"ŠIO MI GA ĐURA" Poznati izraz za nešto malo verovatno nastao po čuvenom krojaču, zbog ovoga je dobio POGRDNO značenje!

Autor:

Vesti

18.04.2024

06:39

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Njegove mušterije su bili imućni Beograđani koji su želeli da ima odela pasuju pod konac, kao salivena, da ni milimetar ne odstupaju od idelanog za njihovo telo.

"ŠIO MI GA ĐURA" Poznati izraz za nešto malo verovatno nastao po čuvenom krojaču, zbog ovoga je dobio POGRDNO značenje!

Foto: pixabay.com

Izraz "Šio mi ga Đura (dobro mi ga skoriji)" upotrebljava se kad hoćete da kaže da da u nešto ne verujete, da će se to desiti "malo sutra" na naposletku i da vas baš briga.

Ko je taj Đura i zašto baš on da vam ga šije, a može i pod navodnike "šije" da ima ono vulgarnije značenje? Nije izmišljena ličnost. Đura Janošević je 1889. godine osnovao krojačku radnju u beogradskoj Knez Mihailovoj ulici.

 

 

Njegove mušterije su bili imućni Beograđani koji su želeli da ima odela pasuju pod konac, kao salivena, da ni milimetar ne odstupaju od idelanog za njihovo telo. I Đura je sve to umeo da skroji. Ponosni vlasnik novog odela šepurio bi se gradom, a na pitanja poznanika gde je ga je pazari još ponosnije odgovarao: "Šio mi ga Đura!".

 

Krojač je osoba koja se bavi izradom i prilagođavanjem odeće. Njihov posao uključuje sledeće aktivnosti:

 

  • Izrada uzorka: Pre nego što se odeća šije, krojač pravi uzorak koji će služiti kao osnova za krojenje tkanine. Uzorak se obično pravi od papira ili tkanine, a koristi se za precizno izrezivanje tkanine pre nego što se šije.

  • Krojenje tkanine: Nakon što se napravi uzorak, krojač koristi tkaninu da bi izrezao delove odeće prema tom uzorku. Ovo je veoma precizan proces kako bi se osiguralo da delovi odgovaraju dimenzijama i obliku.

  • Šivenje: Nakon krojenja tkanine, krojač koristi šivaću mašinu ili ručno šije delove odeće zajedno. Ovo je veština koja zahteva preciznost i pažnju kako bi se osiguralo da odeća ima čist izgled i da je čvrsto sašivena.

  • Prilagođavanje odeće: Krojač često obavlja prilagođavanje odeće kako bi odgovarala individualnim merama klijenata. To može uključivati skraćivanje ili produžavanje pantalona, sužavanje ili proširivanje košulja ili haljina, ili bilo koje druge prilagodbe kako bi odeća bolje odgovarala telu klijenta.

  • Popravci: Krojač takođe obavlja popravke na odeći, poput zamene dugmadi, zakrpa na tkanini ili popravka rasturenih šavova. Ovo je posebno važno za produženje životnog veka odeće i održavanje njenog kvaliteta.

  • Krojači mogu raditi u malim privatnim radionicama, velikim fabrikama odeće ili kao nezavisni preduzetnici. Njihov rad igra ključnu ulogu u modnoj industriji i omogućava ljudima da izraze svoj stil kroz odevanje.

    Ipak Đurina odela nije svako mogao da sebi priušti, a bivalo ih je sve više koji su govorili da im ga je baš Đura šio, te se izraz u narodu vremenom ustalio za nešto što je malo verovarno, kao reakcija za neubediljivo objašnjenje...

    Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
    Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

    BONUS VIDEO

     

    Komentari (0)

    Loading