“ORLOVI” PRELETELI ŠENŽEN! Maestralni Bogdan i Srbija DEMOLIRALI Saletove Kineze!

20.08.2023

13:11

Košarkaška reprezentacija Srbije pobedila je selekciju Kine u Šenženu rezultatom 87:64 (23:12, 20:16, 23:22, 22:13) na “Kupu solidarnosti”.

Bogdan Bogdanović

Na krilima kapitena Bogdana Bogdanovića, srpski reprezentativci su upisali novi trijumf u pripremnom periodu, protiv rivala koji ga čeka na otvaranju Mundobasketa, 26. avgusta.

Odlično su izabranici Svetislava Pešića otvorili meč i serijom 11:0 već u prvoj četvrtini stigli do ogromne prednosti.

Čak četiri minuta Kinezi nisu uspeli da postignu poen, što su naši reprezentativci koristili i preko raspoloženih Milutinova i Alekse Avramovića pravili razliku.

Uspeo je domaćin da uspostavi konce i do kraja prve deonice spusti na jednocifreni minus (17:9), ali su srpski košarkaši uspeli da na prvu pauzu odu ipak sa 11 poena viška (23:12).

Pokušala je četa Saše Đorđevića početkom druge četvrtine da se približi, međutim, Srbija im njiednog trenutka to nije dozvoljavala, pa su do odlaska na odmor izabranici Svetislava Pešića došli do maksimalnih 17 razlike (40:23).

Aleksa Avramović

Na kraju prvog dela, ta prednost je iznosila 15 koševa viška (43:28), pa je nastavak meča predstavljao rutinsko odrađivanje posla.

Iako je Srbija lošije otvorila drugo poluvreme i dugo rezultatski mučila u trećem kvartalu, koji je završen trijumfom Kine (23:22), poslednjih deset minuta vratili su “stvari pod kontrolu”, pa su Pešićevi “orlovi” upisali novi trijumf protiv rivala sa kojim će se sastati na otvaranju Mundobasketa, 26. avgusta u B grupi, gde se još nalaze Portoriko i Južni Sudan.

Srbiju je do pobede vodio maestralni Bogdan Bogdanović najefikasniji sa 19 poena. Veliku pomoć imao je u raspoloženom Filipu Petruševu koji je doprineo trijumfu sa 13 koševa, dok je dva poena manje dodao Vanja Marinković.

“Orlovi” će u ponedeljak od 14 časova imati “generalku” pred start na Mundobasketu, a protivnik će biti selekcija Brazila.

LIVE BLOG
Kina - Srbija 64:87 (12:23, 16:20, 23:22, 13:22)

Tok meča:

DRUGO POLUVREME

Tok četvrte četvrtine:

40. minut - Kraj utakmice, Srbija je deklasirala Kinu rezultatom 87:64.

39. minut - Trojkaaaaaaaa, sada je dao Nikola Jović, najvećih 21 koš viška 83:64!

38. minut - Trojkaaaaaaaaaa Vanja Marinkoviiiiiiiiiiiić 80:62, maksimalnih +18 za "orlove"! Serija 5:0 za Pešićev tim.

37. minut - Novi član Filadelfije Petrušev oba bacanja daje i stiže do 13. poena, Srbija vodi 77:62..

36. minut - Džao daje trojku, Kina smanjuje 62:75.

36. minut - Bogdanović sa nova dva bacanja stiže do 19. poena - 75:59.

35. minut - Hu nastavlja da briljira kod Kineza, njegov sedmi poen 73:59.

35. minut - Filip Petrušev polovičan sa penala 73:57.

34. minut - Pridružuje se Petrušev kapitenu Bogdanoviću na listi dvocifrenih igrača, sada je i on stigao do 10 poena 72:55, ali Džan uzvraća 72:57.

33. minut - Trojkaaaaaa Nikola Jović nepogrešiv, ponovo je 15 razlike - 70:55! Tajm-aut traži Đorđević.

32. minut - Fenomenalni Bogdanović pogađa iz pika, za prve koševe "orlova" u poslednjoj četvrtini, vodi Srbija 67:55.

32. minut - Ponovo Vang na lepu asistenciju, uz faul Petruševa, poentira, pa će imati i dodatno bacanje koje je promašio, ostaje 55:65.

31. minut - Vang pogađa za Kinu na početku poslednjeg kvartala 53:65.

Počela je poslednja četvrtina.

Tok treće četvrtine:

Kraj treće četvrtine, Srbija ima 14 poena prednosti!

30. minut - Stefan Jović sjajno upošljava Dušana Ristića, koji se upisuje 65:51.

30. minut - Vang postiže prve poene na meču 63:50, a onda i dodatno bacanje 63:51.

29. minut - Nastavlja Nogdan da teroriše mrežu kineskog koša, sva tri bacanja je pogodio, njegovih 15 poena, pošto je bio fauliran pri šutu za tri 50:45. Na drugoj strani Hu daje trojku 60:48, međutim, odmah mu se revanširao Filip Petrušev 63:48.

28. minut - Ponovo Hu, oba bacanja je pogodio 45:57.

28. minut - Novi poeni za Hua, on je najefikasniji u timu domaćina 55:43, uzvraća Bogdanović sa penala 57:43.

28. minut - Kinezi pogađaju samo jedno bacanje, a kod Srbije oba Gudurić 55:41.

27. minut - Bogdanović polovičan sa penala, ali je postao prvi dvocifren na ovom meču, njegov deseti poen - 53:40.

27. minut - Dženg li Vang polovičan sa penala 40:52.

26. minut - Anderson smanjuje 39:50, ipak, odmah vraća Stefan Jović i povećava 39:52.

25. minut - Stefan Jović je želeo da uposli Milutinova, ali je poslao prebrzu loptu koja je otišla u aut. Na drugoj strani Džao maši zicer, a Dobrić realizuje zicer 50:37. Sada Đorđević traži tajm-aut.

24. minut - Posle minute odmora, sa slobodnih bacanja nepogrešiv je Marko Gudurić, njegovi prvi poeni u meču 48:37.

23. minut - Pogađaju Kinezi, trojka Peng Žua iz ugla, šesta na meču, tajm-aut za Pešića 37:46.

22. minut - Džang postiže prve poene za Kinu u nastavku meča 43:30, a potom i Džao daje trojku 43:33, samo je deset razlike. Vraća, ipak, Aleksa Avramović trojku, to je njegov sedmi poen 46:33.

21. minut - Počela je treća četvrtina.

PRVO POLUVREME

Tok druge četvrtine:

Kraj prvog poluvremena, Kina - Srbija 28:43.

20. minut - Vraća Džao trojku 43:28.

19. minut - Džao je nagazio liniju za tri, ali pogodio 40:25, na drugoj strani Vanja Marinković cepa mrežicu za tri 43:25.

19. minut - Trojka za Bogdanaaaa, najvećih 17 razlike - 40:23.

18. minut - Nesporazum u napadu, Jović je poslao loptu u prazno.

17. minut - Promašio je Simanić oba slobodna bacanja, uskoro će ga zameniti Nikola Jović.

16. minut - Pogađaju domaćini, ali uzvraća na isti način Bogdan Bogdanoviiić 37:23. Srbija ima maksimalnih 14 koševa viška!

15. minut - Posle tajm-auta, Kinezi ne realizuju oba "penala", što kažnjava Milutinov i pod košem poentira 34:21.

14. minut - Čang poentira kod Kine, precizan sa distance 32:21.

14. minut - Kapiten Bogdanović je ušao u igru i odmah se upisao u strelce, posle prodora rutinski, uz dodatno bacanje - 32:19.

14. minut - Hu postiže svoj sedmi poen, on je najefikasniji kod Kine - 29:19.

13. minut - Petrušev u kontri odlično za Dobrića, koji ne greši 29:17.

12. minut - Dobrić siguran u kontri 27:15, ali na drugoj strani Anderson poentira uz faul Simanića 27:17, na našu sreću promašio je dodatno bacanje.

11. minut - Hu je postigao trojku na otvaranju druge deonice, Kina je istopila dvocifrenu prednost Pešićevog tima 23:15.

Počela je druga četvrtina!

Tok prve četvrtine:

Kraj prve četvrtine, vodi Srbija protiv Kine 23:12.

10. minut - Pod košem Kine dominira Petrušev, pogodio je uz faul, a bacanje pretvorio u 23. koš Srbije, vode "orlovi".

9. minut - Pogađa Džao trojku, prvu za Kinu 17:12, sada je to 6:0 serija Kine, koju prekida Boriša Simanić trojkom 20:12.

9. minut - Kevin Džang se izborio i poentirao uz faul, koji je pogodio 17:9, Kinezi prave mini seriju 3:0.

9. minut - Oba slobodna bacanja pogodio je Ognjen Dobrić za 17:6.

8. minut - Evo prvih poena iz igre za Kineze, postiže ih Džang 13:4, ali odmah uzvraća Filip Petrušev svojim prvim koševima 15:4. Razigrali su se i Kinezi, sada pogađa i Hu 15:6.

7. minut - Nikola Jović se upisuje u strelce, as Majamija povisuje na 13:2.

5. minut - Kina još nije dala koš iz igre, sada je i Džu promašio za tri.

4. minut - Hu postiže sa penala prve poene za Kineze 11:2.

4. minut - Avramović prati Milutinova i daje četvrti poen na meču, ogromnih 11:0, reaguje Đorđević tajm-autom!

3. minut - Plešu srpski košarkaši na startu meča, Milutinov postiže svoj četvrti poen, a deveti za "orlove" - 9:0 vodi Pešićev tim.

3. minut - Nikola Jović je u kontri lepo uposlio Marinkovića, koji pogađa uz dodatno slobodno bacanje 6:0. Sjajan početak Srbije, pogodio je Vanja i dodatno bacanje 7:0.

2. minut - Sada se upisuje i Aleksa Avramović u kontri, vodi Srbija 4:0.

1. minut - Milutinov zakucavanjem postiže prve poene za Srbiju 2:0, posle promašene trojke Jovića.

Startna petorka Srbije: Avramović, Gudurić, N.Jović, Marinković, Milutinov.

1. minut - Utakmica je počela!

UVOD

Posle ubedljive pobede nad Portorikom u Štark areni, izabranici Svetislava Pešića otputovali su u Kinu, gde će danas protiv istoimenog domaćina odigrati prvu od dve poslednje provere uoči starta Mundobasketa.

Zanimljivo je da će Kinezi, koje sa klupe predvodi bivši selektor "orlova" Aleksandar Saša Đorđević, biti prvi rival u grupnoj fazi takmičenja, koje srpski košarkaši otvaraju 26. avgusta u Manili.

Učešće na "Kupu solidarnosti" u Šenženu, poslužiće Pešićevim izabranicima kao dobra uvertira, uoči mnogo važnijih utakmica na Šampionatu sveta.

Poslednji ispit srpsku selekciju čeka u ponedeljak, a rival će nam biti Brazil od 18 časova po srednjeevropskom vremenu.

Srbiju će u Kini predstavljati 13 reprezentativaca, a to su: kapiten Bogdan Bogdanović, Stefan i Nikola Jović, Marko Gudurić, Nikola Milutinov, Dušan Ristić, Boriša Simanić, Aleksa Radanov, Ognjen Dobrić, Aleksa Avramović, Vanja Marinković, Dejan Davidovac i Filip Petrušev.

Posle ovih mečeva, selektor Pešić će odlučiti koji će igrač otpasti sa konačnog spiska.