AMAZON I MAJKROSOFT OD SADA PLAĆAJU POREZ SRBIJI

Autor: blic.rs

Vesti

06.07.2019

17:48

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Da li ste znali da PDV u Srbiji plaćaju Amazon, Microsoft i mnogi drugi tehnološki giganti. Osnov za oporezivanje ovih kompanija su usluge koje pružaju u Srbiji poput aplikacija, e-knjiga, video igara...

Foto: pixabay.com

Nedavnim izmenama zakona o elektronskoj trgovini otklonjene su nedoumice u vezi sa onlajn prodavnicama i platformama koje se prodaju globalno, a državna sekretarka u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić ocenila je da je novom zakonskom regulativom učinjen i značajan korak ka razvoju internet prodaje i elektronske trgovine u Srbiji.

Kako navodi, novi propisi će doprineti približavanju našeg tržišta evropskim i svetskim standardima, a time i bržem razvoju digitalne ekonomije i društva, uz podsećanje da je do sada, zbog nedefinisanih pravila, na internetu bilo mnogo sive ekonomije.

Na pitanje kako će nova zakonska regulativa uticati na velike globalne internet prodavce koji posluju u Srbiji i kako će oni plaćati porez u našoj zemlji, Filip Kovačević, viši rukovodilac Sektora za poreski konsalting kompanije "Dilojt" očekuje da će daljim razvojem ovog tržišta kod nas rasti broj stranih lica – obveznika PDV.

Foto: pixabay.com

- Otkako su 1. januara 2017. izmenjena pravila i uvedena obavezna registracija stranih lica koja vrše promet licima koja nisu u sistemu PDV-a, veliki broj inostranih prodavaca koji se bave elektronskom trgovinom, poput tehnoloških giganata kao što su Amazon i Microsoft, već se registrovao za PDV posredstvom poreskih punomoćnika. Oni obračunavaju PDV na promet usluga koje su pružene na teritoriji Srbije, kao na primer aplikacije, e-knjige, video igre - naglašava sagovornik "Blic Biznisa".

Kovačević kaže da iz striktno poreske perspektive izmene propisa kojima je uređena (elektronska) trgovina ne bi trebalo da dovedu do novina u pogledu oporezivanja.

- Poreske procedure mogu se menjati samo izmenom poreskih zakona, što ovde nije slučaj. S druge strane, izmene u vezi sa trgovanjem trebalo bi da dovedu do dodatnog "otvaranja" digitalnog tržišta u Srbiji, što znači da će poštovanje poreskih procedura u ovom segmentu dobiti još više na značaju u budućnosti - objašnjava naš sagovornik.

Foto: pixabay.com

Prema njegovim rečima, prva opcija je za državu, pa čak i kupce, najjednostavnija, a za državu je svakako najbolja, pošto u tom slučaju jedno lice – prodavac, obračunava i plaća PDV državi za sve isporuke koje izvrši na teritoriji Srbije.

- Što se tiče ukupne naknade koja se naplaćuje od kupaca, u praksi smo viđali različite pristupe, ali najčešće se bruto iznos pre i nakon registracije nije menjao, što znači da su prodavci suštinski apsorbovali "trošak" PDV-a koji bi inače bio prevaljen na kupca, nauštrb svoje zarade - zaključuje Filip Kovačević.

On navodi da se obračunom PDV-a u ovom slučaju povećavaju budžetski prihodi, uz istovremenu zaštitu domaćih firmi, koje svakako moraju da obračunaju PDV, tako da je ovaj pristup svakako nešto što je pravno i ekonomski ispravno.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading