceru 1914. godine. Kroz tu pesmu ističe se neopisiva bol, ali i hrabrost i volja.

Pesma "Marš na Drinu", koju je komponovao Stanislav Binički, postala je simbol hrabrosti celog srpskog naroda u Prvom svetskom ratu. Kao kapelnik koji je vodio orkestar Kraljeve garde i vojni orkestar, Binički je često izvodio ovu pesmu za vreme rata.


Kompozitor je zajedno sa vojskom i narodom prošao kroz tešku Albansku golgotu, a po dolasku na Krf, uz pomoć saveznika, uspeo je da obnovi vojni orkestar i organizuje koncerte. "Marš na Drinu" postao je obavezan deo repertoara i izvođen je širom sveta.

Iako postoje zapisi da je pesma izvođena i između dva svetska rata, "Marš na Drinu" je tokom sredine 20. veka praktično bio zaboravljen. Međutim, zahvaljujući delu nobelovca Ive Andrića, pesma je ponovo postala popularna.

Foto: instagram.com/_lilith_nyx

Ivo Andrić je pomogao da se ova pesma ponovo čuje


Andrić je u svom delu "Na Drini ćuprija" opisao događaje koji su se odvijali na tom području, a pesma "Marš na Drinu" je postala zvanična himna srpskog naroda u Andrićevom romanu. Od tada, pesma je ponovo dobila na značaju i postala je neizostavni deo srpske kulturne baštine. Kada je dobio Nobelovu nagradu 1961. godine na dodelu je u Švedsku poneo i kompoziciju "Marš na Drinu". Delo je tamo izazvalo veliku pažnju. Onda, 1963. godine jedan gitarista je objavio ovu pesmu. Potom je 1964. godine snimljen i film Žike Mitrovića "Marš na Drinu". Pesma je postala hit i snimljeno je više od 25 ploča u raznim adaptacijama, piše "Istorijski zabavnik".

Mnogi je smatraju "najskupljom" našom pesmom jer je prepoznatljiva i sastavni deo našeg bića. 

Te godine dobijen je i tekst. Napisao ga je novinar Miloje Popović Kabaja koji je bio i predsednik KUD "Ivo Lola Ribar".

Ova pesma je osvojila ne samo srca domaće publike, već i muzički svet van granica naše zemlje. Usledile su brojne svetske obrade, što samo dokazuje koliko je "Na Drinu" ostavila dubok trag u muzičkom svetu.

Holandska grupa "The Spotnicks" snimila je svoju verziju kompozicije 1966. godine, a iste godine i britanska grupa "The Shadows" je obradila ovaj marš. Ubrzo se pridružio i nemački muzičar Džejms Last, koji je 1968. godine takođe uradio svoju verziju.

Osim svetski poznatih muzičara, i naši domaći su se oduševili ovom pesmom i odlučili da je obrade. Grupa Smak je 1982. godine snimila svoju verziju, a isto je učinio i Branimir Štulić.

"Na Drinu" je postala nezaobilazan deo svakog velikog koncerta i muzičkog spektakla, a njen zvuk se često može čuti i u pozorišnim predstavama i filmskim ostvarenjima. Ova pesma i danas ostavlja snažan utisak na publiku, dok se njeni taktovi i dalje prenose sa generacije na generaciju.

"Marš na Drinu" je ne samo simbol hrabrosti i otpora srpskog naroda u Prvom svetskom ratu, već i snažna muzička kompozicija koja je ostavila dubok trag u srpskoj istoriji i kulturi.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)

Loading