UBACIŠ NOVAC, IZAĐE SVEŽE MLEKO Navikli smo da sa automata kupujemo kafu, vodu, sokove… Beograd je sad dobio i MLEKOMAT!

Autor:

Vesti

31.08.2023

12:23

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Od nedavno postoji i aplikacija preko koje lako možete pronaći najbliži mlekomat i gazdinstvo koje ga snabdeva

UBACIŠ NOVAC, IZAĐE SVEŽE MLEKO Navikli smo da sa automata kupujemo kafu, vodu, sokove… Beograd je sad dobio i MLEKOMAT!

Foto: RTS/printscreen

Samouslužni automati za tople napitke, vodu, sokove i snek proizvode viđamo gotovo na svakom koraku, ali odnedavno u Beogradu sa aparata možete kupiti pravo punomasno mleko! 

Prvi mlekomat u Beogradu postavljen je pre dva meseca na Bežanijskoj kosi. Postavio ga je Marko Krsmančić, kada je video kako Nemci i Austrijanci piju domaće mleko sa mlekomata iz staklenih flaša.

Mleko svakoga dana stiže sa farme "Glišić" kod Kovina, a najteži zadatak bio mu je zadobiti poverenje građana.

- Prva razlika, odnosno komentar, jeste da je to pravo mleko. Iste reakcije su i ovde. Ko jednom proba, uvek se vraća - kaže Krsmančić za RTS.

Foto: RTS/printscreen

 

On objašnjava da se mleko redovno testira, a analize se rade u Zavodu za mlekarstvo Srbije.

- Mi smo u obavezi da dva puta mesečno radimo analize. Ne želimo da dođemo u taj rizik da mleko na mlekomatu bude neodgovarajućeg kvaliteta - navodi Krsmančić.

Prema postojećim propisima, mleko na mlekomatu mora biti samo sa jedne farme. Mlekomat je potrebno registrovati, a veterinarska inspekcija proverava da li gazdinstvo ispunjava sve higijenske uslove.

Pre Beograda mlekomati su postavljeni u Čačku i Kragujevcu. Prvi u Srbiji otvoren je 2021. godine u Čajetini. Milovan Ninčić kaže da ulaganja nisu mala, da je najveći trošak transport iz sela u grad, ali da to može da bude spas za mala gazdinstva.

- Za sada je to baš kratak period da bih mogao da procenim malo bolje. Sve u svemu, za sada, u odnosu na raniji rad i proizvodnju i prodaju mleka, drugačiji su odnosi. Što se tiče mog gazdinstva, po mene je lično bolje. Kod mene je trenutno mleko na aparatu 140 dinara, a u otkupu mlekare plaćaju 50-60 do 70 litara dinara, prosečno ide 50-100 litara mleka, aparat mi šalje poruke na telefon kad je na rezervi, kad treba da se dopuni, kolika je temperatura - objašnjava za RTS Milovan Ninčić.

Foto: RTS/printscreen

 

Od nedavno postoji i aplikacija preko koje lako možete pronaći najbliži mlekomat i gazdinstvo koje ga snabdeva. Programeri Miloš Jovanov i Aleksandar Džavrić su je napravili kada je jedno gazdinstvo u Vrbasu ostalo bez otkupljivača mleka. Sada se na mapi nalaze 434 domaćinstva.

- Ideja ovoga je kao neki mali oglasi, žute strane, lista gazdinstva koja prodaju te stvari. Jedini uslov jeste da je gazdinstvo registrovano, da nam ostave broj gazdinstva i da mi možemo da potvrdimo - objašnjava Miloš Jovanov.

Mlekari kažu da je država prošle godine nudila subvencije za mlekomate sa skoro 80 odsto refundacije, ali se niko nije prijavio. Međutim, tu informaciju Ministarstvo poljoprivrede nije potvrdilo.

Konkurs je raspisan i ove godine, ali rezultati još nisu poznati.

Bonus video:

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading