PRIZNANJE ZA REFORMATORA GODINE! Mali: Drago mi je da sa privredom, građanima i Naledom idemo korak napred

Autor: Republika

Vesti

10.03.2023

15:33

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Specijalno priznanje dobio je prvi čovek Agencije za privredne registre Milan Lučić zbog rezultata u digitalizaciji.

PRIZNANJE ZA REFORMATORA GODINE! Mali: Drago mi je da sa privredom, građanima i Naledom idemo korak napred

Foto: Tanjug/Zoran Žestić

Na skupu organizovanom povodom 15 godina Sive knjige, za Reformatora godine proglašen je potpredsednik Vlade Srbije i ministar finansija Siniša Mali.

Priznanje NALED-a je ministru dodeljeno za uvođenje eFiskalizacije i eFaktura, sistemske reforme koje će unaprediti transparentnost finansijskih transakcija, naplatu poreza i doprineti suzbijanju sive ekonomije u Srbiji.

- Veliko hvala NALED-u na priznanju “Reformator godine”, kao i mom timu u Ministarstvu finansija, jer smo upravo zahvaljujući vrednom timskom radu uspeli da postignemo dobre rezultate, pre svega u projektima uvođenja e-faktura i e-fiskalizacije. Idemo dalje - objavio je ministar.

NALED je dodelio više specijalnih priznanja.

Suzani Lakić, odgovornom uredniku "Blic Biznisa" i naše kuće, NALED je dodelio ovogodišnje specijalno priznanje za doprinos kvalitetnom izveštavanju o reformama u Srbiji. Specijalna priznanja za promociju reformi medijima dodeljena su i ekonomskom novinaru Radio Beograda Ivanu Jovanoviću, i urednici magazina i portala Nova Ekonomija Ivani Pavlović.

 

 

Timska priznanja dobili su zaposleni za ostvarenja i rezultate u javnoj upravi i to tim Grada Sombora, kao i tim grada Zrenjanina.

Specijalno priznanje dobio je lider Agencije za privredne registre Milan Lučić zbog rezultata u digitalizaciji.

- Tokom prošle godine, iako smo dugo čekali na formiranje Vlade, reformski tempo je održan i rešeno je 12 predloga Sive knjige, sedam u potpunosti i pet delimično. Posebno nam je drago što su se u grupi velikih reformi pridružile dve dugogodišnje inicijative za suzbijanje sive ekonomije kao što su eFakture i digitalna fiskalizacija - rekao je ovom prilikom predsednik Izvršnog odbora NALED-a Dejan Đokić.

Među rešenim preporukama, između ostalih, našli su se i regulisanje poreskog tretmana frilensera, optimizacija registracije polovnih motornih vozila, uspostavljanje jedinstvenog elektronskog mesta za upis privrednih subjekata u registre APR-a i definisanje statusa startapova i poslovnih anđela.

Prema rečima Đokića, prvi put je u Sivoj knjizi izdvojeno 15 prioritetnih preporuka za resorne institucije. Među njima su reforma neporeskih nameta i ukidanje parafiskala, proširenje zakona o sezonskom zapošljavanju, uspostavljanje funkcionalne platforme eAgrar, ukidanje naknade za konverziju i digitalizacija postupka legalizacije.

Pored toga, 22 preporuke su označene EU bedžom čime je ukazano na značaj njihovog usvajanja za unapređenje procesa evropskih integracija. Smanjenje fiskalnog opterećenja najnižih zarada, uvođenje objedinjene naplate poreza i doprinosa za preduzetnike i zelenih javnih nabavki samo su neki od koraka koji bi nas približili zatvaranju pristupnih poglavlja.

- Zajedno sa NALED-om dugi niz godina menjamo Srbiju na bolje, kao i privredni ambijent. To je važno za sve, kao i Siva knjiga. Od privrednog ambijenta zavisi život ljudi, broj i kvalitet radnih mesta. Zato detaljno razmatramo sve preporuke Sive knjige, posebno ključnih 15. Implementacija nekih preporuka već je u toku. Saglasni smo sa svim predlozima i na istom smo putu - istakla je predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić.

Foto: Tanjug/J. ILIĆ

 

Šef Delegacije EU u Srbiji Emanuel Žiofre izjavio je da NALED ima tim eksperata koji pravi velike promene i doprinosi razvoju Srbije i da Sivu knjigu čine preporuke zasnovane na iskustvu velikog broja zainteresovanih strana. Preporuke ovog izdanja olakšavaju put Srbiji ka EU, dodao je Žiofre.

- NALED je partner od poverenja za nas u podsticanju dijaloga u važnim oblastima kao što su pojednostavljenje regulatornog okvira za registraciju imovine, sistema one-stop-shop za izdavanje građevinskih dozvola, kao i podsticanje digitalizacije državnih službi - rekao je Nikola Pontara, direktor kancelarije Svetske banke za Srbiju.

On je dodao da je predvidiv i transparentan regulatorni okvir ključni preduslov za Srbiju u privlačenju većeg obima stranih i domaćih privatnih investicija i bržeg približavanja evropskim zemljama.

Direkor Evropske banke za obnovu i razvoj za Zapadni Balkan Mateo Kolanđeli naglasio je da je Siva knjiga važna platforma koja se pokazala kao konstruktivno rešenje za dijalog civilnog društva, privrede i države.

- Naši prioriteti su razvoj kompetitivne industrije i eAgrara - zaključio je Kolanđeli.

Kroz Sivu knjigu tokom 14 godina prošlo je 320 jedinstvenih inicijativa od kojih su institucije sprovele 155 od čega su 82 procedure rešene u potpunosti, a 73 delimično. Najagilnije u sprovođenju preporuka bilo je Ministarstvo finansija sa 59 potpuno ili delimično unapređenih procedura i propisa. Drugo i treće mesto zauzeli su resori rada i građevinarstva sa 14 odnosno 13 rešenih preporuka.

Foto: ST/D. KADIĆ

 

Kroz Sivu knjigu inicirane su neke od najvećih sistemskih reformi poput uvođenja elektronskih građevinskih dozvola, eŠaltera za upis u katastar, unapređenja sistema paušalnog oporezivanja, fiskalizacije i fakturisanja, kao i reforma sezonskog zapošljavanja.

Rešene su i brojne administrativne procedure koje su privredi i građanima trošile puno vremena i novca - uplata poreza i doprinosa na jedan umesto 12 računa, ukidanje firmarine, elektronska prijava radnika u CROSO, automatska overa zdravstvene kartice, ukidanje radne knjižice, elektronska registracija u APR-u i dr.

Nova Siva knjiga 15 donosi 18 novih preporuka i 82 nerešene iz prethodnog izdanja. Najveći broj preporuka (23) upućen je na adresu Ministarstva finansija, 18 je u nadležnosti više institucija dok bi po osam preporuka trebalo da reše resori građevinarstva, zaštite životne sredine i zdravlja.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)

Loading