KAKO DA BOLJE SPAVATE U 2023. GODINI: Evo šta je strogo ZABRANJENO pre spavanja i kako utiče odlaganje alarma na san

Autor: N.J.

Lifestyle

05.01.2023

19:10

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Stručnjak objašnjava kako možete steći jednostavne navike koje će uticati na kvalitetan san.

KAKO DA BOLJE SPAVATE U 2023. GODINI: Evo šta je strogo ZABRANJENO pre spavanja i kako utiče odlaganje alarma na san

Foto: pexels.com

Nakon Božića i Nove godine verovatno je vaš obrazac spavanja poremećen. Kada ostajete noću dugo budni uz dnevno izležavanje, previše hrane i za neke više alkohola nego inače, to može imati propratni učinak. Dok je najočigledniji simptom osećaj umora tokom dana, nedostatak sna može imati ogroman uticaj i to na vaše kratkoročno pamćenje, koncentraciju i raspoloženje, kao i na dugoročno zdravlje, prenosi "Miror".

Ako želite da steknete nove navike i usredsredite se na dobar san, sledite nekoliko jednostavnih koraka koji vas mogu uvesti u dobru rutinu.

Stručnjak za spavanje Martin Sili podelilo je svoje savete:

Prioretet je spavanje

Dakle, ako ne spavate dovoljno, to je verovatno zato što tome ne dajete prioritet kao drugim aspektima svog života. Ali briga o sebi i odvajanje vremena za odmor vremenom će se višestruko isplatiti - stoga pokušajte da spavanje učinite prioritetom.

Foto: pixabay.com

Žena legla da spava

Sve isključite pre spavanja

Plavo svetlo od ekrana ima negativan uticaj na vaš cirkadijalni ritam i proizvodnju melatonina, što može poremetiti ciklus spavanja. Najbolje je da prestanete da koristite telefone i slično bar sat vremena pre spavanja, uključujući računare i TV.

Ako se probudite noću, ne proveravajte vreme

Gledanje vremena na telefonu dovešće vas do toga da podsvesno izračunate koliko sati vam treba da budete budni, što će vas učiniti anksioznijim i duže vas držati budnim. Jednostavno zatvorite oči i dišite polako. Zatim se usredsredite na svoje lice i razmislite o opuštanju svakog mišića na licu. Nakon trideset sekundi do jedog minuta, pređite na vrat i radite istu stvar trideset sekundi. Zatim ramena, a onda ruke. 

Ustanite u isto vreme svaki dan - čak i vikendom


Jedan od najlakših načina da osigurate dovoljno sna noću jeste da podesite alarm svako jutro i to vreme poštujete. Ako se jedan dan probudite rano, a drugi spavate kasno, može biti teško da se vratite u vašu rutinu spavanja. 

Foto: pexels.com

Žena se budi sa glavoboljom

Nikada ne pritiskajte odlaganje alarma ujutru jer je to kontraproduktivno

To što odložite alarm na pet ili deset minuta, daje vam samo dovoljno vremena da uđete u "lagani" san, dok se čeka da uđete u stanje dubokog sna, inače poznato kao REM. Vaše telo je dakle, stavljeno u način borbe, što pokreće reakciju koja povećava vaš krvni pritisak i otkucaje srca dok se probudite. Zbog toga se osećate kao da ste pod stresom uprkos tome što je početak dana.

Tokom dana popijte najmanje litar vode


Održavanje hidratacije dokazano ne samo da podstiče energiju, već utiče i na metabolizam. Čak i blaga dehidracija može učiniti da se osećate pospano i umorno.

Vežbajte 30 minuta kako biste stimulisali sve dobre hemikalije u mozgu

Vežbanje pomaže da se stimulišu moždane hemikalije poput endorfina i serotonina koje utiču na opuštanje i pomažu vam da brže zaspite.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)

Loading