DERU KOŽU NA AUTOMATIMA U INOSTRANSTVU: Obračunava se po nepovoljnom kursu, plus debela provizija

Autor:

Vesti

21.06.2022

06:30

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Za podizanje 100 evra na bankomatu u inostranstvu na proviziju i kursne razlike skinuće vam oko 500 dinara

DERU KOŽU NA AUTOMATIMA U INOSTRANSTVU: Obračunava se po nepovoljnom kursu, plus debela provizija

Foto: pixabay.com

Svi oni koji ovog leta ne ponesu dovoljno keša na letovanje u inostranstvo trebalo bi da znaju da su provizije za podizanje gotovine na bankomatima ili šalterima inostranih banaka preskupe! Ko želi da podigne 100 evra sa bankomata, moraće banci da ostavi bar tri evra, odnosno oko 360 dinara, što nije malo. Uz to, može da se desi da imate i troškove konverzije dinara u devize po veoma nepovoljnom bankarskom kursu, što bi na 100 evra moglo da iznosi još 150 dinara, pa će ukupan trošak za ovu transakciju biti 510 dinara!

Kada u inostranstvu podižete novac sa svog dinarskog računa, gubite na konverziji domaće valute u evro. Tako ćete na sumu od 100 evra dobiti oko 150 dinara manje u odnosu na to da ste evre kupili u menjačnici u Srbiji pre polaska na put. Zbog nepovoljnijeg kursa banaka u ovom slučaju ova transakcija koštaće vas oko 1,3 odsto od sume koju podižete. Kada je u pitanju namet koji plaćate kroz provizije, one se za debitne kartice, kada ih koristite u inostranstvu, kreću uglavnom oko dva do tri odsto po svakoj transakciji, ali ne manje od tri evra. Najgora opcija je korišćenje kreditnih kartica, za koje na podignuti iznos plaćate dodatnu proviziju za keš, uglavnom tri do pet procenata, ali je minimalan iznos koji će vam skinuti po transakciji četiri evra.

Kreditna preskupa

Za isplatu novca na šalteru banke u inostranstvu korišćenjem debitne kartice provizija je od dva do tri odsto ili minimum dva-tri evra. Za kreditne kartice, u slučaju da novac uzimate sa šaltera, minimalan iznos je u pojedinim bankama i do pet evra. Pojedine banke u svojim tarifnicima nemaju fiksni deo, pa idu samo na procenat ukupne sume koji se najčešće kreće tri ili četiri odsto, ali ima i banaka koje ovu uslugu naplaćuju pet odsto.

Za kupovinu karticom provizija jedan odsto

Za plaćanje robe ili usluga u trgovinama kreditnom karticom u inostranstvu po izvršenoj transakciji najčešće će vam skinuti jedan odsto od plaćenog iznosa na ime provizije. To znači da ako ste u nekom butiku kupili garderobu za oko 70 evra, na ime provizije ostavićete 0,7 evra ili 84 dinara.

- Od ukupnog broja izvršenih transakcija platnim karticama izdatim u Srbiji više od 95 odsto se obavi u Srbiji, dok se samo oko pet odsto transakcija obavi u inostranstvu - ističu u Narodnoj banci Srbije.

Kada je reč o dnevnim i mesečnim limitima za potrošnju putem platnih kartica u inostranstvu, u Narodnoj banci objašnjavaju da limite za korišćenje platne kartice određuje banka izdavalac u skladu sa svojom poslovnom politikom i ugovorom sa korisnikom.

- U praksi postoje različiti limiti, na primer, izvršenje maksimalnog broja transakcija ili maksimalnog iznosa u određenom periodu, ali sve uz saglasnost korisnika kartice - navode u NBS.

Ponesite gotovinu

Stručnjaci navode da podizanje gotovine na bankomatima u drugim zemljama nije nimalo naivan, a ni minimalan trošak. Zato savetuju da se usluge bankomata što manje koriste.

Dejan Gavrilović, predsednik Udruženja bankarskih klijenata "Efektiva", upozorava da nam banke u inostranstvu naplaćuju znatno veće provizije nego u Srbiji.

- Naknade su veće i za plaćanje karticama i za podizanje novca sa bankomata. Zato je moj savet da se nosi keš i da se što manje koriste usluge banaka, posebno na bankomatima - kaže Gavrilović.
 

Saveti za korišćenje

* Pre nego što otputujete, proverite u banci da li kartica koju imate može da se koristi u inostranstvu, kao i koje su naknade za korišćenje.
* Visina provizije za korišćenje bankomata u inostranstvu razlikuje se zavisno od vrste kartice, iznosa koji se podiže i same banke. Ukoliko ste primorani da podignete novac s bankomata, u tu svrhu koristite debitnu karticu, jer su provizije najčešće niže nego za kreditne kartice.
* Ukoliko posedujete platnu karticu koja zadužuje vaš dinarski račun, morate imati u vidu troškove konverzije valute, čija se visina razlikuje od vrste valute i same banke.
* Ukoliko je platna kartica vezana za dinarski račun, prilikom plaćanja karticom banka će, nakon konverzije, automatski rezervisati sredstva na vašem računu u odgovarajućoj dinarskoj protivvrednosti.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO

Komentari (0)

Loading