KO JE KRIV ZA OVO? Prvi deo ORLOVI, u nastavku VRAPCI!

Autor: Žarko Sokić

06.12.2022

13:34

Reprezentacija Srbije u Kataru je fudbal igrala samo u prvih 45 minuta igre na sva tri meča.

Fudbaleri Srbije posle poraza od Švajcarske

Fudbalska reprezentacija Srbije neslavno je završila učešće na Svetskom prvenstvu u Kataru.

"Orlovi" su eliminisani u grupnoj fazi takmičenja, te su bili poslednji u konkurenciji Brazila, Švajcarske i Kameruna.

Konačna tabela izgledala je ovako:

1. Brazil 6 bodova

2. Švajcarska 6 bodova

3. Kamerun 4 boda

4. Srbija 1 bod

Detalj sa meča Srbija - Brazil

Nije se četa Dragana Stojkovića Piksija proslavila, a veliko je pitanje šta je glavni razlog za tako nešto? Kada bi se gledali rezultati svih utakmica posle prvih 45 minuta, stanje na tabeli bilo bi sledeće:

1. Srbija 5 bodova

2. Švajcarska 3 boda

3. Brazil 3 boda

4. Švajcarska 2 boda

Detalj sa meča Srbija - Švajcarska

Dakle, orlovi su se posle 45 minuta igre pretvarali u vrapce i naglo padali, te se sa razlogom možemo zapitati ko je kriv za tako nešto. Zdravstveno stanje fudbalera po okupljanju u Staroj Pazovi pred put u Katar nije bilo idealno, te su se sa povredama mučili Aleksandar Mitrović i Dušan Vlahović, a i ostali fudbaleri osetili su zamor zbog iscrpljujućih sezona.

Selektor Dragan Stojković Piksi otkrio je na poslednjoj konferenciji za medije da je posle prijateljske utakmice protiv Bahreina čak osam fudbalera izostalo sa treninga, a i na samim utakmicama bilo je primetno da se pojedini igrači muče. Srbija je posle 45 minuta igre uspela da odoli Brazilu (0:0), vodi protiv Kameruna (2:1) i primi gol od Švajcarske u samom finišu, te ne ode uz prednost na odmor (2:2). To bi bilo dovoljno za prvo mesto u grupi i prolaz dalje.

Ostaje veliko pitanje da li je glavni krivac za ovako nešto selektor Dragan Stojković ili su pak ljudi iz stručnog štaba zaduženi za fizičku spremu, ali i oporavak i stanje igrača odradili svoj posao kako je trebalo. Takođe, treba naglasiti da većina fudbalera ima i svoje personalne trenere koji pokušavaju da ubrzaju oporavak, da se u sve mešaju i klubovi, a često se njihove metode kose sa metodama ljudi u reprezentaciji.

Aleksandar Mitrović mučio se sa povredom

Sve ovo bilo je primetno i u Kataru, a uz očigledne probleme sa povredama i fizičkom spremom, deo krivice ide i selektoru Stojkoviću zbog izmena koje je mogao da izvrši, a nije ili ih je izvršio u pogrešno vreme.

Lako je biti general posle bitke, ali bolna je činjenica da je Srbija na svakom meču 45 minuta igrala dobro ili odlično i da bi prošla kao prva u grupi da se gledaju rezultati posle prvog poluvremena, a da je na kraju imala tek jedan bod.

Sve ovo je za dublju analizu, posebno ako imamo u vidu da je stručni štab Brazila uspeo da oporavi Nejmara za osminu finala i pored veoma ozbiljne povrede koju je zaradio na utakmici protiv, upravo, Srbije. Dakle, faktora za pad u drugom poluvremenu ima mnogo, te je veliko pitanje da li je selektor glavni krivac za ovako nešto jer je činjenica da mu spoljni faktori nisu olakšavali posao.