ČEKA IH ŽIVOT U RERNI: Za 30 godina ovi delovi zemlje biće pretopli i NEMOGUĆI ZA ŽIVOT

Svet

22.10.2024

16:15

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Klimatske promene uništiće normalan život, pa će stanovnici biti primorani da naseljavaju druga mesta

ČEKA IH ŽIVOT U RERNI: Za 30 godina ovi delovi zemlje biće pretopli i NEMOGUĆI ZA ŽIVOT

Foto: Shutterstock/Pearl PhotoPix

vreme

NASA je danas izdala upozorenje da će u određenim delovima Španije, uključujući Madrid, Valensiju i Andaluziju, zbog klimatskih promena za 30 godina biti previše toplo za život.

Studija NASA pod nazivom ''Pretoplo: kako klimatske promene mogu učiniti da neka mesta budu previše vrela za život'' upozorava da će osim delova Španije, do 2050. područja kao što su Južna Azija, Persijski zaliv, Crveno more i istočna Kina biti toliko topla da život neće biti održiv.

Istovremeno, studija napominje da će slične temperature pogoditi delove jugoistočne Azije i Brazil do 2070, prenosi Jurovikli. 

- Događaji poput toplotnog talasa 2003. u Evropi, koji je odneo više od 70.000 života, postaće sve češći i ozbiljniji od 2040-ih pa nadalje. Ljudi koji već žive na 'vrelim mestima' moraće da se prilagode još dužim periodima toplotnih talasa, dok će oni koji žive u hladnijim gradovima biti izloženi ekstremnim vrućinama na koje nisu navikli - navode stručnjaci.

Eksperti upozoravaju da će veliki gradovi morati da se prilagode pre 2050, posebno kada je u pitanju adekvatna klimatizacija, kao i da je neophodno rešiti problem nedostatka zelenih površina u urbanim regijama, Zdravstveni problemi kao što su dehidratacija, toplotni udar i kardovaskularne bolesti postaće češći, upozoravaju stručnjaci.

Predvođeni Univerzitetom u Glazgovu, 25 medicinskih škola i fakulteta iz evropskih zemalja, uključujući Veliku Britaniju, Belgiju i Francusku, uključiće lekcije o promeni klime u svoje obrazovne programe, za više od 10.000 studenata.

Kako je preneo Gardijan, najavljeno je i formiranje Evropske mreže za obrazovanje o klimi i zdravlju (ENCHE), kao i da će po novim planovima i nastavnim programima na medicinskim fakultetima širom Evrope budući lekari učiti više o toplotnom udaru, denga groznici i malariji, i uticaju globalnog zagrevanja na zdravlje.

Kopredsedavajuća Evropske mreže za obrazovanje o klimi i zdravlju Kamil Huser sa Univerziteta u Glazgovu rekla je da će "lekari u budućnosti videti drugačiji niz prezentacija i bolesti, koje sada ne vide".

- Oni moraju da budu svesni toga, kako bi mogli da ih prepoznaju - ukazala je Huser.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading