IZGORELA RADIONICA POGREBNE OPREME KOD LESKOVCA: Drama gašenja požara trajala satima!

Autor: Republika/ T.S.T.

Hronika

14.03.2024

18:35

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Na sreću niko u radionici nije povređen jer se smena radnika završila pre izbijanja požara.

IZGORELA RADIONICA POGREBNE OPREME KOD LESKOVCA: Drama gašenja požara trajala satima!

Foto: Čitalac Republike

Iz za sada još neutvrđenih razloga tridesetak minuta iza 21 čas, sinoć, 13.marta je došlo do velikog požara u selu Donja Bunuša nadomak leskovačke varošice Vučje.

U požaru je u potpunosti izgorela radionica za izradu i plasman pogrebne opreme. Odmah nakon dojave o požaru u Donjoj Bunuši su hitno pristigla tri vatrogasna vozila sa devet vatrogasaca. Borba sa vatrenom stihijom trajala je do jedan sat iza ponoći.

Na sreću niko u radionici nije povređen jer se smena radnika završila pre izbijanja požara.

Šta je tačno izazvalo ovaj požar sa velikom materijalnom štetom u kojoj su stradale mašine i lager repro materijala i robe za plasman utvrdiće detaljna istraga koja je u toku.

Šta prvo uraditi u slučaju požara?

Kako je u 80 odsto slučajeva uzrok požara zapravo ljudski faktor, odnosno nepažnja, nemar, nestručno rukovanje i održavanje raznih aparata, preopterećenje električne instalacije, ostavljanje električnih uređaja uključenih bez nadzora, ali i neoprezno odlaganje pepela nakon čišćenja ložišta, vatrogasci savetuju koje sve mere prevencije je neophodno primeniti kako bi se mogućnost izbijanja požar svela na minimum, ali i kako treba postupiti ako požar izbije u stanu, zgradi ili kući. 

Prvo i osnovno pozovite 193 i precizno recite adresu odnosno lokaciju požara, kao i to da li ima ugroženih osoba. Vatrogascima na licu mesta bilo bi poželjno dati što preciznije informacije o rasporedu prostorija kako bi što efikasnije pristupili gašenju, a pre toga omogućiti im nesmetan prolaz. Ukažite im na opasnosti ukoliko ih ima, kao što su na primer boce sa gasom, lakovi...

Iskusni vatrogasci napominju da ako ste već napustili stan ili kuću u kojoj je izbio požar da se ne vraćate unutra.

Mere prevencije
Kako biste predupredili da do požara dođe u kući, ne ostavljajte uključen šporet bez nadzora, grejna tela odvojte od kreveta, fotelja, kada na duže vreme napuštate kuću isključite sve električne uređaje. 

Zapamtite da električne uređaje i aparate u slučaju da se zapale ne smete gasiti vodom. Izvucite kabl iz utičnice, i gasite vatrogasnim aparatom sa prahom (S) ili ugljen dioksidom (CO2). Ni ulje koje se zapali u tiganju ne smete gasiti vodom, jer ćete izazvati još veći plamen. Potrebno je isključiti šporet ili gas, prekriti pokvašenim ćebetom ili nekom nesintetičkom tkaninom, samo prethodno zaštitite ruke i lice zbog opekotina. Na taj način vatra će ostati bez kiseonika neophodnog za gorenje i ugasiće se.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO

Komentari (0)

Loading