SPEKTAKULARAN DERBI U FINALU: Crvena zvezda osvojila Kup Radivoja Koraća!

Autor: P. Z.

17.02.2024

23:09

Crveno-beli četvrti put zaredom podigli "Žućkovu levicu".

Košarkaši Crvene zvezde pobedili su Partizan rezultatom 85:79 (15:18, 28:26, 24:20, 17:16) u finalu Kupa Radivoja Koraća.

Na taj način, klub sa Malog Kalemegdana je osvojio četvrtu "Žućkovu levicu" u nizu, desetu otkad trofej ima takav izgled, a ukupno 13. pehar nacionalnog Kupa.

Crno-beli su mnogo bolje ušli u utakmicu i već u uvodnim minutima su stekli osetniju prednost (16:7). Međutim, završnica prve četvrtine pripala je crveno-belima, koji su uspeli da smanje zaostatak i posle deset minuta košarke je "parni valjak" vodio 18:15.

Izabranici Željka Obradovića su bolje odigrali i početak druge deonice, pošto su u par navrata imali dvocifrenu prednost. Ipak, kao i u prvoj četvrtini, završnica je pripala timu sa Malog Kalemegdana, koji je na poluvreme uspeo da ode sa samo jednim poenom minusa (43:44).

Zvezda je dosta bolje odigrala treću četvrtinu, tokom koje je uspela da stekne prednost i da sa pet poena viška uđe u poslednjih deset minuta. Tokom četvrtog kvartala, crveno-beli su rutinski čuvali svoju razliku i na kraju su došli do pobede, koja je označila osvajanje prvog trofeja u sezoni.

Najefikasniji u redovima crveno-belih bio je Rokas Gedraitis sa 17 poena, ali je najveći indeks korisnosti (27) imao Miloš Teodosić koji je ubacio 16 koševa, a uz to je dodao i po pet asistencija i skokova. Takođe, dvocifren je bio i Džoel Bolomboj sa 14 poena, dok su važnu rolu odigrali srpski igrači. Nemanja Nedović je ubacio devet, a Luka Mitrović i Branko Lazić su dodali po osam koševa.

Na drugoj strani je prednjačio Zek Ledej sa 24 poena i sedam skokova, a svoje veče imao je i kapiten Kevin Panter koji je dodao 20 koševa i devet uhvaćenih lopti. Osim njih, dvocifren u ekipi "parnog valjka" bio je još samo Džejms Naneli, koji je meč završio sa deset poena. Takođe, dobru partiju pružio je i Aleksa Avramović, koji je postigao devet koševa.

Crvena zvezda - Partizan
85:79 (15:18, 28:26, 24:20, 17:16)

CRVENA ZVEZDA: Lazarević, Teodosić 16 (5as), Hanga 6, Davidovac 5, Mitrović 8, Lazić 8, Bolomboj 14, Ilić, Nedović 9, Gedraitis 17, Kostić, Jago 2 (5as).

PARTIZAN: Vukčević, Ledej 24 (7sk), Avramović 9, Koprivica 4, Panter 20 (9sk), Jaramaz, Naneli 10, Trifunović, Anđušić, Doužer 6, Kaminski 6.

Tok meča

Četvrta četvrtina

Kraj! Crvena zvezda pobeđuje sa 85:79!

40. minut - Jago pogađa dva bacanja za 85:79.

40. minut - Teodosić ne greši sa linije penala, a na drugoj strani iz prodora poentira Avramović za 83:79.

Aleksa Avramović u prodoru

40. minut - Lazić dva puta precizan sa linije za slobodna bacanja, a na drugoj strani Avramović pogađa tri penala. Zvezda vodi 81:77.

39. minut - Zakucavanje Hange za 79:74.

38. minut - Poentira Avramović u kontri i Partizan prilazi na 77:74.

37. minut - Pogađa Naneli za 77:72, a Sferopulos reaguje tajm-autom.

Janis Sferopulos

36. minut - Posle tajm-auta je za dva pogodio Doužer. Partizan smanjuje na 77:70.

36. minut - Nedović pogađa za dva posle sjajne asistencije Teodosića. Zvezda vodi 77:68, a Obradović traži minut pauze.

Miloš Teodosić protiv Partizana

34. minut - Poentira Nedović za 75:68.

32. minut - Novi koš Ledeja, ali ovog puta za dva. Međutim, na drugoj strani je Davidovac pogodio za tri, pa Crvena zvezda vodi 73:68.

31. minut - Ledej otvara poslednju deonicu trojkom, a Janga na drugom kraju terena pogađa dvojku. Crveno-beli vode 70:66.

Treća četvrtina

Kraj četvrtine! Crvena zvezda vodi 68:63 uoči poslednjih deset minuta.

30. minut - Na trojku Nedovića je trojkom odgovorio Ledej. Potom je Bolomboj kompletirao 2+1, a na drugoj strani je precizan bio Kaminski. Crvena zvezda vodi 68:63.

29. minut - Dva penala je pogodoi Panter za 62:58, koliko vode crveno-beli.

28. minut - Trojka Ledeja na jednoj strani, pa dvojka Mitrovića na drugoj za 62:56 u korist tima sa Malog Kalemegdana.

27. minut - Serija Crvene zvezde zahvaljujući Milošu Teodosiću koji je vezao šest poena. Crveno-beli sada vode 60:53. Željko Obradović zove tajm-aut.

26. minut - Rezultatska klackalica u Nišu se nastavlja pogotkom Nanelija. Partizan vodi 53:52.

25. minut - Bolomboj vraća Zvezdu u vođstvo - 52:51.

24. minut - Zek Ledej pogađa novu trojku i Partizan preokreće na 51:50.

22. minut - Ledej kompletira 3+1 i donosi izjednačenje Partizanu - 48:48. Na drugoj strani je prednost crveno-belima vratio Bolomboj - 50:48.

21. minut - Odlično je Zvezda otvorila drugo poluvreme, pošto su pet poena vezali Bolomboj i Gedraitis. Crveno-beli vode 48:44.

Počelo je drugo poluvreme!

Druga četvrtina

Poluvreme! Partizan vodi 44:43.

19. minut - Gedraitis sa linije penala poravnava rezultat - 41:41.

19. minut - Trojka Gedraitisa na asistenciju Jaga! Zvezda prilazi na 41:39, a Obradović traži minut odmora.

Željko Obradović

18. minut - Dobro je Zvezda izašla iz tajm-auta, pošto je uspela da priđe na 39:36. Ipak, usledili su poeni Koprivice za 41:36 u kontri.

17. minut - Nova trojka Pantera za 39:31.

16. minut - Dvojka Doužera, pa trojka Teodosića. Partizan vodi 36:31.

15. minut - Kaminski i Ledej vezuju pet poena, a seriju crno-belih prekida Mitrović. "Parni valjak" ima prednost od 34:28.

14. minut - Posle tajm-auta je Doužer pogodio za dva, ali na drugoj strani ponovo Lazić za tri. Partizan vodi 29:26.

14. minut - Branko Lazić pogađa trojku, Zvezda prilazi na 27:23, a Željko Obradović traži tajm-aut.

12. minut - Igra se koš za koš u Čairu, a Partizan vodi 27:20. Kevin Panter je već došao do 15 poena!

11. minut - Nova trojka Pantera, a potom i dvojka Avramovića za 23:15. Janis Sferopulos traži tajm-aut.

Prva četvrtina

Kraj četvrtine! Partizan vodi 18:15.

10. minut - Precizan je bio Kaminski na jednoj, a Teodosić na drugoj strani za 18:15.

8. minut - Zvezda u seriji, Mitrović pogađa za 16:13, koliko sada vodi "parni valjak".

7. minut - Bolomboj i Davidovac vezuju četiri poena, pa crveno-beli smanjuju zaostatak na 16:11.

Večiti derbi u finalu Kupa Radivoja Koraća

6. minut - Naneli pogađa i prednost Partizana raste na 16:7.

5. minut - Panter pogađa novu trojku i ima već osam poena. Crno-beli vode 14:7.

4. minut - Efikasan početak meča, Partizan vodi 11:7.

Večiti derbi u Nišu

3. minut - Panter i Naneli pogađaju dvojke za preokret Partizana - 6:3 za "parni valjak".

2. minut - Koprivica je pogodio dva penala, a Bolomboj jedno. Crveno-beli vode 3:2.

1. minut - Utakmicu atraktivnim zakucavanjem iz alej-upa otvara Gedraitis. Zvezda vodi 2:0.

Utakmica je počela!

20.57 - U Čairu se intonira himna Srbije "Bože pravde".

20.50 - Pogledajte kako su delije i grobari dočekali košarkaše oba tima.

20.30 - Veliko finale počinje za pola sata, a na tribinama je i srpski basketaš Strahinja Stojačić.

Strahinja Stojačić

20.20 - Do početka meča ostalo je još 40 minuta, a na tribine ne može više ni igla da padne.

Čair 40 minuta pre početka finala

20.05 - Sa lica mesta stižu informacije da tapkaroši prodaju ulaznice za 3.000 dinara i više.

19.55 - Navijači u Čairu se već zagrevaju i na tribinama ne manjka prepucavanja.

Čair uživo

19.30 - Dobro došli na Republikin lajv blog finala Kupa Radivoja Koraća, u kom se sastaju Crvena zvezda i Partizan.

Košarkaši Crvene zvezde i Partizana sastaju se u finalu Kupa Radivoja Koraća (21 čas) u Nišu, što će biti peti susret večitih rivala ove sezone. Dosadašnji rezultat je potpuno izjednačen, jer su i crno i crveno beli slavili po dva puta.

Partizan je bio uspešniji u prvom evroligaškom i AdmiralBet ABA ligaškom derbiju, dok im se Zvezda revanširala u poslednja dva meča.

Favorita nema kada je u pitanju utakmica nad utakmicama, a to su pokazali i bukmejkeri, koji su prvo procenili da su izabranici Željka Obradovića blagi favoriti, a onda su promenili mišljenje i sada je kvota manja na trijumf pulena Janisa Sferopulaosa.

"Parni valjak" će biti oslabljen neigranjem Alena Smailagića, koji ima problem sa virusnom infekcijom, dok kod crveno-belih nije sigurno da li će nastupiti Miloš Teodosić koji muči muku sa povredom skočnog zgloba.

Očekuje nas pravi košarkaški spektakl, a ulog je ogroman, prvi trofej ove godine i možda prekretnica kompletne sezone.

"Žućkovu levicu" brani tim sa Malog Kalemegdana, koji je u prethodne tri sezone dolazio do prestižnog trofeja, a prethodno je tri puta zaredom pehar stizao u vitrine kluba iz Humske.