RAT UPRAVNIKA ZGRADA: Nude sve i svašta samo da dobiju posao!


IZVOR: - 14.05.2018 | 05:46


Čiste, kuvaju, peglaju, a ne prezaju ni od pedikira! Ovo su samo neke od usluga koje, pored brige o zgradama, stanarima nude profesionalni upravnici kako bi došli do posla.

Foto: Telegraf/V. LUKIĆ

Foto: Ilustracija

Stanari ih ne žele, konkurencija je velika... - sve to uticalo je na kućepazitelje da svoje ponude "obogate" svim i svačim. Tako su stanovnici jednog beogradskog solitera dobili ponudu koja, uz održavanje lifta, stepeništa i brojne popravke, uključuje feniranje i masiranje.

AKO TREBA, MOŽE I PEGLANJE

- Odlučujemo između trojice upravnika, pa nam je jedan od njih napomenuo da može da nam organizuje šta god poželimo. Rekao je da poznaje frizere i masere koji rade po izuzetno povoljnim cenama i da bi bez problema mogao da nam omogući i tu uslugu - šokirano priča jedan od stanara Starog grada.

BROJKE
- 30 hiljada zgrada registrovano do sada
- 700 upravnika registrovano u PKS
- 11 hiljada upravnika dosad izabrano u Beogradu
- 5 hiljada dinara kazna za upravnika koji ne izvršava svoje obaveze
- 2 miliona maksimalna kazna za stanare koji ne izaberu upravnika

A ima i onih koji nude kućnu negu starijima, kao i šetnju pasa zaposlenim stanarima koji imaju kućnog ljubimca.

- Pričao mi je otac, koji je penzioner i živi sam u stanu, da mu je potencijalna upravnica napomenula kako bi, ako nju odaberu, nekad mogla da svrati da mu nešto skuva ili pomogne oko drugih kućnih poslova. Baš sam bila iznenađena, nisam znala da se oni i time bave - kaže Beograđanka Anđelka K.

I upravnik sa Voždovca svojom ponudom, ako ništa drugo, bar je slatko nasmejao stanare.

- Kroz šalu nam je poručio da, iako je muškarac, zna odlično da pegla, pa može i tu da pripomogne ako zagusti - priseća se stanarka kroz osmeh.

POGLEDAJ GALERIJU

ROK ODAVNO ISTEKAO

Međutim, po Zakonu o stanovanju, upravnici zgrada se mogu baviti isključivo održavanjem zgrade, što podrazumeva čišćenje ulaza, održavanje stepeništa, popravku krova, vodoinstalaterske i druge radove u slučaju kvarova... Oni nemaju prava da stanarima ulaze u stanove niti da kontrolišu ko se u njima nalazi.

Podsetimo, rok za upravnike istekao je još 12. decembra 2017, ali država i dalje gleda kroz prste jer je reč o novini kod nas.

Ukoliko stanari ne budu mogli da se dogovore da sami izaberu kućepazitelja, opština će im nametnuti prinudnog upravnika, kog će morati da plaćaju. Za taj posao će mesečno, u zavisnosti od veličine zgrade, dobijati od 200 do 500 dinara po stanu.