JAPAN PRELOMIO: Okreće se ruskoj nafti!

Biznis

02.05.2026

08:06

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Tanker sa naftom isplovio je krajem aprila i očekuje se da će stići u prefekturu Ehime na zapadu Japana.

JAPAN PRELOMIO: Okreće se ruskoj nafti!

Foto: Shutterstock/Shutterstock AI

Japan će uvesti sirovu naftu proizvedenu u Rusiji prvi put od februarskih američko-izraelskih napada na Iran, koji su doveli do faktičkog zatvaranja Ormuskog moreuza, saopštio je zvaničnik japanskog Ministarstva ekonomije, trgovine i industrije.

Nafta potiče iz projekta Sahalin-2 na ruskom Dalekom istoku, a isporuku je kupila japanska kompanija Taijo Oil.

Tanker sa naftom isplovio je krajem aprila i očekuje se da će stići u prefekturu Ehime na zapadu Japana, prenosi agencija Kjodo.

Ovaj potez dolazi u trenutku kada Japan, koji u velikoj meri zavisi od uvoza energenata sa Bliskog istoka, nastoji da diverzifikuje izvore snabdevanja usled poremećaja na globalnom tržištu.

Projekat Sahalin-2 predvodi ruski energetski gigant Gasprom, uz učešće japanskih kompanija Mitsubishi Corporation i Mitsui & Co, kao značajnih partnera.

Prema navodima japanskih vlasti, ova isporuka ne podleže sankcijama koje su SAD i evropske zemlje uvele Rusiji nakon početka rata u Ukrajini 2022. godine.

Evropa nema jasan uvid u to koliko goriva ima na raspolaganju, dok strahovi od nestašica izazvanih ratom u Iranu rastu brže od sposobnosti Evropske unije da isprati stanje na tržištu, prenosi briselski portal Politiko.

Kako se avio-kompanije suočavaju sa prizemljenjem dela letova, a vlasti pozivaju građane da smanje kretanje i potrošnju, napori EU da spreči poremećaje u snabdevanju nailaze na neočekivanu prepreku – nedostatak pouzdanih podataka o zalihama goriva na nivou kontinenta.

- Imamo veoma ograničeno znanje o tržištu i podacima za gas i naftu. Naše znanje o tome šta se stavlja u promet, šta se povlači i kojim rutama se transportuje - svakako postoji manjak praćenja tržišta - rekao je visoki zvaničnik evropskog ministarstva energetike, koji je, kao i drugi sagovornici, govorio pod uslovom anonimnosti zbog osetljivosti teme.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO:

 

Komentari (0)

Loading