SRBIJA DOBIJA SEVER KOSOVA, A SPC POSEBNU ZAŠTITU? Javnost uzburkao novi non-pejper, koji je objavio portal ALBANIJAN POST


IZVOR: Republika - 23.05.2021 | 11:58


Najnoviji non-pejper objavio je albanski sajt "Albanijan post", a iza njega navodno stoje Francuska i Nemačka koje za cilj imaju pomirenje Beograda i Prištine.

Foto: Tanjug/AP

Srpski deo Kosovske Mitrovice  

Portal "Albanijan post" objavio je najnoviji u nizu "non pejper" koji govori o sadržaju prvog sastanka presednika Srbije Aleksandra Vučića i kosovskog premijera Aljbina Kurtija, a u kom se u jednoj od glavnih tačaka predviđa stvaranje autonomije za sever Kosova sa proširenom samoupravom i sa sopstvenim institucijama, kao i posebna zaštita za Srpsku pravoslavnu crkvu (SPC)

Sastanak Aleksandra Vučića i Aljbina Kurtija bi, prema navodima tog medija, trebalo da bude održan u Parizu u junu, navodi Sputnjik. 

- U dokumentu je precizirano ne samo vreme sastanka, nego i teme i ciljevi nove runde pregovora, koji je projektovan kao završnica koja bi trebalo da traje do februara 2022. Sve bi trebalo da se konkretizuje do konačnog sporazuma u ograničenim vremenskim okvirima od oko godinu dana - navodi se u tekstu objavljenom na "Albanijan postu", što je preneo i portal "Kosovo onlajn".

Navodno iza svega stoji inicijativa Nemačke i Francuske, koja za cilj ima "normalizaciju odnosa Srbije i Kosova pod pokroviteljstvom EU, visokog predstavnika Žozefa Borelja i Miroslava Lajčaka".

U dokumentu se još navodi i to da se se čitav plan sprovodi uz podršku EU i SAD.

- Obe strane se slažu u vezi sa uspostavljanjem Autonomnog okruga Severnog Kosova kao posebne administrativne jedinice regionalne samouprave na Kosovu, koja ima pravo da usvaja zakonodavstvo u regionalnoj ekonomiji, finansijama, imovini, infrastrukturi, kulturi, obrazovanju, zdravstvu, socijalnoj zaštiti, pravdi i evropskoj saradnji u skladu sa Ustavom Kosova i zakonodavstvom o lokalnoj samoupravi - navodi se u jednoj od glavnih tačaka.

Kako je istaknuto, autonomni okrug severnog Kosova obuhvatiće teritorije grada Zvečana i njegovih 35 sela, Leposavića i 72 sela, Severne Mitrovice i obližnjih katastarskih zona, kao i Zubin Potok i 63 okolna sela. Taj autonomni okrug "imaće guvernera koji predstavlja Vladu Kosova, Skupštinu koja predstavlja narod i Izvršno veće koje će biti zajedničko telo Autonomnog okruga, Vlade Kosova, Vlade Srbije i Evropske unije“.

Druga tačka predviđena navodnim nemačko-francuskim dokumentom je status srpskih crkava.

- Srpska pravoslavna crkva biće priznata, njena imovina biće neprikosnovena i uživaće privilegovan status - navodi se u dokumentu.

Takođe je precizirano da Crkvu i njenu unutrašnju organizaciju treba priznati kao samoupravnu organizaciju političkog i ustavnog sistema Kosova, a vlasništvo treba da bude neprikosnoveno i da uživa privilegovan status.

- Zaštićena područja treba da uključuju više od 40 crkava i kulturnih znamenitosti. Pravoslavnu crkvu na Kosovu, kao suštinski deo Srpske pravoslavne crkve, u skladu sa ustavnim promenama, trebalo bi da vodi patrijarh Srpske pravoslavne crkve, koji bi trebalo da ima sedište u Pećkoj patrijaršiji - istaknuto je u "non pejperu", ali i naglašeno kako je potrebno da se Srbija složi sa kosovskom prijavom za članstvo u međunarodnim institucijama.

- Srbija i Kosovo bi nastavili sa idejom da nijedna od njih ne može predstavljati drugu državu na međunarodnom planu ili delovati u ime druge države - navedeno je u dokumentu i predviđeno da će i Srbija i Kosovo poštovati suverenitet na svojim teritorijama.

Potpisivanje ovog dokumenta značilo bi promenu ustava i u Prištini i u Beogradu, a zatim i međusobno priznavanje nakon ustavnih i teritorijalnih preuređenja.

Albanski medij ukazuje i na neke druge tačke koje bi se primenjivale nakon postizanja ovog sporazuma.

- Obe strane će razmeniti stalne misije. Oni će biti osnovani u odgovarajućem sedištu svojih vlada. Praktična pitanja u vezi sa uspostavljanjem misije biće rešavana u skladu sa Bečkom konvencijom o diplomatskim odnosima. Obe strane će uspostaviti Savet za uzajamno prijateljstvo koji će svake godine sazivati vlade obe države kako bi se osigurala primena sporazuma koji je pravno obavezujući i promovisala bilateralna saradnja u svim oblastima od interesa - rečeno je još u dokumentu.