Dešifrovan 3.200 godina star natpis o invaziji misterioznih moreplovaca

Autor: rtv.rs, Republika

Razonoda

13.10.2017

02:30

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Tim švajcarskih i holandskih arheologa koji je dešifrovao natpis na kamenoj ploči staroj 3.200 godina smatra da je rešio "jednu od najvećih arheoloških zagonetki Mediterana".

RepublikaFoto: pixabay.com
Hijeroglifi

Friz dugačak 29 metara, koji je 1878. godine pronađen na teritoriji današnje Turske, nosi najduži hijeroglifski natpis na svetu iz bronzanog doba.

Reč je o natpisu na luvijskom jeziku koji je naučnicima pružio uvid u uzrok propadanja onovremenih snažnih i naprednih civilizacija.

Spominje se invazija flote ujedinjenog kraljevstva iz Male Azije, koja je izvršena na gradove istočne obale Sredozemnog mora.

Ova "pljačkaška pomorska konfederacija" najverovatnije je bila uzrok propadanja nativnih nacija bronzanog doba, prenosi Indipendent.

Istraživači veruju da je natpis nastao 1190. godine pre nove ere, i da ga je naručio Kupanta-Kurunta, kralj države Mira.

On je u savezu sa drugim anatolijskim državama izvršio invaziju na stari Egipat i druge države u oblasti Sredozemnog mora tokom i krajem bronzanog doba.

Naučnici su i ranije pretpostavljali da su osvajači bili ti koji su doveli do kraha dominantnih civilizacija u tom periodu, ali identitet uzurpatora nikada nije otkriven.

Arheolozi su osvajače nazvali "trojanski narodi s mora".

Istraživanje će biti objavljeno u decembarskom izdanju magazina Proceedings of the Dutch Archaeological and Historical Society.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading