Cena nafte nastavila da raste! Zatvaranje Ormuskog moreuza dovelo do kolapsa na tržištu!

Biznis

13.03.2026

20:08

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Blokada je zaustavila oko 20 odsto globalne trgovine naftom i primorala proizvođače iz zaliva da smanje proizvodnju za 10 miliona barela dnevno!

Cena nafte nastavila da raste! Zatvaranje Ormuskog moreuza dovelo do kolapsa na tržištu!

Foto: Tanjug/ AP Rafiq Maqbool/wikipedia/Shutetrstock Nataliia K

Cene nafte su danas skočile za više od  dva odsto jer su zatvaranje Ormuskog moreuza i intenzivirana geopolitička retorika osujetili pokušaje Vašingtona da stabilizuje globalno snabdevanje energentima.

Tako je nafta Brent bila na nivou od oko 102 dolara po barelu, a američka sirova nafta WTI (West Texas Intermediate) kretala se na oko 97 dolara po barelu.

Američko Ministarstvo finansija izdalo je jednomesečnu dozvolu drugim zemljama za kupovinu 100 miliona barela ruske nafte kako bi stabilizovalo energetska tržišta širom sveta.

S druge strane je novi iranski vrhovni vođa Modžtaba Hamnei izjavio da će plovni put u Persijskom zalivu ostati zatvoren.

Blokada je zaustavila oko 20 odsto globalne trgovine naftom i primorala proizvođače iz zaliva da smanje proizvodnju za 10 miliona barela dnevno, jer kapaciteti skladištenja dostiže kritične granice.

Iako je indijski tanker danas uspešno prošao moreuz, analitičari sugerišu da je predah privremen, jer ometanje GPS-a i pretnja raketnim napadima i dalje blokiraju 90 odsto pomorskog saobraćaja u regionu.

Američke akcije pale, jer su cene nafte nastavile rast


Na današnjem otvaranju američkih berzi akcije su bile u minusu, jer su cene nafte nastavile rast dok investitori iščekuju dalji razvoj događaja u ratu sa Iranom.

Berzanski indeks S&P 500 pao je za 0,3 odsto, Nasdaq za 0,6 odsto, a Dow Jones je bio u ravni stagnacije, preneo je CNBC.

Nafta je i danas poskupela, pa je srednja cena američke sirove nafte WTI porasla za skoro jedan odsto na oko 96 dolara po barelu, a za isti procenat je skočila svetski referentna nafta Brent, na oko 101 dolar po barelu.
Brent je u četvrtak zatvorio trgovanje iznad 100 dolara prvi put od avgusta 2022. godine.

Nafta je skočila u prethodnoj sesiji nakon što je novi iranski vrhovni vođa Modžtaba Hamnei rekao da Ormuski moreuz, kritična ruta, treba da ostane zatvorena kao "sredstvo za pritisak na neprijatelja".

Saobraćaj u moreuzu je praktično zaustavljen otkako su Sjedinjene Američke Države i Izrael pokrenuli napade na Iran krajem februara, otkada investitori s nestrpljenjem iščekuju napredak na tom frontu.

Američki ministar odbrane Pit Hegset danas je odbacio strahove da će zatvaranje prolaza nakon izbijanja rata ostati problem.

- Bavimo se time i ne moramo da brinemo o tome - rekao je on.

Najbolje pozicionirane akcije imale su kompanije u sektoru usluga.
Prednjačio je Starbaks, čija je vrednost porasla za 18 odsto od početka godine s povećanjem od 1,8 odsto dosad u martu.

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading