PANIKA ZBOG NAJEZDE CRNIH LEPTIRA U SRBIJI! Stručnjaci upozoravaju: Kod nekih ljudi mogu izazvati alergijske reakcije
Evo kada treba da se obratite lekaru.
Foto: Shutterstock/olko1975
Poslednjih dana građani iz različitih krajeva Srbije prijavljuju povećan broj tamnih, odnosno crnih leptira, koji se u velikom broju mogu videti oko kuća, u parkovima i na zelenim površinama. Iako njihov izgled kod mnogih izaziva nelagodu, stručnjaci ističu da ovi insekti uglavnom nisu opasni za ljude.
Foto: Shutterstock/olko1975

Međutim, kod osetljivih osoba kontakt sa leptirima ili njihovim sitnim dlačicama može izazvati određene alergijske reakcije. Simptomi se najčešće manifestuju kao svrab kože, crvenilo, iritacija očiju, kijanje ili blaže respiratorne tegobe. Rizik je veći kod osoba koje već pate od alergija ili astme.
PROČITAJTE JOŠ:MISTERIOZNI DŽINOVSKI INSEKT ZAPREPASTIO ZLATIBORCE: Stigao iz Japana, veličine je šake i VEOMA JE SKUP! (FOTO, VIDEO)
Stručnjaci savetuju građanima da izbegavaju direktan kontakt sa većim skupinama leptira, naročito ukoliko primete da se insekti zadržavaju na terasama, prozorima ili u blizini mesta gde borave deca. Takođe se preporučuje držanje prozora zatvorenim tokom večernjih sati kada ih privlači svetlost.
PROČITAJTE JOŠ:PRIRODA GUBI SVOJE NAJNEŽNIJE SAVEZNIKE! Leptirima preti izumiranje!
EVO KADA TREBA DA SE OBRATITE LEKARU Foto: Shutterstock/Wirestock Creators
Ukoliko nakon kontakta sa insektima primetite jače alergijske simptome, otežano disanje ili izražene reakcije na koži, preporučuje se konsultacija sa lekarom. Za većinu građana, ipak, crni leptiri predstavljaju više neprijatnost nego stvarnu opasnost. Ova vrsta nije opasna za ljude, ne ujeda i ne prenosi bolesti. Ipak, kod pojedinih osoba koje su sklone alergijama kontakt sa sitnim ljuspicama sa krila ili dlačicama gusenica može izazvati iritaciju kože, očiju ili disajnih puteva.

JEDNA STVAR IH POSEBNO PRIVLAČI

Foto: Shutterstock/goran_safarek
Šta su "crni" leptiri
Crni leptiri koji se ovih dana pojavljuju u većem broju u pojedinim delovima Srbije najčešće nisu posebna ili opasna vrsta, već se radi o noćnim leptirima (moljcima) tamne boje koji se masovno razmnožavaju kada se poklope povoljni vremenski uslovi.
Njihova brojnost može naglo da poraste nakon blagih zima, kišovitog proleća i toplih letnjih dana, jer takvi uslovi pogoduju razvoju gusenica i povećavaju stopu preživljavanja odraslih jedinki. Dodatni faktor je i obilje vegetacije kojom se hrane njihove larve.
Entomolozi ističu da se brojnost ovih insekata obično prirodno smanjuje nakon nekoliko nedelja, kada se završi njihov životni ciklus ili kada vremenski uslovi postanu manje povoljni za njihovo razmnožavanje. Zato, iako prizori velikog broja "crnih leptira" mogu delovati zabrinjavajuće, u većini slučajeva nema razloga za paniku.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)