POSKUPELI DIZEL I BENZIN! Ovo su nove cene goriva

Biznis

10.07.2026

12:28

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Nove cene goriva važiće do sledećeg petka.

POSKUPELI DIZEL I BENZIN! Ovo su nove cene goriva

Foto: Promo foto

Stigle su nove cene goriva, tako da će od danas od 15 časova na pumpama u Srbiji litar evrodizela koštati 220 dinara, a benzin 196 dinara.

Nove cene goriva važiće do sledećeg petka 10 jula.

PROČITAJTE JOŠ: NOVE AKCIZE NA GORIVO! Poskupljuju dizel i benzin, objavljene nove vrednosti

Podsetimo, Vlada Srbije trebalo bi danas da usvoji predlog Ministarstva finansija o dodatnom smanjenju akciza na naftne derivate. Kako bi se ublažio udar rasta cena sirove nafte na svetskom tržištu, predviđeno je da se akcize smanje za dodatnih pet odsto, čime će ukupno umanjenje iznositi 10 odsto u periodu od 13. do 19. jula.

Ova odluka dolazi kao direktna reakcija na povećanje proizvođačkih cena naftnih derivata, a država na ovaj način pokušava da stabilizuje domaće tržište i zaštiti budžet građana.

Koliko država uzima po litru?

Prema novom predlogu, privremeni iznosi akciza koji će se primenjivati u navedenom periodu su precizno definisani za svaku vrstu goriva:

Olovni benzin: Nova akciza iznosiće 68,90 dinara po litru.
Bezolovni benzin: Iznos akcize biće 64,80 dinara po litru.
Gasna ulja (dizel): Država će po litru uzimati 66,64 dinara.

Ovo smanjenje akciznog zahvatanja predstavlja mehanizam kojim se nastoji da spreči da se skok cena sa svetskih berzi u potpunosti prelije na pumpe u Srbiji.

Tanjug/AP Photo/Jenny Kane

Haos na Bliskom istoku diktira cene

Glavni uzrok za ovaj hitan potez Ministarstva finansija leži u nestabilnosti na globalnom nivou.

PROČITAJTE JOŠ: VLADA SRBIJE SMANJUJE AKCIZU NA GORIVO!

Cene nafte su ponovo u porastu nakon nove eskalacije sukoba na Bliskom istoku. Na promenu tržišne slike značajno su uticale izjave o prekidu vatre sa Iranom i pretnje novim vojnim udarima i blokadama, što je momentalno podiglo cenu "crnog zlata".

Shutterstock/Shutterstock AI

 

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić potvrdio je da nastavak ovih sukoba stvara ozbiljne probleme i najavio je blisku saradnju sa ministrom finansija Sinišom Malim.

Cilj je preduzimanje svih neophodnih mera kako bi se sprečilo veliko povećanje cena naftnih derivata na domaćim stanicama.

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)

Loading