PREDSEDNIK SRBIJE ALEKSANDAR VUČIĆ OBIŠAO MANASTIR TUMANE: "Našem narodu je važan mir"

Republika.rs

Autor:

Vesti

26.07.2025

18:28

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Zapalio sveću za žive i mrtve.

PREDSEDNIK SRBIJE ALEKSANDAR VUČIĆ OBIŠAO MANASTIR TUMANE: "Našem narodu je važan mir"

Foto: Tanjug/JOVANA KULAŠEVIĆ

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić posetio je danas manastir Tumane kod Golupca u braničevskoj eparhiji, prenosi agencija Tanjug.

Predsednik Vučić obilazio je manastir zajedno sa igumanom Dimitrijem  Plećevićem.

Tokom obilaska manastira Tumane, Vučić je zapalio sveću za žive i mrtve.

- Uvek sam srećan kad mogu da dođem do neke od naših svetinja. Našem narodu je važan mir - izjavio je on.

Predsednik se potom slikao sa okupljenim narodom, koji je došao da ga pozdravi.

Manastir Tumane je srpski pravoslavni manastir iz 14. veka, koji se  nalazi na devet kilometara od Golupca, u podnožju golubačkih planina, okružen šumom, na levoj obali Tumanske reke.

Manastir Tumane često nazivaju i "Ostrog na Dunavu".     

Zahvaljujući verskom turizmu postao je najposećeniji manastir na prostoru Srbije sa početka 21. veka.

Od­lu­kom Epi­sko­pa po­ža­re­vač­ko-bra­ni­čev­skog Ig­na­ti­ja 2014. go­di­ne Tu­ma­nu je vra­ćen isto­rij­ski sta­tus mu­škog op­šte­ži­telj­nog ma­na­sti­ra. Danas je to najbrojniji muški manastir u eparhiji braničevskoj.

Pred Ko­sov­ski boj ma­na­stir još ni­je bio do­vr­šen pa je knez La­zar po­zvao svo­ga vla­ste­li­na da pre­ki­ne zi­da­nje sve­ti­nje re­či­ma "Tu ma­ni" od če­ga je iz­ve­de­no ime ma­na­sti­ra.

Ne­što ši­re od ovo­ga go­vo­ri pre­da­nje da je Mi­loš Obi­lić lo­vio po gu­stim šu­ma­ma u oko­li­ni ma­na­sti­ra, te da je u lo­vu ne­ho­ti­ce ra­nio pu­sti­nja­ka Sve­tog Zo­si­ma. No­se­ći  ga ka svom dvo­ru ra­di po­ku­ša­ja da mu spa­se ži­vot i iz­vi­di ra­nu, na me­stu gde je sa­da ma­na­stir sve­tac je mo­lio da ga spu­ste i uz­vik­nuo Mi­lo­šu: "Tu ma­ni i pu­sti me da umrem" – što je kao i u pret­hod­noj va­ri­jan­ti pre­da­nja po­slu­ži­lo kao osno­va za ime ma­na­sti­ra.

Da okaje greh Miloš podiže zadužbinu - manastir u koji je položio Zosimove mošti. 

Ne zna se tačno vreme izgradnje manastira. Prvi put se pojavljuje u 16. veku, u popisu 1572/1573. godine, u vreme sultana Murata III određuje lokaciju manastira kod sela Tuman, u kontekstu dažbina koje je imao prema turskom sultanu, uz šta se navodi i da su tada u manastiru živela dva monaha.

Manastirska crkva posvećena je Svetom arhangela Gavrilu, zidana je u srpsko-vizantijskom stilu. U naosu crkve se nalazi kivot sa moštima Prepodobnog Zosima Sinajita i Prepodobnog Jakova Novog. Manastirski kompleks čine još i veliki konak, mali konak, isposnica iznad koje se nalazi kapela prepodobnog Zosima Sinajita.

Isposnica Zosima Sinajita se nalazi na oko kilometar od manastira i do nje vodi uzak asfaltirani put.

Manastiru je dodeljen Sretenjskog ordena trećeg stepena 2024.

Bonus video:

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (7)

Loading
Nena

26.07.2025 18:33

Mir je nasušna potrebna.

Ema

26.07.2025 18:37

Duhovni mir i vera je lek za sve

Mila

26.07.2025 18:44

Mir i duhovnost su temelji svakog napretka. Hvala predsedniku što neguje prave vrednosti!

Mileta

26.07.2025 19:28

Zajedno u slozi , veri i jedinstvu izborićemo se sa svim izazovima .