REVOLUCIJA U ZEMLJI: Stupio na snagu Zakon o SMANJENJU RADNOG VREMENA, evo šta to znači za zaposlene

Autor:

Svet

27.04.2024

14:37

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Ministarka rada Žanet Hara okarakterisala je ovaj zakon kao ''dostignuće'' za zemlju i da njime ''počinje put ka istorijskom zahtevu za koji mnogi radnici čak dali svoje živote''

REVOLUCIJA U ZEMLJI: Stupio na snagu Zakon o SMANJENJU RADNOG VREMENA, evo šta to znači za zaposlene

Foto: Shutterstock

U Čileu je stupio na snagu zakon o postepenom smanjivanju radnih sati nedeljno sa sadašnjih 45 na 40 do 2028. godine.

Ta mera, koju je 2023. odobrila većina Kongresa, neće dovesti do smanjenja plata i primoraće kompanije da smanje radnu aktivnost zaposlenih za jedan sat u 2024. - sa 45 sati na 44.

Dodatno smanjenje od dva sata, na 42, očekuje se 2026, s konačnim ciljem od 40 radnih sati nedeljno 2028. godine, prenosi Notimerika.

Čileanska ministarka rada Žanet Hara okarakterisala je ovaj zakon kao ''dostignuće'' za zemlju i da njime ''počinje put ka istorijskom zahtevu za koji mnogi radnici čak dali svoje živote''.

Hara je na skupu održanom održanom u zgradi Ministarstva rada čestitala kompanijama koje su prethodno počele s primenom ovih mera, navodeći da ih ima 5.400, od čega su više od 90 odsto mala preduzeća.

''Kada dođe do ovakve sinergije između društva, radnika, političara, parlamentaraca i privrednika, mi gradimo put ka onome što je moguće'', poručila je ministarka Generalnog sekreterijata Kamila Valjeho, koja je pokrenula ovu inicijativu 2017. godine.

Za razliku od Čilea, radnici u Ujedinjenom Kraljevstvu prelaze polako na rad u četiri dana nedeljno.

Projekat sa četvorodnevnom radnom nedeljom u Ujedinjenom Kraljevstvu pokazao se kao apsolutni hit nakon što je većina kompanija uključenih u istraživanje odlučila da zadrži takav radni model.

Naime, izveštaj nakon istraživanja sproveden je u 61 kompaniji u periodu od juna do decembra 2022. godine, s tim da su zaposleni za 80 odsto uobičajenog vremena provedenog na poslu primali istu platu kao i ranije.

Jedini uslov je bio, navodi Si-En-En (CNN), da rade svih 100 posto posla koji bi inače radili.

Najmanje 89 odsto ovih kompanija je i nakon istraživanja zadržalo takav način rada, dok je njih 51 procenat četvorodnevnu radnu nedelju pretvorilo u stalni način poslovanja. Od svih kompanija, samo dve nisu odgovorile istraživačima.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading