ŠOK OTKRIĆE, AMERI NAJVEĆI LICEMERI: Evo kako Pentagon za svoje potrebe kupuje RUSKU NAFTU, skandal TRESE Vašington!

Autor:

Svet

16.11.2023

12:33

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

U ekskluzivnom istraživanju objavljenom u utorak, Vašington Post otkriva da Pentagon, i pored važećih sankcija protiv Rusije, sprovodi kontroverzan poslovni poduhvat – nastavlja da nabavlja naftne derivate proizvedene od ruske nafte. Ova šokantna informacija dolazi usred tekućeg embarga i izaziva ozbiljne sumnje u doslednost američke vlade u sprovođenju vlastitih sankcija.

ŠOK OTKRIĆE, AMERI NAJVEĆI LICEMERI: Evo kako Pentagon za svoje potrebe kupuje RUSKU NAFTU, skandal TRESE Vašington!

Foto: Tanjug/AP

Prema izveštaju, naftni proizvodi izrađeni od ruske nafte nastavljaju da stižu do ključnog dobavljača goriva za Pentagon, rafinerije Motor Oil Hellas na Egejskom moru u Grčkoj. Ova ruta, koja uključuje prevoz ruske nafte preko crnomorskih luka do skladišta u Turskoj, pružila je mogućnost prikrivanja ruskog porekla naftnih proizvoda putem višestrukih promena vlasništva pre nego što stignu u Grčku.

Prema analizi podataka o praćenju brodova, ova praksa je omogućila Pentagonu da nastavi s neometanom nabavkom goriva čiji je izvor ruski, iako je zvanično zabranjena od strane Sjedinjenih Američkih Država. Robert Auers, analitičar tržišta rafinisanih goriva, koji podržava nalaze VaPo, izjavljuje: "Ne vidim nikakav drugi mogući zaključak osim da rusko gorivo dolazi u Motor Oil Hellas."

Istraživači su otkrili da su otkako su sankcije EU i G7 stupile na snagu prošlog februara, ruske isporuke Dortjolu iznosile ukupno 2,7 miliona barela, ili više od 69% mazuta isporučenog morem. Ovi podaci podstiču zabrinutost u vezi sa doslednošću američke politike prema Rusiji, posebno u svetlu recentnih geopolitičkih tenzija.

Unatoč kontroverzi i očiglednim protivrečnostima, Pentagon je, prema navodima istraživača, potpisao nove ugovore sa Motor Oil Hellas vredne gotovo milijardu dolara nakon stupanja na snagu američkog embarga na rusku naftu u martu 2022. godine. Ova informacija budi pitanje o transparentnosti i doslednosti američkih sankcija, dok se istovremeno postavlja pitanje kako će se ova afera odraziti na diplomatske odnose između SAD-a i Rusije.

BONUS VIDEO: 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading