IZA IMENA "OKO SOKOLOVO" KRIJE SE PRIČA O HRABROSTI I ISTRAJNOSTI: Srpski vojnik kome se divio ceo svet
Fotografija Dragutina Matića nastala 1914. najčuvenija je fotografija Prvog svetskog rata rata na ovim prostorima

Foto: Wikimedia/Samson Chernov
Na pomen oko sokolovo, većina prvo pomisli na vozilo "Parking servisa" čiji je zadatak da kamerama lovi nepropisno parkirane.
Ipak, oko sokolovo bio je čuveni srpski vojnik Dragutin Matić, srpski heroj iz Balkanskih i Prvog svetskog rata, najpoznatiji ratni izviđač u istoriji srpske vojske. Bio je na Ceru, Kolubari, povlačio se preko Albanije, bio na Solunskom frontu, učestvovao u njegovom proboju, učestvovao u oslobođenju Srbije. Njegova fotografija, koja je verovatno svima poznata, nastala negde na Drini 1914. pre povlačenja srpske vojske preko Albanije, proputovala je svet i najčuvenija je fotografija Prvog svetskog rata rata na ovim prostorima.
Početkom 1910. Matić je otišao na odsluženje vojnog roka u Beograd. Regrutovan je kao konjanik, a kasnije je prekomandovan u pešadiju. U vojsci ga je zatekao Prvi balkanski rat, u kome je učestvovao, a takođe je bio aktivni učesnik i Drugog balkanskog rata. U oba ova rata pokazao je veliku hrabrost. Izbijanjem Prvog svetskog rata 1914. Dragutin Matić po treći put odlazi na front. Zbog pokazane hrabrosti i odvažnosti, tokom Cerske i Kolubarske bitke, poveren mu je zadatak izviđača. I upravo kada je nastala čuvena fotografija, a Matić je dobio nadimak "oko sokolovo".
Dragutina je slikao Samson Černov, ruski novinar i fotoreporter, dopisnik listova "Novoja vremja" i "Ruskoje slovo".
NESVESTAN SLAVE
A onda je život krenuo dalje. Dragutin se 1919. vraća kući i bavi se zemljoradnjom. Radio je kao ciglar i ćeramidžija. Svoje ratne zasluge nikada nije isticao, niti je od države tražio bilo kakvu privilegiju, platu ili beneficiju. Da je nadaleko slavan saznao je tek u poznim godinama, tačnije 47 godina posle završetka Velikog rata, zahvaljujući gramofonskoj ploči "Marš na Drinu" na čijem omotu je bila čuvena fotografija, na kojoj su 1965. stari ratnici prepoznali ratnog druga.
Dragutina izučavali u Japanu
Jedan japanski stručnjak napisao je studiju o fotografiji Dragutina Matića. Njemu je bila zanimljiva psihofizička napregnutost slavnog borca tokom izviđanja. On je pogledu ovog izviđača video kako srpski seljak prodire u manevre neprijatelja.
Videvši sliku, Dragutin je, kako piše Blagoje, uzviknuo: "Jest, to sam ja. Zaista me slikao!" Mislio je na novinara koji ga je fotografisao i "nekud otišao", nije znao ni da je preživeo, ni da je fotografija dostigla svetsku slavu.
Dragutin Matić je umro 1. januara 1970. godine, samo nekoliko dana pre svog 83. rođendana.
SPOMENIK I MUZEJ
Dragutinu Matiću podignut je spomenik na trgu ispred opštine Gadžin Han. Osveštao ga je tadašnji vladika niški, a kasnije srpski patrijarh Irinej, uz vojne počasti otkriven je 1998. godine u okviru proslave osamdestogodišnjice oslobođenja Srbije. Njegova kuća u rodnom Kaletincu koja je decenijama propadala obnovljena je 2022. i u njoj se nalazi muzej
Izgubljena odlikovanja
Za pokazano junaštvo i hrabrost, odlikovan je sa više ratnih odlikovanja, dva ordena Karađorđeve zvezde i Tri ordena Belog orla, ali ona nisu sačuvana. Kažu da je, plašeći se Bugara, njegova žena po izbijanju Drugog svetskog rata spakovala medalje i dokumenta u sanduk i zakopala ga pored reke. Tako su odlikovanja zauvek nestala.
A on nije voleo da priča o svojim delima ni danima provedenim u ratu. Svi detalji Matićevog života i ratovanja zabeleženi su u knjizi "Moj otac – Oko sokolovo", koja je objavlјena 1998. godine povodom 80-godišnjice proboja Solunskog fronta, a autor je Dragutinov sin, novinar Blagoje Matić.
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)