RUSKI SUHOJ PUCAO NA BRITANSKI ŠPIJUNSKI AVION IZNAD CRNOG MORA! Otkriveni detalji OPASNOG incidenta, svet je bio na ivici TREĆEG SVETSKOG RATA!

Autor:

Svet

14.09.2023

08:13

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Ruski pilot pokušao je da obori izviđački avion RAF-a nakon što je verovao da ima dozvolu za pucanje, saznaje Bi-Bi-Si. Pilot je ispalio dve rakete, od kojih je prva promašila, a ne pokvarila se kako se tada tvrdilo . Rusija je tvrdila da je incident prošlog septembra izazvan "tehničkim kvarom". Ministarstvo odbrane Velike Britanije (MoD) javno je prihvatilo rusko objašnjenje.

RUSKI SUHOJ PUCAO NA BRITANSKI ŠPIJUNSKI AVION IZNAD CRNOG MORA! Otkriveni detalji OPASNOG incidenta, svet je bio na ivici TREĆEG SVETSKOG RATA!

Foto: Tanjug/AP

Ali sada su tri upućena visoka zapadna vojna izvora rekla za Bi-Bi-Si, da ruske komunikacije koje je presreo avion "RAF RC-135 Rivet Joint", daju sasvim drugačiji prikaz od zvanične verzije.

Avion RAF-a, sa posadom od 30 ljudi, leteo je nad Crnim morem u međunarodnom vazdušnom prostoru 29. septembra prošle godine kada je naišao na dva ruska borbena aviona SU-27.

Republika

Foto: Printscreen/Youtube/U.S. European Command

 

 

Presretnuta komunikacija pokazuje da je jedan od ruskih pilota mislio da je dobio dozvolu da gađa britanski avion, nakon dvosmislene komande ruske zemaljske stanice. Međutim, drugi ruski pilot nije tako mislio, on je prigovarao i psovao svog vodnika kada je ispalio prvi projektil.

Britansko Ministarstvo odbrane je navelo da neće objaviti detalje tih komunikacija, navodeći da je njihova namera uvek bila da "zaštite bezbednost naših operacija i izbegnu nepotrebnu eskalaciju".

Šta se zaista dogodilo?

Dok su se dva ruska SU-27 približavala špijunskom avionu RAF-a, dobili su obaveštenje od kontrolora zemaljske stanice. Jedan zapadni izvor rekao je za Bi-Bi-Si da su ima rekli ono što se moglo protumačiti kao: „Imate metu“.

Ovaj dvosmislen jezik jedan od ruskih pilota protumačio je kao dozvolu za pucanje. Ruski pilot je izbacio raketu vazduh-vazduh, koja je uspešno lansirana, ali nije uspela da se se usmeri ka cilju, rečeno je Bi-Bi-Siju. To je bio promašaj, a ne kvar.

Izvori iz odbrane rekli su Bi-Bi-Siju da je tada izbila svađa između dva ruska pilota. Pilot drugog SU-27 nije mislio da su dobili dozvolu da pucaju. Kažu da je opsovao svog druga, zapravo ga pitajući šta misli da radi. Ipak, prvi pilot je ipak ispalio još jednu raketu.

Rečeno je da je druga raketa jednostavno pala sa krila - što sugeriše da je oružje ili pokvareno ili da je lansiranje prekinuto.

Desilo se ono što je Ministarstvo odbrane Velike Britanije reklo

Tri nedelje kasnije, vlada Velike Britanije je potvrdila da se incident dogodio - nakon što je  ruskog Ministarstvo odbrane saopštilo da se desio "tehnički kvar".

U izjavi poslanicima 20. oktobra, tadašnji ministar odbrane Ben Volas nazvao je to "potencijalno opasnim događajem". Ali on je prihvatio rusko objašnjenje, rekavši: „Mi ne smatramo da ovaj incident predstavlja namernu eskalaciju od strane Rusa, a naša analiza se slaže da je do njega došlo zbog kvara“.

Desilo se ono što su SAD rekle

Međutim, tajno curenje obaveštajnih podataka otkrilo je da je američka vojska oštrije govorila o tome šta se dogodilo. U nizu dokumenata, koje je na internetu objavio američki vazduhoplovac Džek Tejsera, isti incident je opisan kao "skoro obaranje".

„Incident je bio daleko ozbiljniji nego što je prvobitno prikazan i mogao je da predstavlja čin rata“, piše Njujork tajms.

 

Prema rečima dva američka odbrambena zvaničnika, navodi list, ruski pilot je pogrešno protumačio naređenje sa zemlje. List je takođe citirao neimenovanog američkog odbrambenog zvaničnika koji je incident opisao "kao zaista zastrašujući".

Kao odgovor na procureli izveštaj o "skoro obaranju", Ministarstvo odbrane Velike Britanije je izdalo još jedno saopštenje koje je dodalo još više nejasnoće. Ministarstvo odbrane je tvrdilo da je „značajan deo sadržaja ovih izveštaja (iz dokumenata) neistinit, izmanipulisan ili oboje“.

Zašto tajnost?

Možda postoji nekoliko razloga zašto je Ministarstvo odbrane Velike Britanije oklevalo da da sve detalje. Prvo, Britanija ne bi želela da se objavi obi prikupljanja obaveštajnih podataka i detalje presretnutih komunikacija. Što je još važnije, nijedna strana nije želela eskalaciju – onu koja bi potencijalno mogla da uvuče članicu NATO-a u vojnu konfrontaciju sa Rusijom. Ali incident još jednom pokazuje kako jedna greška i pogrešna procena jednog pojedinca mogu izazvati širi sukob.

 

Ministarstvo odbrane je sada za Bi-Bi-Si saopštilo da je „ovaj incident oštar podsetnik na potencijalne posledice Putinove varvarske invazije na Ukrajinu”.

Ovo nije prvi put da je ruski pilot gađao NATO avion u međunarodnom vazdušnom prostoru. U martu ranije ove godine, ruski avion je oborio američku bespilotnu bespilotnu letelicu, koja je takođe letela iznad Crnog mora. Ruski pilot je nagrađen medaljom, ali većina stručnjaka se slaže da je to bila sreća, a ne veština ili rasuđivanje.

Uprkos skorom obaranju, RAF je nastavio da sprovodi nadzorne letove iznad Crnog mora. Od incidenta, ove nadzorne letove RAF-a pratili su borbeni avioni Tajfun naoružani projektilima vazduh-vazduh.

Velika Britanija je jedini saveznik u NATO-u koji sprovodi misije sa posadom iznad Crnog mora.

BONUS VIDEO: 

 

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading