ALEKSAAAAAAAAAA! Avramović, Ledej i Panter RAZMONTIRALI bivšeg šampiona Evrope! Pukla STOTKA u Areni! Partizan opet u IGRI za plej-of! (VIDEO)

29.02.2024

22:21

Košarkaši Partizana pobedili su Efes rezultatom 100:90 (17:20, 26:20, 21:19, 36:31) u 27. kolu Evrolige.

Do 13. evroligaške pobede crno-beli su stigli boljom igrom u drugom poluvremenu, kada su i “slomili” bivšeg prvaka Evrope. Sjajnom igrom Alekse Avramovića, Zeka Ledeja i Kevina Pantera, Partizan je zadržao šanse za plasman u plej-of i plej-in Evrolige, revanširavši se Turcima za neizvestan poraz u Istanbulu pre dva meseca.

Gosti su bolje otvorili utakmicu, ali bez opipljivije prednosti. Partizan je konstantno morao da juri minimalno vođstvo Efesa.

Sevale su trojke na početku meča, na obe strane, međutim, nijedna ekipa nije uspela da se odlepi više od tri poena razlike.

Mučili su se crno-beli do 13. minuta, kada je u jednoj akciji Aleksa Avramović presekao loptu i u kontri doveo Partizan prvi put do vođstva (25:24). Usledio je odgovor Efesa , koji je mini serijom 0:4 ponovo vratio prednost na svoju stranu, međutim, tada se razigrao Zek Ledej.

PARTIZAN - EFES 100:90 (17:20, 26:20, 21:19, 36:31)

DVORANA: Arena. Sudije: Mehdi Difalah, Gitis Vilijus, Kristaps Kostintanovs.

PARTIZAN: Smit, Ledej 21, Avramović 30, Panter 16, Smailagić, Jaramaz, Trifunović 5, Anđušić 15, Doužer 5, Ponitka 2, Kaminski, Kaboklo 6. Trener: Željko Obradović.

EFES: Larkin 11, Buboa 9, Brajant 8, Klajburn 17, Tompson 4, Plajs 13, Holac 6, Osmani 3, Oturu 2, Jilmaz, Vilis 7, Džons 10. Trener: Tomislav Mijatović.

Novopečeni reprezentativac Azerbejdžana je fenomenalnim “letenjem” i spektakularnim zakucavanjima, odveo Obradovićev tim na +5 (37:32), čime su domaći odgovorili na isti način bivšem prvaku Evrope. Efes je do odlaska na veliki odmor, preko Klajburna i Oturua, smanjio zaostatak, pa se na poluvreme otišlo rezultatom 43:40 u korist regionalnog šampiona.

Furioznom serijom 5:0 crno-beli su otvorili drugo poluvreme i trojkom Pantera otišli na osam poena više (48:40), dok je Avramovićevim poenima u 25. minutu domaćin stekao prvu dvocifrenu prednost (52:42).

Šejn Larkin i Kevin Panter

Nije se predavao Efes i revanširao se serijom 0:7, potpuno uhvativši rezultatski priključak (55:51), ali je Partizan odbio nalet gostiju i trojkom Anđušića stekao lepu zalihu pred poslednji kvartal (64:59).

Poslednjih 10 minuta doneli su pravu dramu, pošto je Efes uspeo da preokrene rezultat u svoju korist (72:73), pa je nastala rezultatska klacklalica. Odgovornost je preuzeo Kevin Panter, koji je košem uz faul, vratio crno-belima četiri razlike (80:76). Svojom drugom trojkom, Aleksa Avramović je odveo Partizan na plus sedam (83:76) i rešio pobednika.

Partizan je prekinuo seriju poraza i ostao u trci za plej-in Evrolige, dok je turski tim sve dalje od razigravanja.

Crno-beli su sada na skoru 13-14, dok Efes ima 11 pobeda uz 16 poraza. Izabranici Željka Obradovića naredni meč igraju 8. marta protiv Olimpije u Milanu.

TOK UTAKMICE

DRUGO POLUVREME

ČETVRTA ČETVRTINA

40. minut - Brajant daje trojku 96:88. Kraj utakmice Partizan je pobedio rezultatom 100:90.

39. minut - Elajdža Brajant brzo uzvraća 92:85. Zek Ledej daje koš uz dodatno slobodno bacanje 96:85!

39. minut - NOVA TROJKA ALEKSE AVRAMOVIĆA ZA DVOCIFRENU PREDNOST PARTIZANA 92:82!!!

38. minut - Anđušić je stigao do 11. poena u drugom poluvremenu, crno-beli na devet poena viška 89:80, ali Brajant smanjuje na 89:82.

38. minut - Nezadrživ je Avramović 87:80, a Larkin "pogađa" fotoreportere i poklanja loptu Partizanu.

37. minut - Zek Ledej nezadrživ 85:78, a onda Larkin ekspresno vraća i smanjuje 85:80.

36. minut - Druga trojka za Aleksu večeras i opet je sedam viška 83:76, ali Plajs je nezadrživ 83:78.

36. minut - Panter precizan uz faul 79:76, treća lična za Bubou. Pogodio je kapiten Partizana i dodatan penal 80:76.

35. minut - Pogodio je Ledej i dodatni penal 75:73, Plajs je sve promašio, lopta za domaće! Aleksaaaaaaaaaaaaaa od tablu, sjajan potez za četiri razlike 77:73, ali Klajburn odgovara trojkom 77:76!

34. minut - Ledej pogađa pod faulom Plajsa, imaće dodatno bacanje 74:73.

34. minut - Nastavljaju gosti seriju i vode posle dužeg vremena 72:73, tajm-aut za Obradovića!

34. minut - Larkin je bio "u ofsajdu" i rutinski pogodio 72:71, Efes u seriji!

33. minut - "Leti" Ledej, ali "leti" i Džons 69:67, a onda trojka Danila Anđušića 72:67! Precizan je i Vil Klajburn 72:69.

Uroš Trifunović

32. minut - Larkin postiže svoje prve poene još od prve četvrtine, njegov ukupno sedmi poen 67:63. Potom pogađa i Buboa, četiri poena u jednom napadu ostvarili su igrači Efesa 67:65, samo koš prednosti za Partizan.

31. minut - Vil Klajburn otvara poslednju deonicu poenima 64:61, ali Anđušić odgovara trojkom i vodi Partizan 67:61.

TREĆA ČETVRTINA

Završena je treća četvrtina: Partizan-Efes 64:59.

30. minut - Buboa precizan oba puta s penala 64:59, njegovih sedam poena.

30. minut - Klajburn ne greši, četiri je razlike 61:57, a onda Anđušić daje trojku za Partizan 64:57.

29. minut - Avramović promašuje prvo, pogađa drugo bacanje 59:55. Potom Aleksa posle isteka napada Efesa, donosi Partizanu 61:55, tajm-aut Mijatovića.

Zek Ledej

29. minut - Neverovatan poen Rodriga Buboe, koji smanjuje na samo tri razlike 58:55.

28. minut - Sada precizan i Avramović, ponovo Partizan "beži" 58:51, ali Plajs s poludistance opet pogađa 58:53.

27. minut - Posle tajm-auta Ledej daje jedno od dva bacanja 56:51.

27. minut - Plajs sada pogađa, serija Efesa 0:7 tera Obradovića na tajm-aut 55:51.

26. minut - Vil Klajburn precizan s penala sva tri puta 55:49.

26. minut - Kevin Panter je sada najefikasniji u timu Partizana 55:44, njegov 12. poen, ali Plajs stiže do sedmog poena 55:46.

Kevin Panter

25. minut - Aleksa Avramović vodi crno-bele na prvu dvocifrenu prednost 52:42, ali Holac odmah vraća na jednocifreni minus 52:44.

24. minut - Sjajan pas Pantera za Ponitku, koji pogađa uz dodatno slobodno bacanje 50:42. Promašio je Poljak dodatni penal.

23. minut - Tibor Plajs s distance daje prve poene za Efes u drugom poluvremenu 48:42.

22. minut - Brajant je promašio za tri, ali Panter nije!!!!! Ide Partizan na maksimalnih osam poena više 48:40! Tajm-aut Efes!!!

21. minut - Kevin Panter otvara drugo poluvreme poenima, Partizan opet na plus pet 45:40.

DRUGA ČETVRTINA

Završeno je prvo poluvreme: Partizan - Efes 43:40. Kod crno-belih je najefikasniji Zek Ledej, koji je postigao 11 poena i jedini je dvocifren u oba tima.

20. minut - Snašao se Vil Klajburn i pogodio 43:40. Tajm-aut za Partizan.

19. minut - Opet "leti" Zek Ledej i vodi Partizan na maksimalnih šest razlike 41:35, a Vilis odgovara trojkom 41:38, međutim, ponovo Amerikanac iz redova crno-belih briljira 43:38. On je prvi dvocifren u Partizanu!

Aleksa Avramović

18. minut - Polovičan je bio Klajburn, prvo je pogodio, drugo baaanje promašio 37:33, ali Bruno Kaboklo ne greši 39:33! Kod Efesa precizan Oturu 39:35.

17. minut - Lako zakucavanje Kabokla, na koga je zaboravio Klajburn 35:32, pa Ledeeeeeeeeeeeej letiiiii u kontri za najvećih +5, vodi Partizan 37:32! Sada crno-beli prave mini seriju 4:0.

16. minut - Posle tajm-auta sjajan potez Alekse za 33:32 u korist Partizana.

16. minut - Tarik Džons kažnjava promašaj Avramovića 31:30, a Derik Vilis je ostao sam i pogodio za preokret 31:32, odmah reaguje Obradović tajm-autom. Serija Efesa 0:4.

15. minut - Aleksa Avramović cepa mrežicu za tri 31:28, Džons promašuje preko Kabokla, crno-beli imaju napad, ali Čačanin ovog puta promašuje.

14. minut - Klajburn pogađa kod Efesa 25:26, ali trojkom uzvraća Trifunović i vode domaći 28:26! Darijus Tompson izjednačava na 28:28.

13. minut - Džons "zakucava" loptu u obruč Partizana - 21:24, vodi turski tim. Anđušić siguran s penala oba puta 23:24, a onda Aleksaaaaa krade loptu i dovodi crno-bele prvi put u vođstvo 25:24! Tajm-aut za Efes!

12. minut - Kaboklo "probija led" i daje koš za 21:22.

11. minut - Aleksa Avramović otvara drugu deonicu poenima, 19:20 u korist Efesa, koji povećava preko Klajburna 19:22.

PRVA ČETVRTINA

10. minut - Na četiri sekunde pre kraja uvodne četvrtine, Kaboklo je faulirao Larkina, koji je ubacio loptu sa strane, pokušao je Vilis, ali bezuspešno. I da je postigao koš, vreme je isteklo. Na kraju prve četvrtine 17:20.

10. minut - Darijus Tompson se upisuje i vodi Efes na najvećih pet razlike 15:20, ali Uroš Trifunović smanjuje na kraju prve deonice 17:20.

10. minut - Neverovatan poen Šejna Larkina 15:18, a Doužer pravi drugi faul, ovog puta u napadu.

9. minut - Rodrig Buboa postiže novu trojku i Efes vodi 13:16. Zek Ledej uzvraća i jednom rukom pogađa, Amerikanac smanjuje rezultat 15:16.

8. minut - Pi Džej Doužer poentira iz igre 13:11, a na drugoj strani nemački as Holac ponovo precizan 13:13.

7. minut - Doužer je promašio trojku, dugo već nema poena, puna dva minuta. Prekida to Osmani, svojom prvom trojkom 11:11.

5. minut - Kevin Panter se razigrao i postigao peti vezani poen, nova trojka za Partizan koji vodi 11:8. Idemo na prvi TV tajm-aut.

4. minut - Panter sa poludistance precizan 8:8.

3. minut - Holac se upisuje večeras, vodi turski tim 6:8.

3. minut - Larkin daje novu trojku, treću uzastopnu na meču i Efes opet ima prednost 3:6, ali ekspresno se revanširao Ledej i opet je nerešeno 6:6.

2. minut - Uzvraća Pi Džej Doužer na isti način i izjednačava 3:3.

1. minut - Tibor Plajs postiže prvu trojku za Efes koji vodi 3:0!

Počeo je susret Partizan - Efes!

PRE MEČA

20.29 - Startna petorka Partizana: Doužer, Kedej, Panter, Ponitka, Kaminski.

20.22 - Nikad veći aplauz za Željka Obradovića, kada je ulazio u Arenu, uputili su grobari, poslavši jasnu poruku da li najtrofejniji evropski stručnjak treba da ostane u klubu, iako mu na kraju sezone ističe ugovor.

20.19 - Proslavljeni glulmac Slobodan Boda Ninković, poznat kao veliki navijač Partizana, prisustvuje meču u Areni.

Slobodan Boda Ninković

20.15 - Zanimljivo je da su oba večerašnja rivala doživela poraze u finalima nacionalnih kupova. Efes je nedavno izgubio od ljutog rivala Fenerbahčea, dok je Partizan poražen u večitom derbiju od Zvezde u niškom "Čairu".

19.53 - Prethodni meč u Istanbulu bio je veoma dramatičan i završen je u korist domaćina. Efes je pre dva meseca gubio posle tri četvrtine od Partizana, koji je prokockao 10 poena u Sinan Erdem Domu, pošto je turski tim slavio 100:94.

19.49 - Efes je imao problema sa Vilom Klajburnom, ali će Amerikanac biti u timu i uz Šejna Larkina biti najveća opasnost po igrače Partizana.

19.48 - Crno-beli u večerašnjem meču ne računaju na povređenog Džejmsa Nanelija, dok je Obradović van protokola ostavio još Tristana Vukčevića i Balšu Koprivicu.

Džejms Naneli ima problem s ramenom

19.43 - Podsetimo se šta je trener Partizana Željko Obradović izjavio pred okršaj sa Efesom:

- Igraćemo protiv tima koji je sa novim trenerom. Imali su odlične rezultate u zadnjem periodu, osim tog finala Kupa koje su igrali protiv Fenerbahčea. Evidentno je da su neki igrači dobili nove uloge i da je čovek koji je sada prvi trener, pošto je dugo godina bio pomoćni trener u Efesu, da veruje igračima koji su tu godinama. U odnosu na prvu utakmicu roster je promenjen u smislu da su se neki igrači oporavili i oni zaista igraju veoma dobro i pričati o kvalitetu koji ima Efes, mislim da je svima veoma dobro poznat. Ono što je za nas važno to je da smo uspeli da okupimo jedan broj igrača u nedelju, da su se reprezentativci Srbije priključili Aleksa, Ognjen i Balša - rekao je popularni "Žoc".

Željko Obradović

Trofejni stručnjak je poslao i poruku navijačima Partizana:

- Navijači Partizana su poznati po tome da daju uvek ogromnu podršku, i igračima i svima nama koji smo ovde. Koristim priliku da ih zamolim, da ono što je najbitnije, budu podrška timu, podrška igračima i da probamo da iz te energije, koju daju timu, da dođemo do dobrog rezultata. To je najvažnije. Ovaj klub i postoji i takav je kakav je, zahvaljujući njima. Svi mi ostali smo prolazni, dolaziće i novi ljudi, neki će biti tu, ali ono što je snaga Partizana to su ti ljudi, navijači Partizana. Ako možda to nekom nije jasno, evo prilika da se kaže - Svi smo mi zamenljivi i ovaj će klub postojati i bez nas, ali su oni ta snaga i moć koju ima Partizan, jer su najbolji navijači na svetu - zaključio je Obradović.

UVOD

Posle pauze zbog reprezentativnih obaveza, nastavlja se takmičenje u Evroligi, a košarkaši Partizana u 27. rundi elitnog ranga dočekuju turski Efes.

Ovo će biti prva utakmica za izabranike Željka Obradovića pred svojim navijačima, nakon učešća na finalnom turniru Kupu Radivoja Koraća, na kome su poraženi u finalu od večitog rivala Crvene zvezde.

Sada je pred crno-belima novi izazov u vidu dvostrukog šampiona Evrope, koji u ovoj sezoni ne beleži sjajne rezultate. Efes ima pobedu manje od Beograđana i takođe se grčevito bori za plasman u plej-in, odnosno, plej-of Evrolige.

19.30 - Dobro veče i dobrodošli na lajv blog Republike, posvećen meču Partizan-Efes.