PUTINOVO SUPERIORNO ORUŽJE NIJE KORIŠČENO NA FRONTU: Moskva najzad otkriva razlog koji će mnoge iznenaditi, a odgovor je krajnje logičan!

Autor:

Svet

04.03.2024

22:29

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Generalni direktor Rosteha, Sergej Čemezov, izjavio je da je najnoviji ruski tenk T-14 Armata izuzetno superioran u svojim karakteristikama u poređenju sa postojećim tenkovima, ali istovremeno izrazio sumnju da će biti korišćen u sukobima u Ukrajini zbog njegove visoke cene.

PUTINOVO SUPERIORNO ORUŽJE NIJE KORIŠČENO NA FRONTU: Moskva najzad otkriva razlog koji će mnoge iznenaditi, a odgovor je krajnje logičan!

Foto: Tanjug/AP, Printscreen/https://www.youtube.com/@yolkhere

On dodaje da je vojsci lakše da kupi jeftinije tenkove T-90.

- Armata je, generalno, malo skuplja. Što se tiče funkcionalnosti, on je, naravno, mnogo bolji od postojećih tenkova, ali je preskup, pa je malo verovatno da će ga vojska sada koristiti. Lakše im je da kupe T-90 - tvrdi Čemezov.

Prema njegovim rečima, sada su potrebna sredstva za stvaranje novog naoružanja.

Sada nam je potreban novac za stvaranje novih tenkova, novog naoružanja, možda i jeftinijeg. Dakle, ako postoji mogućnost da se kupi jeftinije, zašto ne - dodao je generalni direktor Rosteha.

T-90 je glavni borbeni tenk ruske vojske i jedan od najprodavanijih na svetu.

Tenk T-14 "Armata" objedinjuje najnovije tehnologije u oblasti konstrukcije tenkova u Rusiji, i koristi najnaprednije tehnologije i moćno naoružanje, pišu RIA Novosti, a prenosi Kurir.

Podsetimo, 24. februara smo izvestili da su se ukrajinski militanti suočili sa ruskim tenkom T-90A, varijantom koja je opremljena reaktivnim oklopom druge generacije "kontakt-5".

Iako su lansirali tri protivoklopne vođene rakete, nijedna od njih nije uspela da probije oklop, što je izazvalo iznenađenje i interesovanje javnosti, prenosi Informer.

Protivoklopne rakete protiv T-90A

Prva raketa je pogodila prednji deo kupole tenka, ali nije uspela da probije oklop. Zatim je usledio drugi napad, gde je raketa pogodila bočni deo kupole, čiji je nivo zaštite znatno niži. Interesantno je da se pretpostavlja da je raketa zaustavljena zahvaljujući improvizaciji ruskih tenkista, koji su na ovaj deo tenka postavili ploče reaktivnog oklopa "kontakt-1".

Reaktivni oklop i nivo zaštite

Ruski T-90A je opremljen reaktivnim oklopom druge generacije, što omogućava prednjem oklopu da izdrži udar projektila sa probojnom moći od oko 1.200 mm, dok je probojna moć protivoklopnog sistema "stugna-p" između 800 i 1.000 mm. Ova razlika u nivou zaštite pruža uvid u taktičke mogućnosti i ranjivosti tenka u različitim situacijama.

Analiza udaljenosti i brzine raketa

Iako na displeju sistema upravljanja vatrom ukrajinskog sistema ne može da se vidi udaljenost do cilja, analizom brzine rakete od 200 m/s i perioda od trenutka lansiranja do udara druge rakete koji iznosi oko 10 sekundi, procenjuje se da je razdaljina između sistema i vozila bila oko dva kilometra.

Ovaj incident pruža uvid u sposobnosti ruskih tenkova i taktičke postupke u borbenim situacijama, istovremeno naglašavajući značaj reaktivnog oklopa u zaštiti vozila od protivoklopnih raketa.
 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO

Komentari (0)

Loading