ŠOK U MORAČI! Budućnost RAZBILA Zvezdu! Crveno-beli VEZALI drugi poraz na gostovanjima! (VIDEO)

05.02.2024

19:10

Košarkaši Budućnosti pobedili su Crvenu zvezdu u Morači rezultatom 84:62 (22:18, 24:18, 13:15, 25:11) u 19. kolu AdmiralBet ABA lige

Bio je to drugi poraz na gostovanjima za izabranike Janisa Sferopulosa, koji su prethodno poraženi u Stožicama od Cedevita Olimpije, a treći ukupno od početka sezone.

Domaći su bolje otvorili utakmicu sa dve vezane trojke i vođstvom 6:0, ali se Crvena zvezda brzo oporavila i posle tajm-auta Sferopulosa zaigrala daleko angažovanije, vrativši neizvesnost u meč. Serijom 2:8, crveno-beli su u osmom minutu prvi put izjednačili, a rezultatska klackalica vladala je do kraja uvodnog perioda, koji je novim koševima Marvin Džons rešio u korist Žakeljovog tima – 22:18.

Budućnost je furiozno otvorila  drugu četvrtinu nanizala devet uzastopnih poena, pobegavši Crvenoj zvezdi na 13 razlike (31:18). Sa šest vezanih koševa istakao se Kenan Kamenjaš, koji je bio najzaslužniji za „odlepljivanje“ Podgoričana. Uspeli su Beograđani, nakratko, da preko Nedovića i Jaga smanje ubedljiv zaostatak, ali je crnogorski tim ponovo zaigrao angažovanije i na veliki odmor, ipak odu dvocifrenim vođstvom – 46:36.

BUDUĆNOST - CRVENA ZVEZDA 84:62
(22:18, 24:18, 13:15, 25:11)

DVORANA: Morača. Sudije: Damir Javor, Sašo Petek, Bojan Kruljac.

BUDUĆNOST: Mihailović 6, Megi 13, Friman 5, Slavković 4, Makundu 4, Ferel 18, Džons 7, Tanasković 6, Rajt 9, Popović, Pol, Kamenjaš 12.

CRVENA ZVEZDA: Smart 5, Lazarević 1, Teodosić 8, Hanga, Davidovac, Mitrović 16, Tobi, Bolomboj 9, Nedović 10, Gidraitis 8, Gilespi, Dos Santos 5.

Probudila se Crvena zvezda na početku drugog poluvremena i s četiri vezana poena prišla samo na šest koševa minusa (46:40), međutim, onda je na scenu stupio Jogi Ferel i novom serijom 8:2, vratio visoku prednost Žakeljevim izabranicima (54:42).

Poslednji kvartal doneo je istu sliku. Budućnost je odolevala Zvezdi, kada god bi se crveno-beli približili, Podgoričani su imali odgovor i branili visoko vođstvo.

Budućnost je do pobede vodio Jogi Ferel s 18 poena, ali je značajnu rolu odigrao Kenan Kamenjaš s 12 poena, postignutih baš onda kada se rezultat lomio, a crveno-beli pokušavali da se rezultatski vrate. Efikasniji od njega bio je Flečer Megi s 13 poena.

Kod Crvene zvezde, Luka Mitrović je izdominirao s 16 poena, dok je Nedović jedini još bio dvocifren s 10 poena.

TOK MEČA

ČETVRTA ČETVRTINA

40. minut - Kraj utakmice: Podgoričani su pobedili Zvezdu 84:62.

39. minut - Promašio je Gilespi, slave navijači Budućnosti.

38. minut - Trojka Jogija Ferela 83:59.

37. minut - Gidraitis pogađa trojku 78:59, a onda Tanasković za Budućnost 80:59.

37. minut - Ide trojka Megija 78:56, Budućnost ima neverovatnih 22 razlike!

36. minut - Ferel nastavlja da puni obruč Zvezde 75:56.

36. minut - Novi poeni za Nikolu Tanaskovića, raspala se igra Zvezde 73:56.

35. minut - Flečer Megi cepa mrežicu za tri poena 71:56, potpisuje pobedu Budućnosti!

35. minut - Luka Mitrović pogađa jedno bacanje i smanjuje 68:56.

35. minut - Kradu Podgoričani loptu, a u kontri Kamenjaš zakucava za ogromnih 13 razlike - 68:55.

34. minut - Pogađa Kamenjaš sa slobodnih bacanja 66:55, Budućnost ima +11.

32. minut - Makundu je pogodio jedno bacanje 63:55, a posle njega Megi oba 65:55.

31 - minut - Poslednji deonicu otvara Teodosić poenima - 59:53, potom trojka Megija 62:53, pa precizan Nemanja Nedović 62:55.

TREĆA ČETVRTINA

Posle tri četvrtine: Budućnost - Crvena zvezda 59:51!

30. minut - Završena je treća četvrtina, Budućnost ima i dalje prednost.

29. minut - Kamenjaš kažnjava promašaj Mitrovića 59:49, ali Smart odmah vraća 59:51.

29. minut - Novi sjajni poeni za Luku Mitrovića, smanjuje na 57:49.

28. minut - Ferel kao i Zvezdin Litvanac, prvo promašuje, drugo bacanje pogađa 57:47.

28. minut - Flečer Megi postiže svoje prve poene i vodi Budućnost opet na dvocifrenu prednost 56:46. Kod Zvezde Gedraitis polovičan s penala 56:47.

27. minut - Lako polaganje za Rokasa Gedraitisa 54:46.

26. minut - Ferel pogađa trojku 54:42, a onda Teodosić se upisuje u drugom poluvremenu 54:44.

25. minut - Jogi Ferel izvodi piruetu i pogađa 51:42. Posle serije Zvezde 0:4, usledila je ista Budućnosti 8:2. Tajm-aut Sferopulos.

24. minut - Nova, druga trojka za Mihailovića 49:40, a onda Luka Mitrović pod košem pogađa 49:42, ubedljivo najbolji igrač Zvezde.

24. minut - "Zicer" je promašio Nikola Tanasković, ali i Nemanja Nedović ceo koš u šutu za tri.

23. minut - Nedović u kontri na pas Gedraitisa rutinski polaže 46:40, tajm-aut Žakelj.

22. minut - Brutalno "zakucavanje" Bolomboja na startu drugog dela 46:38.

Počelo je drugo poluvreme u Morači, promašenim šutevima na obe strane.

Završeno je prvo poluvreme: Budućnost - Crvena zvezda 46:36.

DRUGA ČETVRTINA

20. minut - Alerik Frimen pogađa i poentira 46:33, ali Smart odgovara trojkom 46:36.

19. minut - Ferel je protutnjao pored čuvara i povećao 44:31, kao i Nedović na drugoj strani 44:33.

Džoel Bolomboj

19. minut - Makundu pogađa jedno bacanje 42:29, drugo je promašio, a i da je pogodio Džons je ranije ušao u "reket". Kod Zvezde nastavlja seriju i sa penala oba puta poentira 42:31.

19. minut - Slavković zakucava preko Gilespija, a onda novi poeni Luke Mitrovića pod košem Budućnosti 41:29.

18. minut - Posle tajm-auta, Luka Mitrović polaže rutinski 39:27 vodi domaćin.

18. minut - Jogi Ferel precizan za najvećih +14 za Budućnost (39:25), novi tajm-aut za Grka!

Ferel i Jago vode žestoku borbu

17. minut - Marvin Džons ide na liniju za slobodna bacanja. Pogodio je Amerikanac oba puta 37:25.

16. minut - Rajt sjajno šalje pas za Makundua koji ne greši 35:25, a Lazarević promašuje trojku na drugoj strani.

16. minut - Samo nakratko, jer Jago dos Santos pogađa oba slobodna bacanja 33:25.

15. minut - Mekinli Rajt krade loptu i u prodoru polaže levom rukom 33:23. Ponovo Budućnost ima dvocifrenu prednost.

14. minut - Nedović prekida seriju Podgoričana 31:20, a onda pogađa troju i Bolomboj 31:23, pet u nizu Zvezde, mora Žakelj da traži tajm-aut.

Rokas Gedraitis

13. minut - Kenan Kamenjaš nastavlja seriju, a domaći idu na novih najvećih +13 (31:18)!

12. minut - Još jednom "zakucava" Kamenjaš i donosi prvu dvocifrenu prednost Budućnosti 29:18, vode Podgoričani 11 poena razlike, dovoljno da Sferopulos traži tajm-aut.

Džons i Bolomboj u duelu

11. minut - Frimen postiže trojku i vodi Budućnost na devet razlike 27:18! Serija 5:0 domaćih.

11. minut - Zakucavanjem Kamenjaša počinje drugi period, raste prednost Podgoričana, ponovo su na plus šest - 24:18.

PRVA ČETVRTINA

Kraj prve četvrtine

10. minut - Još jednom Mekinli Rajt i njegov sedmi poen za kraj prve četvrtine u kojoj Budućnost vodi protiv Zvezde 22:18.

9. minut - Budućnost mini serijom 3:0 okreće na 20:18. Rajt je pogodio iz igre, a potom realizovao i bacanje.

8. minut - Ponovo je Teo bio na liniji za slobodna bacanja i oba realizovao za prvo vođstvo Zvezde na utakmici 18:17.

8. minut - Mekinli Rajt se upisuje i povećava na 17:14, međutim, potom pravi faul nad Teodosićem na šutu za trojku. Imaće Miloš tri slobodna bacanja. Samo jedno je promašio ove sezone u AdmiralBet ABA ligi, a sada i drugo kod drugog šuta - 17:16.

7. minut - Mihailović pogađa trojku za novo vođstvo "plavih" 15:12, ali se Bolomboj naljutio i brutalno zakucao na asistenciju Teodosića 15:14 vodi Budućnost.

6. minut - Fenomenalno igraju obe ekipe, četiri zakucavanja u nizu, najpre Mitrović za vođstvo Zvezde 10:12, potom i Tanasković na drugoj strani 12:12.

5. minut - Atraktivno zakucavanje Slavkovića 10:8, a onda alej-up Mitrovića za Bolomboja, koji uzvraća istom merom 10:10.

4. minut - Sada i Jago u prodoru siguran, uz faul koji je dobio 8:7. Siguran Brazilac i sa penala, nerešeno je prvi put na meču 8:8, urodio je plodom tajm-aut Grka.

3. minut - Nedović u padu poentira i smanjuje minus Zvezde 8:5.

Tajm-aut za Sferopulosa.

3. minut - Povećavaju Podgoričani alej-upom Ferela za Džonsa, koji ne greši 8:3.

2. minut - Na asistenciju Jaga, Luka Mitrović pogađa uz faul Tanaskovića 6:2. Ubacio je i dodatno bacanje centar Zvezde 6:3.

1. minut - Zvezda je imala prvi napad i promašila trojku, ali nije Marvin Džons i Budućnost vodi 3:0, pa onda pogađa i Jogi Ferel 6:0!

Počelo je!

Susret uskoro počinje!

PRE UTAKMICE

16.59 - Poznate su i startne petorke:

BUDUĆNOST: Ferel, Pol, Slavković, Tanasković, Džons.

CRVENA ZVEZDA: Jago, Nedović, Gidraitis, Bolomboj, Mitrović.

Jago dos Santos

16.48 - Crvena zvezda i dalje ne računa na povređenog Nikolu Topića, dok su van stroja ponovo kapiten Branko Lazić i Dalibor Ilić.

16.43 - Današnji rivali sastali su se u šestom kolu, Zvezda je kao domaćin 5. novembra prošle godine savladala Podgoričane u Areni rezultatom 95:86, a taj meč obeležio je Majk Tobi s 23 poena, dok je Nemanja Nedović ubacio 16. Kod Budućnosti Džons i Rajt su dali po 17 poena.

16.23 - Strateg Budućnosti Andrej Žakelj veruje da njegova ekipa može da iznenadi tim s Malog Kalemegdana:

- U trenutku smo kada možemo da pružimo otpor Crvenoj zvezdi, ako budemo koncentrisani i ako smo na energetskom nivou na kojem smo bili u prošlom meču. Znamo protiv koga igramo, atraktivnog i jakog tima, evroligaša, sa odličnim pojedincima. Na nama je da se spremimo maksimalno, ali još jednom kažem, više nas brine naša igra i naš pristup. Nadam se da će sutra biti na nivou - istakao je Žakelj.

Janis Sferopulos, trener Crvene zvezde

16.21 - Podsetimo se šta su treneri dve ekipe izjavili pred derbi u Morači.

- Igramo protiv rivala i ekipe koja ima svoj kvalitet i očekujemo tešku utakmicu. Jasno je da moramo da budemo psihički spremni i koncentrisani za 40 minuta košarke - rekao je Janis Sferopulos, šef struke Crvene zvezde.

UVOD

Košarkaši Crvene zvezde u derbiju 19. kola AdmiralBet ABA lige gostuju podgoričkog Budućnosti.

Posle pobede u večitom derbiju regionalnog takmičenja nad Partizanom i poraza u Evroligi od moćne Barselone, pred izabranicima Janisa Sferopulosa je još jedan težak izazov.

Crveno-beli su ubedljivo prvi na tabeli Jadrana sa 16 pobeda i samo dva poraza, od crno-belih i Cedevita Olimpije, dok su "plavi" na četvrtoj poziciji sa 13 trijumfa i pet poraza.