RUŽIČASTI KOKAIN STIGAO U SRBIJU?! Dr Raketić iz "Drajzerove" upozorava - mladi nam kažu da se "tusi" kod nas već koristi!

Autor:

Hronika

25.12.2022

17:02

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Sa pacijentima, koji dolaze u "Drajzerovu" se često razgovara i na temu novih droga, a evo šta kažu o "tusiju".

RUŽIČASTI KOKAIN STIGAO U SRBIJU?! Dr Raketić iz "Drajzerove" upozorava - mladi nam kažu da se "tusi" kod nas već koristi!

Foto: Profimedia

Tusi stigao u Srbiju?

Jarko ružičasta droga koja se naziva "tusi", poznatija još i kao "ružičasti kokain", brzo širi Evropom i postaje sve popularnija među mladima. Svetski mediji navode da potiče iz Kolumbije i da je postala sinonim za novu generaciju mladih dilera, koji je navodno prave i prodaju. O kakvom je narokotiku reč i ima li ga i u Srbiji?

Prim. dr Diana Raketić v.d. direktorka Zavoda za bolesti zavisnosti u Drajzerovoj kaže da oni još uvek nisu imali direktnog iskustva sa ovom drogom, tačnije da nisu imali pacijente na detoksikaciji koji su je konzumirali, ali ukazuje da o njoj uveliko pričaju i njihovi pacijenti. Kako dodaje, ne može da se isključi mogućnost da se ona uveliko ne koristi i u Srbiji.

- Mi još uvek nismo imali iskustva sa "tusijem", ali to ne znači da je nema u Srbiji. Sa pacijentima, koji nam dolaze, često razgovaramo i na temu novih droga koje su primećene u svetu. Oni nam kažu da su čuli za ovu i da znaju da je ima i kod nas. Međutim, mi se još uvek nismo direktno susreli sa njom. Za "tusi" smo takođe čuli i od kolega iz inostranstva koji su nam na seminarima pričali da su se susretali sa ovom drogom tako da smo o njoj čuli i iz prve ruke - kaže dr Raketić, piše Euronews Srbija.

"Ne zna se šta je unutra"

Zapravo, kako objašnjava, ova droga je na sebe skrenula pažnju lekarske struke upravo zbog toga što se, kako navodi, pravi u "kućnim laboratorijama" i zbog toga nema preciznog recepta po kome se proizvodi, što je čini posebno opasnom. Zapravo, objašnjava, šta će tačno "tusi" da sadrži u sebi, zavisi od onog ko je pravi.

- Nju zovu "ružičasti kokain", ali ona zapravo nema kokaina u sebi. Pretpostavljam da je u pitanju neki markentiški trik. To je pre svega mešavina MDMA i ketamina, mada neki tvrde da tu ima dosta kofeina i fentamila koji je takođe jedna ozbiljna droga opijatskog karaktera. Neki navode i da ova droga ima mnoge druge suspstance. Vi zapravo suštinski ne znate šta je sve unutra i u kojoj količini i to je glavni problem kada treba da tretirate takvog pacijenta - objašnajva ona.

Dr Raketić kaže da u svakom slučaju, nezavisno od kompletnog spiska sastojaka, korisnici "tusija" doživljavaju kombinaciju sedativnog tripa ketamina sa stimulativnog dodatka MDMA, i oni su, prema njenim rečima, osnova za ovu drogu.

- Ono što znamo je da spada u grupu klupskih droga. Zbog toga je "tusi" sve popularniji kod mladih. Prepoznaje se po tome što je u pitanju prah koji je roze ili ljubičaste boje i ima miris jagode. Takođe, ima stimulativni i halucinogeni efekat. Uglavnom se uzima intranzalno, odnosno ušmrkava se, mada može da se rastvori i da se popije - dodaje ona.

Dr Raketić kaže da je to droga koja daje osećaj eforije. Suština je, pojašnjava, u tome da izaziva osećaj pomućene svesti, veće fizičke i psihičke energije, ali dodaje, ima i halucogeni efekat.

Foto: Profimedia

"Tusi", ružičasti kokain

Uznemirujuće posledice

Upitana koje konkretne posledice ova dorga može da izazove, kaže, da je karakteristika klupskih droga, pa i "tusija", taj da pruža osećaj sužene svesti i po tome se ova posebno ne razlikuje. Dr Raketić dodaje da zavisnost od nje nije isljučena, ali može da izazove razne druge posledice.

- Naravno, neko ko konzumira i druge droge može da bude sklon tome da i ovu koristi. Zbog toga, ne možemo samo da gledamo na to da neko koristi isključivo samo ovu drogu. Uglavnom to bude kombnacija raznih koja može da uključi i "tusi". U svakom slučaju, nezavisno od toga, na nju treba da gledamo kao na drogu koja je klupska, koja ima stimulativni i haluciogeni efekat. Zavisnost može da nastane, ali je glavni problem drugačiji. On se tiče akutnih, nus efekata. To znači da nakon njenog konzumiranja vi možete da završite na psihijatrijskom odeljenju jer ste imali određene halucinacije. Takođe, zbog loše percepcije ralnosti i okruženja, na primer zbog toga što ste nešto loše nešto protumačili, postoji i opasnost od suicida, situacije u kojoj bi osoba mogla da postane žrtva nasilja ili neke druge opasne situacije. Prosto, suština je da nakon njene komzumacije vi imate poremećeno rasuđivanje realnosti i ne može se predivideti kako ćete da reagujete u tom trenutku. Jednostano, nakon što uzmete "tusi" izvesno je da vi ne možete da razlikujete bitno od nebitnog, pa zbog toga ne možemo da predvidimo dalji ishod - objasnila je ona.

Dr Raketić upozorava da je jako važno obratiti pažnju posebno na mlade kada je u pitanju ova droga, jer kako ponavlja, ona je zbog svoje boje i mirisa, upravo među njima i popularna. Kako naglašava, pred nama su praznici, pa samim tim se očekuje i da u narednom periodu bude organizovano što više žurki na kojima može da se očekuje da ova i ili slična droga bude dostupna.

Španija na udaru "tusija"

Nove droge svakako su ispit za državu, lekare i policiju. Dr Raketić kaže da su joj upravo kolege iz Španije potvrdile, iz svog iskustva, koliko je "tusi" zapravo drugačiji od tipičnih droga i sa svim su se sve suočavale ne terenu.

- Nedavno smo bili na jednom seminaru i kolege iz Španije su nam rekle da se uveliko susreću sa ovom vrstom droge i da imaju dosta probelma. Kažu da su nemoćni kada im pacijent dođe na detoksikaciju, jer vi zapravo nikada ne znate tačno koje je sve supstance u sebi imala ta konkretna doza koju je on uneo u sebe - kaže ona.

Republika

Foto: www.profimedia.rs

Ružičasti kokai, "tusi"

Portal insightcrime.org. navodi da je u Španiji ova droga zapravo prvi put registrovana 2016. godine, kada je takođe tada devet osoba, uključujući i nekoliko Kolumbijaca, privedeno a tada su pronađene i dve laboratorije u predrađu Madrida. Zbog umešanosti Kolumbijaca u gotovo svakom hapšenju, svetski mediji navode da je upravo Kolubija baza odakle se ova droga širi dalje, a najviše, prema izveštajima, među Špancima.

Da se "tusi" širi neverovatnom brzinom i u drugim zemljama potvđuje joše jedna vest iz avgusta ove godne. Naime, policija na ostrvu Ibica pronašla 13 kilograma, kako su nazvali, "ružičastog kokaina", koji se do sada tretrira verovatno kao najveći ulov "tusija" u Evropi. Na ostrvu je tada uhapšeno 12 osoba, nakon čega su još dve uhapšene u Kolumbiji, piše portal

Naziv "tusi", prema pisanju ovog sajta, zapravo je izveden od reči "tusibi" ili "2C-B", leka koji je prvi sintetizovao američki hemičar 1970-ih kao deo šire grupe halucinogenih fenetilamina zvane 2C porodica. Glavni rizik od "tusija" je to što se ne odnosi na jednu supstancu ili određeni koktel droge. Umesto toga, to je brend koji se može koristiti za prodaju različitih kombinacija lekova, sve dok su ružičaste i u obliku praha.

Tusi je, prema izveštaju UN objavljenom ovog meseca, primećen i na muzičkom festivalu u Velikoj Britaniji, kao i u Austriji i Švajcarskoj. U julu je kolumbijski državljanin uhapšen zbog šverca kokaina u Italiju nađen sa "Tusijem" u svojoj kući u Milanu. Danas, "Tusi" je peta najpopularnija droga u Kolumbiji i redovna je pojava na tržištu u zemljama kao što su Argentina, Venecuela, Urugvaj, Čile i Panama.

- Vlada mišljenje da je "ružičasti kokain" droga elite, koju koriste modeli i bogati ljudi, ali ovaj proizvod koriste ljudi sa svih nivoa - rekao je tada za ovaj portal Klaudio Vidal, direktor Energi Control.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO

 

Komentari (0)

Loading