ARGENTINA JE ŠAMPION SVETA! Francuzima nije pomogao ni het-trik Mbapea! "Gaučosi" na penale došli do "Zlatne boginje"

18.12.2022

18:54

Lionel Mesi se konačno dokopao titule prvaka planete.

Argentinci sa "Zlatnom boginjom"

Fudbalska reprezentacija Argentine novi je prvak sveta!

"Gaučosi" su u velikom finalu Mundijala u Kataru pobedili Francusku posle ogromne drame.

Izabranici Lionela Skalonija su slavili posle penala. Posle regularnih 90 minuta je rezultat bio 2:2, nakon dodatnih pola sata 3:3, a u penal seriji je Argentina bila bolja sa 4:2.

Kako je utakmica odmicala, činilo se da će Argentina mnogo lakše i ranije doći do pehara. Lionel Mesi je u 23. minutu sa bele tačke načeo "Trikolore", a u 36. je Anhel Di Marija duplirao prednost Južnoamerikanaca.

Francuzi više od sat vremena nisu mogli da se sastave, pošto su prvi šut na meču uputili tek u 68. minutu. Međutim, završnicu su odigrali furiozno, pa je Kilijan Mbape u 80. minutu sa bele tačke prepolovio zaostatak, a već u 81. je poravnao rezultat.

U prvom produžetku nije bilo golova, a već na startu drugog je Mesi dao gol kojim je Argentina opet povela. Bilo je to u 108. minutu utakmice. Ipak, deset minuta kasnije je Šimon Marčinjak dosudio još jedan penal, koji je rutinski izveo Mbape i tako het-trikom uveo meč u najneizvesniju moguću završnicu.

Ipak, u penal seriji Ugo Ljoris nije odbranio nijedan šut, dok je na drugoj strani Emilijano Martinez zaustavio pokušaj Kingslija Komana, a Orelijen Čuameni je šutirao pored gola, pa su "Gaučosi" pogotkom Gonzala Montijela mogli da počnu sa slavljem.

Argentina - Francuska 3:3 (2:0, penalima 4:2)

/Mesi 23p, 108, Di Marija 36 - Mbape 80p, 81, 118p/

STADION: "Lusail" (Al Dajen)

SUDIJA: Šimon Marčinjak (Poljska)

ARGENTINA: E. Martinez - Molina (od 91. Montijel), Romero, Otamendi, Taljafiko (od 120+2. Dibala) - Di Marija (od 64. Akunja), De Pol (od 102. Paredes), Fernandez, Mek Alister (od 116. Pecel) - Mesi, Alvarez (od 102. La. Martinez).

FRANCUSKA: Ljoris - Kunde (od 120+1. Disasi), Varan (od 113. Konate), Upamekano, T. Ernandez (od 71. Koman) - Čuameni, Rabio (od 96. Fofana) - Dembele (od 41. Kolo Muani), Grizman (od 71. Kamavinga), Mbape - Žiru (od 41. Tiram).

Tok meča

Penali

4:2 - Kraj! Montijel je realizovao odlučujući penal!

3:2 - Kolo Muani daje gol.

3:1 - Paredes trese mrežu.

2:1 - Čuameni šutira pored gola.

2:1 - Dibala daje gol.

1:1 - Koman loše šutira, Martinez brani!

1:1 - Mesi je nadmudrio Ljorisa.

0:1 - Mbape još jednom daje gol iz penala.

Kraj! Pucaće se penali!

120+3. minut - Opet je Lautaro promašio veliku priliku, ovog puta glavom.

120+2. minut - Kolo Muani je imao stopostotnu šansu, ali mu je Martinez odbranio špagom.

118. minut - GOOOOOOOOOOOOOL! Mbape! Rezultat je 3:3! Napadač PSŽ-a je poslao loptu u jednu, a Martineza u drugu stranu.

116. minut - Penal za Francusku! Montijel je rukom izblokirao šut Mbapea.

116. minut - Pecela menja Mek Alistera.

114. minut - Žuti karto za Paredesa.

113. minut - Konate menja Varana.

108. minut - GOOOOOOOOOL! Argentina vodi 3:2! Mesi je strelac! Ljoris je sjajno odbranio šut Martineza, ali je Mesi natrčao na odbijenu loptu i prosledio ju je u mrežu.

107. minut - Mesi je opasno šutirao, ali je na visini zadatka bio Ljoris.

Počeo je drugi produžetak.

Kraj prvog produžetka! Rezultat je i dalje 2:2.

105+1. minut - Opet se obrukao Lautaro Martinez. Izbio je sam ispred Ljorisa, ali nije uspeo da postigne gol.

105. minut - Lautaro je propustio veliku šansu! Bio je na nekoliko metara od gola, ali je izblokiran.

104. minut - Akunja je šutirao iz teške pozicije preko gola.

102. minut - De Pol i Alvarez izlaze, a ulaze Paredes i Lautaro Martinez.

96. minut - Rabio je ustupio svoje mesto Fofani.

93. minut - Mek Alister je prvi zapretio u dodatnih pola sata, ali nije bio precizan.

Počeo je prvi produžetak. Montijel je zamenio Molinu.

Kraj regularnog dela! Rezultat je 2:2!

90+8. minut - Akunja dobija žuti karton jer je faulom sprečio kontru Francuske.

90+7. minut - Mesi je opalio po lopti, ali je Ljoris izvrsno odbranio.

90+4. minut - Rabio je bio u dobroj šansi, ali je Martinez odbranio.

90+3. minut - Šutirao je Mbape, ali su Francuzi dobili samo korner.

Igraće se osam minuta nadoknade.

89. minut - Rabio je ostao da leži posle sudara glavama.

87. minut - Tiram dobija žuti karton za simuliranje penala.

81. minut - GOOOOOOOOOOL! Blickrig Francuske! Mbape iz voleja postiže još jedan gol.

80. minut - GOOOOOOOOOOOL! Francuska smanjuje na 2:1! Martinez je pročitao Mbapea, ali je udarac bio i te kako precizan, pa se mreža zatresla.

79. minut - Penal za Francusku!

72. minut - Pokušaj Fernandeza je osujetio sjajno postavljeni Ljoris.

71. minut - Opasan šut Mbapea, ali preko gola. Kamavinga i Koman su zamenili Grizmana i Ernandeza.

68. minut - Prvi šut Francuza! Kolo Muani je pokušao glavom, ali neprecizno.

64. minut - Akunja menja Di Mariju.

62. minut - Do sada su Argentinci uputili devet šuteva, od čega je pet išlo u okvir gola Francuske, dok "Trikolori" nemaju nijedan pokušaj.

59. minut - Alvarez je šutirao sa leve strane u bliži ugao, ali je Ljoris bio siguran.

55. minut - Rabio je zaradio javnu opomenu zbog oštrog faula nad De Polom.

49. minut - De Pol je uhvatio volej, ali je šutirao pravo u Ljorisa.

Počelo je drugo poluvreme! Nema izmena u ovom trenutku.

Poluvreme! Argentina vodi rezultatom 2:0!

45+7. minut - Žuti karton za Enca Fernandeza.

Igraće se još sedam minuta u prvom poluvremenu.

41. minut - Dvostruka izmena kod Francuza. Dešan je nezadovoljan! Izbacio je Dembelea i Žirua, a ubacio Kolo Muanija i Tirama.

36. minut - GOOOOOOOOL! Argentina vodi 2:0! Fantastična kontra "Gaučosa". Započeo ju je Mesi, nastavio Alvarez, a na kraju je Mek Alister asistirao Di Mariji koji je zatresao mrežu.

32. minut - Mek Alister je opalio po lopti, ali totalno nekontrolisano.

27. minut - Opasan sudar Ernandeza i Mesija. Doktori su ušli na teren da im pruže pomoć.

23. minut - GOOOOOOOOL! Argentina vodi! Lionel Mesi je poslao Ljorisa u jednu, a loptu u drugu stranu.

21. minut - Penal za Argentinu! Di Marija je pao pored Dembelea, a Marčinjak je pokazao na belu tačku.

20. minut - Žiru je šutirao glavom posle centaršuta Grizmana iz slobodnog udarca, ali preko gola. Međutim, čak i da je bio precizniji, ništa se ne bi dogodilo, jer je napravio faul u napadu prilikom skoka.

17. minut - Di Marija je bio u dobroj šansi, ali je loše zahvatio loptu i ona je otišla visoko preko gola.

15. minut - Nastavljaju se napadi Argentine, dok Francuzi i dalje ne mogu da se sastave.

11. minut - Sve je u redu sa golmanom Totenhema. Bez problema će nastaviti meč.

9. minut - Povredio se Ljoris. Kapiten Francuske je nezgodno pao posle sudara sa Alvarezom, pa je ušla lekarska ekipa.

8. minut - De Pol je šutirao, ali je izblokiran, pa Argentina ima samo korner.

5. minut - Mek Alister je oprobao udarac, ali je kapiten Francuske Ljoris bio odlično postavljen.

3. minut - De Pol je uputio opasan pas ka Alvarezu, ali je ovaj bio u ofsajdu.

Čekanju je konačno došao kraj! Utakmica za trofej je počela!

15.55 - "Gaučosi" i "Trikolori" su izašli na teren, pa se sada na prepunom "Lusailu" intoniraju himne Argentine i Francuske.

15.50 - Atsmosfera na "Lusailu" je fenomenalna, a do početka je ostalo još samo deset minuta.

15.45 - Glavna nagrada za koju se danas bore "Gaučosi" i "Trikolori" je stigla na "Lusail". Pogledajte kako tačno izgleda "Zlatna boginja".

15.40 - Možete videti i ilustruvano kako izgledaju startne postave za veliko finale.

15.35 - Čini se da ništa ne može da poremeti koncentraciju Kilijana Mbapea.

15.30 - Pogledajte kako su finalisti stigli na "Lusail" stadion.

15.25 - Navijači Francuske manifestuju novo osvajanje "Zlatne boginje".

Navijači Francuske se nadaju novoj svetskoj tituli

15.20 - Uoči početka utakmice, na stadionu "Lusail" se održava svečana ceremonija zatvaranja Mundijala.

Ceremonija zatvaranja Svetskog prvenstva

15.10 - Leo Mesi i Kilijan Mbape su u centru pažnje.

15.05 - Podsetimo, tvorci igrice FIFA 23 su pred početak Mundijala simulirali Svetsko prvenstvo i ispalo je da će šampion planete postati Argentina. Takođe, istu stvar su radili i pred šampionate 2010, 2014. i 2018. godine i svaki put su pogodili osvajača "Zlatne boginje".

15.00 - Do početka velikog finala ostalo je sat vremena, a ta utakmica biće poslednja za Lea Mesija na svetskim šampionatima.

14.55 - Mbape želi da sa 23 godine već ima dve titule prvaka sveta i veoma je fokusiran na to, čemu svedoči i fotka sa "Lusaila".

14.45 - Evo kako je, tada 19-godišnji, Kilijan Mbape srušio Hrvatsku u finalu Mundijala u Rusiji.

14.37 - Objavljene su postave.

Lionel Skaloni je odlučio da prvi put od grupne faze među startere ubaci Anhela Di Mariju, koji je u poslednje tri utakmice ukupno odigrao devet minuta. On se opredelio za sledećih 11:

E. Martinez - Molina, Romero, Otamendi, Taljafiko - Di Marija, De Pol, Fernandez, Mek Alister - Mesi, Alvarez.

Sa druge strane, Didije Dešan je imao problem, jer je zbog bolesti na klupi ostao standardni štoper Ibrahim Konate. Prema tome, on je odlučio da od prvog minuta na teren pošalje ove igrače:

Ljoris - Kunde, Varan, Upamekano, T. Ernandez - Čuameni, Rabio - Dembele, Grizman, Mbape - Žiru.

14.30 - Finale u Kataru je poslednja šansa da velikan kakav je Lionel Mesi osvoji "Zlatnu boginju".

14.25 - Ko će biti sledeći?

14.15 - "Gaučosi" i "Trikolori" su se do sada sastali pet puta, a u prve četiri utakmice je pobedu odnela selekcija iz Južne Amerike, dok su Evropljani slavili samo u osmini finala prethodnog Svetskog prvenstva. Bio je to verovatno najbolji meč na Mundijalu u Rusiji, pošto je završen trijumfom Francuza od 4:3.

Rezultati međusobnih mečeva Argentine i Francuske

14.05 - Na zvaničnom Tviter profilu Mundijala u Kataru je objavljena lista ključnih duela koji bi mogli da odluče finale.

14.00Utakmica na "Lusail" stadionu u počinje za tačno dva sata.

13.55 - Dobrodošli na Republikin lajv blog finalne utakmice Svetskog prvenstva.

Uvod

Finale 22. Svetskog prvenstva igra se u katarskom Al Dajenu, a u njemu će se sastati Argentina i Francuska. To su reprezentacije koje su u svojoj istoriji po dva puta osvajale "Zlatnu boginju", pa onaj ko danas bude uspešniji će se osamiti na četvrtom mestu večne liste sa tri pehara.

Argentina je svoje dve titule osvojila 1978. i 1986. godine, dok su u finalima gubili čak tri puta (1930. prvi put, zatim 1990. i na kraju 2014. godine). Sa druge strane, Francuzi su pehar osvajali 1998. i na prethodnom Mundijalu (2018), a na korak od trofeja su stali 2006. godine.

Francuzi sa "Zlatnom boginjom" 2018. godine

Južnoamerička selekcija je loše otvorila Mundijal, porazom od Saudijske Arabije (1:2), ali je onda usledila serija pobeda. Prvo su u grupi pali Meksiko (2:0) i Poljska (2:0), zatim u nokaut fazi redom Australija (2:1), Holandija posle velike drame (2:2, 4:3 penalima) i na kraju u polufinalu Hrvatska (3:0).

Sa druge strane, "Galski petlovi" su delovali nekako ubedljivije na Mundijalu. Na otvaranju su pobedili Australiju sa 4:1, zatim Dansku rezultatom 2:1, pa su u rezultatski nebitnoj utakmici izgubili od Tunisa minimalnim rezultatom. U osmini finala su nadigrali Poljsku (3:1), zatim su eliminisali Englesku (2:1) i na kraju u borbi za finale Maroko (2:0).

Čast da deli pravdu u velikom finalu pripala je poljskom arbitru Šimonu Marčinjaku. Pomoćnici će mu biti sunarodnici Pavel Sokolnicki i Tomaš Listkijevič, a četvrti sudija biće Ismail Elfat iz Sjedinjenih Američkih Država.

Lionel Mesi i Šimon Marčinjak

Interesantna stvar je da je Marčinjak na ovom prvenstvu do sada sudio dva meča i to baš Argentincima i Francuzima. Prvo je u grupnoj fazi "Trikolorima" delio pravdu protiv Danske, a zatim se u osmini finala između "Gaučosa" i Australije našao na centru.

U VAR sobi će glavni biti još jedan Poljak - Tomaš Kvajtkovski. Njegovi asistenti biće Huan Soto iz Venecuele, Amerikanac Kajl Etkins i Fernando Gerero iz Meksika.