OVIM ORUŽJEM SATREĆEMO PUTINA! Amerikanci otkrili najmoćnija četiri aduta u ratu za Ukrajinu, SVI SU SPREMNI ZA UDAR NAD UDARIMA!


IZVOR: Republika - 10.02.2022 | 14:17


U trenutku kada su odnosi na relaciji Moskva-Zapad na samoj ivici konflikta, uveliko se spekuliše o tome kako bi izgledao direktni sudar američkih i ruskih snaga.

Foto: Tanjug/AP, Wikipedia/The U.S. Army, Michael J Malik
OVIM ORUŽJEM SATREĆEMO PUTINA! Amerikanci otkrili najmoćnija četiri aduta u ratu za Ukrajinu, SVI SU SPREMNI ZA UDAR NAD UDARIMA!

Američki mediji otkrili su da je administracija Džoa Bajdena pripremila moćno oružje za potencijalni rat sa Ruskom Federacijom zbog Ukrajine, navodeći da bi u tom potencijalnom sukobu, osim vojnika koji su već raspoređeni na tlu Poljske, Baltičkih zemalja i u Ukrajini, najvažnije zadatke imala četiri aduta armije SAD

Reč je o, kako je istakao portal Popular Mechanics, u borbi sasvim ili barem nedovoljno proverena oružja, koja bi mogla da drže liniju odbrane ako ruske snage uđu u Ukrajinu ili ako američka vojska interveniše u ime Kijeva.

Protivtenkovska raketa FGM-148 Javelin

SAD su to oružje u većim količinama već isporučile Ukrajini i to, kako se navodi, s dobrim razlogom - 30 godina star protivtenkovski projektil srednjeg dometa osmišljen je da se koristi upravo protiv sovjetskih, a sada ruskih oklopnih formacija.

Javelin je izvorno raspoređen 90-ih godina, a domet rakete od 2.187 metara, infracrveno navođenje i sistem za lansiranje fire-and-forget, doprineli su da on bude daleko ispred svog prethodnika, projektila Dragon (zmaj engl).

Javelin je korišćen za uništavanje bunkera, zgrada i drugih utvrđenih građevina nakon napada 11. septembra 2001. na SAD, kao i protiv meta u Avganistanu i Iraku, ali retko za uništavanje tenkova, za šta je izvorno namenjen.

Foto: Tanjug/AP, Wikipedia/The U.S. Army, Michael J Malik

Sistem Javelin 

Za jedinice koje su trenutno raspoređene, ili se raspoređuju u Evropi, Javelin će biti ključan sistem naoružanja. Tako je slučaj i sa 82. vazdušno-desantnom divizijom koja se razmešta kao pojačanje NATO saveznici Poljskoj. Obično je opremljena sa 18 raketnih sistema Javelin i osam težih i moćnijih protivtenkovskih raketnih sistema većeg dometa TOW.

Oklopna vozila ključna u bitkama

Naredni adut je oklopni transporter Stryker - Dragoon (ICV-D). Sredinom prošle decenije američka vojska je donela odluku o povećanju vatrene moći 2. konjičke jedinice sa sedištem u Njemačkoj. Jedna od odluka je bila nadograditi polovinu jedinica Stryker raketama Javelin, kako bi se poboljšale protivoklopne sposobnosti vojnika. Druga je bila dodavanje bespilotne kupole opremljene 30-milimetarskim automatskim topom, čime je stvoren oklopni transporter Dragoon (ICV-D) ili Stryker Dragoon. Ti transporteri čine drugu polovicu Stryker vozila dodeljenih 2. konjici.

 

 

Tridesetmilimetarski top Stryker Dragoon XM-813 dizajniran je za gađanje neprijateljskih lakih oklopnih vozila, uključujući ruska borbena vozila BMP-2 i BMP-3 i oklopna vozila BTR-80.

Vozila za prevoz vojnika 

Infantry Squad Vehicle (ISV), odnosno vozilo pešačkih jedinica predstavlja jednu od najbržih nabavki nove opreme u američkoj vojsci poslednjih godina. Radi se o lako prenosivom pomoćnom vozilu koje može prevoziti devet vojnika. ISV je jednostavno, neoklopno vozilo dizajnirano za brzo premeštanje lakih pešadijskih trupa, posebno vazdušno-desantnih jedinica na bojnom polju. ISV se još testiraju pa nije potvrđeno da će biti raspoređeni u istočnu Evropu, ali njihovo dovođenje pomoglo bi 82. vazdušno-desantnoj diviziji da se pešadija brzo raspoređuje širom Poljske.

Poljska, saveznica NATO koja se graniči s Ukrajinom, priželjkuje američku čizmu na svom tlu u slučaju da ruski tenkovi pređu granicu i krenu u invaziju na bivšu republiku SSSR. 

Foto: Tanjug/AP, Wikipedia/The U.S. Army, Michael J Malik

Vozilo za devet vojnika 

ISV je dizajniran da nosi devet vojnika, da stane u helikopter CH-47 Chinook i može se spustiti iz vazduha zajedno s trupama. Umesto oklopa, njegove prednosti su mala težina i brzina, što mu omogućava da lako prevozi vojnike.

Ipak, vozilo prate i kontroverze. Pentagonov direktor operativnog ispitivanja i evaluacije (DOT&E) nedavno je u svom najnovijem izveštaju kritikovao ISV kao "neoperativno efikasan" u vojnim vežbama.

- Ocenjeno je da vozila nisu uspela da polože test pouzdanosti zbog problema kao što su sposobnost upravljanja, napukli i savijeni okviri sedišta, napuknuće motora i pregrevanje - naveo je portal.

Međutim, iako ISV nedvosmiljeno ima problema koje treba rešiti, za njega nema prave alternative, a 82. vazdušno-desantna bi bez njih imala problema u kretanju kroz Poljsku.

Avioni F-35 za udar na Rusiju 

Prošlonedeljno raspoređivanje američkih vojnika u Evropi tiče se kopnenih snaga, ali svako buduće raspoređivanje vazdušnih snaga gotovo će sigurno uključivati ​​višenamenski borbeni avion F-35A. Radi se o lovcu koji može da obavlja misije vazduh-vazduh i vazduh-zemlja. Za razliku od svog prethodnika, F-16 Fighting Falcon, F-35 je stelt lovac, gotovo je nevidljiv za radarske sisteme. 

Foto: Tanjug/AP, Wikipedia/The U.S. Army, Michael J Malik

Moćni F-35 

Avion se već koristio u Avganistanu i protiv Islamske države (ISIS) u Siriji i Iraku, ali u oba slučaja napadi su izvedeni bez otpora s tla, protiv neprijatelja koji nisu bili opremljeni sistemima protivvazdušne odbrane. To znači da nije delovao protiv neprijatelja koji koristi napredne PVO sisteme i borbene avione kakve ima Rusija.

S druge strane, američki portal je istakao da su u potencijalnom sukobu u Evropi neki od najvažnijih ruskih oružanih aduta: raketni sistemi "Tor", "Buk" i S-400, borbeni avioni ruskih vazdušnih snaga MiG-29, Su-30 i Su-35 Flanker-E.

- Oni su zastrašujuća pretnja u vazduhu - priznaje portal.