SVI IMAJU PRAVO NA DOSTOJANSTVO! Zoran Pašalić se oglasio povodom Međunarodnog dana podrške žrtvama torture!

Autor: Republika

Vesti

26.06.2021

15:58

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Borba protiv torture nije samo borba za žrtve torture, već i borba za dostojanstvo svih nas. Ustav Republike Srbije i brojni međunarodni akti jemče nepovredivost fizičkog i psihičkog integriteta čoveka i garantuju da niko ne sme biti izložen mučenju ili okrutnom, nečovečnom ili ponižavajućem postupanju ili kažnjavanju, izjavio je danas zaštitnik građana Zoran Pašalić povodom 26. juna, Međunarodnog dana podrške žrtvama torture.

RepublikaFoto: Tanjug/S. RADOVANOVIĆ

- Ustanove u kojima se nalaze lice lišena slobode pogoduju različitim vidovima torture i drugih oblika zlostavljanja, jer su ta mesta zatvorenog tipa, te sve što se dešava u njima odvija daleko od očiju javnosti. Stoga, poseban značaj u sprečavanju torture imaju vansudska sredstva preventivnog karaktera koja se zasnivaju na posetama ustanovama u kojima se nalaze lica lišena slobode i kontroli načina postupanja prema njima - ukazao je Pašalić.

Zaštitnik građana je, kako je istakao, obavljajući poslove Nacionalnog mehanizma za prevenciju torture  (NPM), tokom 2020. godine obavio 85 poseta ustanovama u kojima se nalaze ili se mogu naći lica lišena slobode i 18 nadzora nad postupcima prinudnih udaljenja stranaca, te uputio 344 preporuke za otklanjanje utvrđenih nedostataka i unapređenje stanja u toj oblasti.

U prvoj polovini ove godine NPM je obavio 62 posete mestima na kojima se nalaze ili se mogu nalaziti lica lišena slobode. Na osnovu tih poseta do sada je upućeno preko 90 preporuka ustanovama i resornim ministarstvima.

- Pored činjenice da su na normativnom planu preduzeti koraci u pogledu prevencije torture i unapređenja postupanja prema licima lišenim slobode, neophodno je obezbediti i njihovu primenu. Za prevenciju torture naročito je značajno hitno sprovođenje efektivnih istraga o svim navodima o mogućem zlostavljanju, kao i adekvatna podrška žrtvama zlostavljanja i izvesnost kažnjavanja izvršilaca, naglasio je zaštitnik građana. Takođe, neophodno je razviti sistem kontinuiranih obuka o ljudskim pravima za sve koji postupaju prema tim posebno osetljivim grupama, kako pojedini postupci ne bi prerasli u ponižavajuće ili nečovečno postupanje - istakao je Pašalić.


U kalendaru Ujedinjenih nacija 26. jun posvećen je podršci žrtvama torture i obeležava se od 1998. godine širom sveta dvostrukim povodom. Toga dana, 1945. godine potpisana je Povelja Ujedinjenih nacija, međunarodni dokument koji države članice obavezuje na poštovanje prava čoveka i osnovnih sloboda za sve. Više decenija kasnije, istoga dana 1987. godine, stupila je na snagu Konvencija Ujedinjenih nacija protiv torture i drugih surovih, neljudskih ili ponižavajućih kazni ili postupaka, kao jedan od ključnih instrumenata u borbi protiv torture.

 

 

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading