TAKO IGRAJU VICEŠAMPIONI SVETA! Srbija se MUČILA, pa GAŽENJEM Finske krenula ka Evrobasketu!

23.02.2024

21:59

Košarkaška reprezentacija Srbije savladala je je selekciju Finske rezultatom 77:61 (17:20, 19:14, 25:17, 19:10) na startu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo u Grupi G.

Vicešampioni sveta su u rasprodatoj dvorani „Aleksandar Nikolić“ pobedom krenuli ka Evropskom prvenstvu, koje se u septembru naredne godine održava u Poljskoj, Letoniji, na Kipru i kod Finaca, koji su večeras propisno namučili drugoplasiranu ekipu sa potonjeg Mundobasketa.

Srbija je loše otvorila meč, dozvolivši Fincima da se razgoropade na početku i preko raspoloženog Mađunija steknu opipljiviju prednost od osam razlike (5:13). Probudio se tada kapiten Luka Mitrović i sa šest poena u kratkom vremenskom intervalu, vratio „orlove“ u rezultatski egal.

Furioznom serijom od 8:0, kojoj su kumovale vezane trojke Avramovića i Marinkovića, „orlovi“ su stigli do vođstva u samom finišu uvodnog kvartala (17:15), ali su gosti odgovorili novim nizom i sa pet uzastopnih poena, koja su im donela vođstvo na uvodnoj maloj pauzi (17:20).

U drugoj četvrtini je Srbija „zategla“ odbranu, spustivši Fince na samo 14 poena, uz efikasniju igru u napadu i novi sjaj kapitena Mitrovića, kome su u pomoć priskočili Aleksa Avramović, Davidovac i Jaramaz, koji su sa nekoliko bitnih poena, održavali vođstvo vicešampiona sveta. Uspeo je Pešićev tim da odbije novi napad gostiju i na poluvreme ode sa dva poena viška (36:34). Treba reći da je krilni centar Crvene zvezde već do poluvremena ubacio 11 poena i bio najzapaženija karika u našem timu.

SRBIJA - FINSKA 77:61 (17:20, 19:14, 25:17, 19:10)

Dvorana: "Aleksandar Nikolić". Sudije: Martins Kozlovskis, Marijus Cijulin, Darijuš Zapolski.

SRBIJA: Avramović 18, Radanov, Koprivica 1, Marinković 7, Davidovac 7, Beslać 7, Ristić, Mitrović 19, Gudurić 5, Đurišić 2, Jaramaz 3, Petrušev 8. Selektor: Svetislav Pešić.

FINSKA: Salin 8, Vara 2, Blomgren, Jantunen 11, Valtonen 10, Madsen 6, Mađuni 10, Grandison, Sepala, Palmi 4, Dolenc 2, Raitanen 8. Selektor: Lasi Tuovi.

Ponovo su stali naši reprezentativci u trećoj četvrtini, dozvolivši Fincima da se novom serijom odlepe na najvećih devet razlike (39:48). Kao i u uvodnom periodu, „orlove“ je „na aparatima“ održavao Mitrović, za koga Finci nisu imali rešenje. Ubrzo mu se, međutim, priključio ponovo Avramović, koji je posle Luke postao drugi dvocifren igrač još u trećem kvartalu, a na čijim je krilima Srbija otišla na najvećih +5 (56:51), serijom 17:5.

Dušan Beslać je trojkom na početku poslednjeg kvartala odveo prvi put „orlove“ na dvocifreno vođstvo (61:51), time je pobednik praktično bio rešen! Serija 7:0 prelomila je meč u korist izabranika Svetislava Pešića, čije je vođstvo išlo i na maksimalnih 14 razlike (65:51) sredinom poslednje deonice.

Srbiju je do pobede vodio tandem Luka Mitrović-Aleksa Avramović. Kapiten "orlova" je bio najefikasniji akter meča sa 19 poena, dok je Čačanin ubacio 18. Kod Finaca istakao se Jantunen sa 11 poena.

Naredni ispit u kvalifikacijama, „orlove“ čeka već za tri dana, pošto u ponedeljak gostuju Gruziji, u drugom kolu G grupe.

TOK MEČA

DRUGO POLUVREME

ČETVRTA ČETVRTINA

40. minut - Mađuni s penala postiže poene 76:59. Upisao se sa bacanja i Balša Koprivica, ispraćen ovacijama 77:59. Smanjuju Finci 77:61 što je konačan rezultat meča.

39. minut - Aleksa pogađa oba penala i ustupa mesto Jaramazu 74:57, njegovih 15 poena u drugom poluvremenu.

38. minut - Na parketu je i Balša Koprivica, prethodno je Luka Mitrović pogodio za 72:57 sa bacanja.

37. minut - Gudurić precizan vodi Srbija 71:57.

36. minut - Jantunen pogađa oba penala 67:57, ali Avramović sjajan u prodoru 69:57.

35. minut - Mađuni u kontri još više smanjuje rezultat 67:55.

34. minut - Elias Valtonen je pogodio oba bacanja, prvi dvocifreni kod Finaca 67:53.

33. minut - Zakucavanje Petruševa, pa nesportska za našeg asa - 67:51.

32. minut - Aleksaaaaaaa ide Srbija na +12, vodimo 63:51! Sada i Beslać fenomenalan još jednom 65:51, maksimalnih +14, Finci traže tajm-aut!

31. minut - Dušan Beslać trojkoooooooooom otvara poslednju deonicu 61:51!

Ušli smo u poslednji kvartal!

TREĆA ČETVRTINA

30. minut - Još dva poena za Aleksu, sa slobodnih bacanja, za sjajnih 58:51 uoči poslednjih deset minuta igre u Pioniru!

29. minut - Avramović sjajno krade loptu u kontri i sigurno poentira 56:51, najveća prednost za Srbiju! Idemooooooooooooo "orlovi"!!!!! Serija Pešićevog tima 17:5!

28. minut - Petrušev siguran s penala 50:51, a onda postiže i koš iz igre, četiri poena u nizu za bivšeg igrača Crvene zvezde 52:51.

28. minut - Raitanen trojkom donosi novo vođstvo Fincima 48:51.

27. minut - Šteta, promašio je Marinković oba slobodna bacanja. Aleksa Avramović u kontri donosi ipak izjednačenje "orlovima" 48:48!

26. minut - Aleksaaaaaaaaaa trojka za Srbiju, Avramović kad je najpotrebnije 46:48, ponovo smo u igri!

25. minut - Vanja pogađa prvo bacanje, drugo je promašio 42:48, vodi Finska.

24. minut - Mađuni precizan s penala 39:48, raste prednost gostiju, sada iznosi najvećih plus 9! Kratko samo, jer je Mitrović pogodio i smanjio 41:48.

24. minut - Sada i Madsen nepogrešiv s penala 39:46, ponovo Finci imaju visoku prednost, sedam razlike u korist gostiju.

24. minut - Ide Finska na plus pet 39:44, pošto je Jantunen iskoristio bacanja.

23. minut - Madsen realizuje oba bacanja 39:41.

22. minut - Opet Valtonen, ali sada za tri je precizan 36:39 vodi Finska, ali Mitrović je došao do 15. poena imaće i dodatno bacanje 38:39. Daje Luka i 16. poen, nerešeno je ponovo 39:39.

21. minut - Valtonen daje prve koševe u nastavku i nerešeno je 36:36.

Počelo je drugo poluvreme u Pioniru!

DRUGA ČETVRTINA

20. minut - Završeno je prvo poluvreme: Srbija - Finska 36:34.

19. minut - Salin precizan i smanjuje 36:34 za Srbiju.

18. minut - Još jednom Luka Mitrović fenomenalan za 36:32, Finska traži tajm-aut.

18. minut - Jaramaaaaaz trojka za "orlove", koji vode 33:32! Potom Luka Mitrović svojim 11. poenom donosi 34:32, promašio je prvo, pogodio drugo bacanje.

17. minut - Davidovac precizan kod Srbije, za Finsku pogađa trojku Raitanen 30:29. Pešić traži tajm-aut.

16. minut - Lukaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa Mitroviiiiiiiiiiiiić, sjajna igra kapitena Srbije, njegov osmi poen za najvećih tri razlike 27:24.

15. minut - Palmi vraća vođstvo na stranu Finske 23:24, ali Mitrović to ispravlja i ponovo Srbija ima blagu prednost 25:24.

14. minut - Prvo je promašio, a sledeća dva pogodio Đurišić 23:22.

13. minut - Mađuni siguran s penala 21:22, ali će sada Đurišić imati tri penala, jer je fauliran u šutu za tri.

12. minut - Magija Dejana Davidovca, za novo vođstvo od 21:20. Imao je popularni "DeDa" i slobodno bacanje, ali ga je promašio. Serija Srbije 4:0.

Marko Gudurić

11. minut - Dušan Beslać postiže poene za Srbiju 19:20.

Počela je druga četvrtina!

PRVA ČETVRTINA

10. minut - Poentira Jantunen na kraju prve četvrtine, koja je pripala Finskoj rezultatom 17:20.

9. minut - Valtonen pogađa trojku i okreće rezultat u korist Finaca 17:18.

9. minut - Vanjaaaaaaaaaaaaaaaaaa Marinković, nova trojka, vodi Srbija 17:15, a Finska traži tajm-aut. Srbija u seriji 8:0, Finci su imali 0:6 niz u jednom trenutku.

8. minut - Aleksaaaaaaaaaa trojka za Srbiju, samo je minus jedan 14:15! To nam je trebalo!

7. minut - Marinković daje oba penala 11:15.

7. minut - Luka Mitrović precizan oba puta sa slobodnih bacanja, već njegov šesti poen za 9:13. U kontri Finaca, Madsen rešava lako 9:15.

6. minut - Dolenc daje oba bacanja, najvećih +8 za goste 5:13, međutim, Mitrović daje koš i iznuđuje faul 7:13. Promašio je Luka dodatan "penal".

6. minut - Salin postiže novu trojku za Finsku, koja ima šest razlike 5:11.

5. minut - Smanjuje Mitrović rezultat, prvi poeni za kapitena 5:8.

4. minut - Opet taj Mađuni daje trojku 3:7, uz faul Mitrovića, tajm-aut Pešića. Pogodio je i dodatno bacanje 3:8.

3. minut - Markooooo Guduriiiiiiiić trojka za Srbiju 3:2, ali Mađuni odmah odgovara 3:4.

2. minut - Mađuni daje prve koševe za Finsku koja vodi 0:2.

Utakmica je počela!

19.52 - Uskoro počinje utakmica u nekadašnjem "Pioniru"!

reprezentativci Srbije sa selektorom Pešićem

PRE MEČA

19.24 - U odsustvu kapitena Bogdana Bogdanovića, selektor Pešić je ulogu lidera poverio krilnom centru Crvene zvezde Luki Mitroviću.

19.11 - Od ranije je poznato da "igla" neće imati gde da padne, jer su sve ulaznice za večerašnji meč rasprodate, što je potvrdio i KSS:

19.08 - Podsetimo se šta je selektor Svetislav Pešić izjavio pred duel s Fincima:

- Prvo, ovo je početak kvalifikacija. Ono na čemu mi moramo da insistiramo i da o tome vodimo računa je da igramo protiv Finske. Svi unutar tima, i igrači, nikoga ne potcenjujemo. Svesni smo naših mogućnosti, ali, istovremeno, nismo sami - rekao je Pešić i dodao:

Oko nas je mnogo šumova koji se prave, u smislu ko su ti Finci. A u prošlosti se zna da smo mi već pre nekoliko godina izgubili od Finske i da su oni u međuvremenu dobili i Sloveniju, kao i Hrvatsku, tako da je nekoliko zemalja sa prostora bivše Jugoslavije, zemlje sa velikom košarkaškom tradicijom, gubilo od Finaca. Mi koji smo unutra to znamo - naveo je "Kari".

Veoma ceni večerašnjeg rivala:

- I mi se previše ne bavimo tim pričama, imamo ogroman respekt prema njima i tako ulazimo u utakmicu. Naravno, uvek je podrška publike važna. Navijači koji dolaze da podrže reprezentaciju treba da znaju da igramo protiv ekipe koja je timski izvanredna i da nam je njihova podrška veoma važna - dodao je selektor Srbije.

19.00 - Dobro veče i dobrodošli na lajv blog portala Republika.rs, posvećen utakmici Srbija-Finska.

UVOD

Posle veličanstvenog uspeha i osvajanja srebrne medalje na Mundobasketu u Manili, izabranici Svetislava Pešića konačno će zaigrati pred srpskim navijačima.

"Orlovima" će prva prepreka biti Finska, jedan od organizatora Evropskog prvenstva, koje će se u septembru iduće godine održati još u Poljskoj, Letoniji i na Kipru.

Iako na početku kvalifikacija neće moći da računa na NBA asove poput Nikole Jokića, Bogdana Bogdanovića, Vasilija Micića...Srbija je apsolutni favorit u duelu protiv Finaca i sve osim pobede naše selekcije predstavljalo bi prvorazredno iznenađenje.