SEVILJA PONOVO OSVOJILA LIGU EVROPE! Roma pala posle penal lutrije (VIDEO)

00:03

Žoze Murinjo izgubio prvo evropsko finale u karijeri.

Fudbaleri Sevilje sa peharom Lige Evrope

Fudbaleri Sevilje po sedmi put u poslednjih 18 godina osvojili su Ligu Evrope.

Andalužani su posle velike drame u finalu na Puškaš Areni pobedili Romu, nakon boljeg izvođenja penala.

U regularnom toku meča bilo je 1:1, taj rezultat se nije menjao u produžecima, a u penal seriji je španski tim bio bolji sa 4:1.

To je ujedno bilo i prvo evropsko finale koje je u svojoj trenerskoj karijeri izgubio legendarni Žoze Murinjo, koji je prethodno imao besprekoran skor 'pet od pet'.

Prvu veliku šansu na utakmici imali su Rimljani, pošto je u 12. minutu Leonardo Spinacola propustio priliku da načne mrežu Sevilje iz veoma dobre pozicije. Međutim, igrao se 35. minut kada je "vučica" konačno povela, pošto je Paulo Dibala rutinski matirao Bonoa u situaciji 'jedan na jedan'.

Andalužani su mogli da dođu do izjednačenja u poslednjim trenucima prvog poluvremena, ali je Ivan Rakitić pogodio samo stativu šutem sa nešto više od 20 metara.

Više sreće je španski klub imao u 55. minutu kada je Hesus Navas centrirao sa desne strane, a Đanluka Manćini nespretnom intervencijom poslao loptu u mrežu gola svog tima.

Velika gužva viđena je u petercu Sevilje u 67. minutu, ali je na kraju Ibanjez užasno šutirao iz izvrsne pozicije.

Igrao se 75. minut kada je sudija Entoni Tejlor pokazao na belu tačku jer je ofanzivac Sevilje Lukas Okampos pao u kaznenom prostoru posle duela sa Rožerom Ibanjezom, ali je posle gledanja VAR-a preinačio svoju odluku.

Samo šest minuta kasnije su i igrači Rome tražili penal, jer je Fernando igrao rukom posle centaršuta Nemanje Matića, ali se arbitar Tejlor nije oglasio, a ubrzo je i iz VAR sobe potvrđeno da je njegova odluka bila ispravna.

Dobru priliku je u 83. minutu imao Andrea Beloti, ali je loše zahvatio loptu, pa je rezultat ostao nepromenjen, a to je ujedno bila i poslednja šansa u regularnom delu meča.

U produžecima su obe ekipe igrale čvrsto i oprezno, pa se na pravu šansu čekalo do 11. minuta nadoknade drugog produžetka. Tada je Kris Smoling tukao glavom posle korenra, ali je pogodio samo prečku, što je značilo da će pitanje pobednika rešavati penali.

Prvi penal je za Sevilju pogodio Okampos, a zatim su isto učinili i Romin Kristante odnosno as Španaca Lamela. Titulu apsolutnog tragičara poneo je Manćini koji je posle autogola promašio i penal. Rakitić je zatim povisio na 3:1 u penal seriji, a Ibanjez je u narednom šutu pogodio stativu.

To je dalo priliku Gonazalu Montijelu da Sevilji donese pehar, baš kao što je uradio i u decembru u finalu Mundijala za Argentinu. Međutim, Rui Patrisio je odbranio njegov udarac, ali se ubrzo ispostavilo da je ranije napustio gol liniju, pa je Montijel dobio još jednu šansu koju je rutinski iskoristio.

Sevilja - Roma 1:1 (0:1), penalima 4:1

/Manćini 55ag - Dibala 35/

STADION: Puškaš Arena (Budimpešta)

SUDIJA: Entoni Tejlor (Engleska)

SEVILJA: Bono - Navas (od 95. Montijel), Bade, Gudelj (od 120+8. Markao), Teljes (od 95. Rekik) - Fernando (od 120+8. Đordan), Rakitić - Okampos, Tores (od 46. Suso), Hil (od 46. Lamela) - En Nesiri.

ROMA: Rui Patrisio - Manćini, Smoling, Ibanjez - Čelik (od 91. Zalevski), Kristante, Matić (od 120. Bove), Spinacola (od 106. Ljorente) - Pelegrini (od 106. El Šaravi) - Dibala (od 68. Vajnaldum), Ejbraham (od 75. Beloti).

Tok meča

Penali

4:1 - Montijel ovog puta daje gol! Sevilja je osvojila Ligu Evrope!

3:1 - Ponoviće se penal Montijela! Rui Patrisio je odbranio Argentincu, ali je izašao ranije sa gol linije.

3:1 - Stativa! Ibanjez nije uspeo da matira Bona! Sevilja je pred pobedom.

3:1 - Rakitić šalje loptu u jednu, a Rui Patrisija u drugu stranu.

2:1 - Bono brani šut Manćiniju! Hoće li štoper biti tragičar, pošto je prethodno dao i autogol?

2:1 - Lamela trese mrežu "vučice".

1:1 - Gromovski je penal izveo Kristante. Bono nije imao šansu.

1:0 - Okampos trese mrežu Rome.

Prvi će šutirati igrači Sevilje.

Produžeci

Kraj! Penali će odlučiti ko će osvojiti Ligu Evrope 2023. godine!

120+11. minut - Prečka! Smoling je šutirao glavom posle kornera, ali je pogodio samo okvir gola.

120+8. minut - Gudelj izlazi, menja ga Markao.

120+4. minut - Kao na početku meča. Sudarili su se Ibanjez i Gudelj, pa im se ukazuje pomoć.

120+2. minut - En Nesiri je pokušao glavom, ali je Rui Patrisio bio siguran.

Igraće se još šest minuta.

120. minut - Nemanja Matić napušta igru, a menja ga Bove.

119. minut - Matić je opet na zemlji, zbog čega su se sukobile klupe oba tima, a glavni u svađi bio je Murinjo.

116. minut - Nemanju Matića hvataju grčevi i velika je šansa da neće moći da završi meč, već da će Murinjo morati da napravi poslednju izmenu kako bi Srbina izveo.

111. minut - Lamela je udario Ibanjeza u jednom duelu, a štoperu Rome se već tri minuta ukazuje pomoć.

107. minut - Opalio je Gudelj po lopti, ali ona nije išla u okvir gola "vučice".

Počeo je drugi produžetak. El Šaravi i Ljorente menjaju Pelegrinija i Spinacolu.

Kraj prvog produžetka! Rezultat je i dalje 1:1.

105. minut - Zalevski dobija žuti karton zbog faula nad Rekikom.

100. minut - Čvrsta igra na sredini terena u prvom produžetku.

96. minut - Zalevski je promešao odbranu Sevilje, ali je na kraju njegov šut izblokiran.

95. minut - Oprezno su oba tima ušli u dodatnih pola sata finala.

Počeo je prvi produžetak. Zalevski je u ekipi Rome zamenio Čelika.

Drugo poluvreme

Kraj! Regularni deo meča završen je 1:1, pa će se igrati produžeci.

90+6. minut - Šutirao je Suso, ali je Rui Patrisio odbranio, a u nastavku akcije je Fernando poslao loptu pored stative.

90+2. minut - En Nesiri je šutirao glavom, ali neprecizno.

Igraće se još šest minuta u drugom poluvremenu.

83. minut - Obrukao se Beloti! Lukavo je proigran centarfor Rome iz slobodnog udarca, ali nije dobro zahvatio loptu, pa nema promene rezultata.

81. minut - Tražili su penal sada igrači Rome jer je lopta u ruku pogodila Fernanda posle centaršuta Matića, ali je Tejlor procenio da nije bilo elemenata za jedanaesterac. Ubrzo mu je to potvrđeno i iz VAR sobe.

76. minut - Nema penala! Gledao je Entoni Tejlor VAR i odlučio je da preinači svoju odluku, pošto kontakta između Ibanjeza i Okamposa nije bilo.

75. minut - Penal za Sevilju! Pao je Okampos posle starta Ibanjeza, a engleski arbitar je pokazao na belu tačku.

74. minut - Čelik dobija žuti karton, jer je vukao Lamelu.

67. minut - Velika gužva u petercu Sevilje, ali je Ibanjez na kraju traljavo šutirao, pa rezultat ostaje nepromenjen.

65. minut - Puno oštrih faulova u poslednjih nekoliko minuta, a sudija Tejlor je strpljivo držao kartone u džepu, ali je na kraju pokazao žuti Kristanteu na jednoj i Rakitiću na drugoj strani.

55. minut - GOOOOOOOOOOOOL! Sevilja dolazi do izjednačenja! Hesus Navas je centrirao sa desne strane, a lopta se od Đanluke Manćinija odbila u mrežu njegovog tima.

52. minut - Teljes je oprobao udarac, ali nije bilo opasnosti po "vučicu".

48. minut - Žuti karton za Manćinija koji je faulirao Susa.

Počelo je drugo poluvreme. U ekipi Sevilje su na terenu Lamela i Suso umesto Hila i Toresa.

Prvo poluvreme

Poluvreme! Roma vodi 1:0 posle prvog dela igre!

45+6. minut - Stativa! Uputio je Rakitić bombu ka golu Rui Patrisija sa nekih 25 metara, ali je lopta pogodila samo okvir gola.

Igraće se čak sedam minuta nadoknade vremena.

44. minut - Žuti karton dobija Pelegrini, pošto je simulirao penal.

43. minut - Fernando je šutirao glavom posle kornera Rakitića, ali je lopta otišla preko gola.

35. minut - GOOOOOOOOOOOOL! Roma vodi, a strelac je Paulo Dibala! Manćini je iz dubine poslao pas u prostor za Dibalu koji je izašao sam ispred Bonoa i loptu je pored njega poslao u mrežu.

32. minut - Iz VAR sobe potvrđuju da nema elemenata za najstrožu kaznu.

31. minut - Traže igrači Rome penal, jer je Gudelj šutnuo Ejbrahama u glavu.

22. minut - Žuti karton zbog Matića, jer je u skoku laktom udario Okamposa.

19. minut - Čvrsta utakmica u Budimpešti. Za sada je jedina šansa bila ona Spinacolina iz 12. minuta.

12. minut - Velika šansa za Romu! Čelik je idealno pronašao Spinacolu koji je bio sam na nekih 14 metara od gola Sevilje, ali je iz sjajne pozicije šutirao pravo u Bonoa.

8. minut - Traje početno ispitivanje snaga u Budimpešti.

2. minut - Gudelj i Ibanjez su se sudarili glavama, pa im se sada ukazuje pomoć.

Utakmica je počela!

20.45 - Veliko finale počinje za 15 minuta.

20.25 - Atmosfera na Puškaš Areni je već sjajna.

19.50 - Poznati su već i sastavi.

SEVILJA: Bono - Navas, Bade, Gudelj, Teljes - Fernando, Rakitić - Okampos, Tores, Hil - En Nesiri.

Na klupi Andalužana ostao je srpski golman Marko Dmitrović.

ROMA: Rui Patrisio - Manćini, Smoling, Ibanjez - Čelik, Kristante, Matić, Spinacola - Pelegrini - Dibala, Ejbraham.

Šansu sa klupe "vučice" čekaće naš čuvar mreže Mile Svilar.

19.45 - Dobro došli na Republikin lajv blog finalne utakmice Lige Evrope Sevilja - Roma.