OBRADOVIĆ POBEDOM PROSLAVIO JUBILEJ! Partizan spektakularnim PREOKRETOM srušio moćni Fener i TRADICIJU! (VIDEO)

09.11.2023

22:40

Košarkaši Partizana pobedili su Fenerbahče rezultatom 85:84 (23:27, 24:29, 16:13, 22:15) u sedmom kolu Evrolige.

Kakva drama u Areni! Dostojna “kumovskog obračuna” koji je pripao Željku Obradoviću. Igrači Partizana su se potrudili da na najlepši način ulepšaju Žocov jubilej i 500. utakmicu na evroligaškoj sceni, nanevši drugi poraz u sezoni svom kumu Dimitrisu Itudisu.

Furiozno je Partizan otvorio meč i serijom 5:0 najavio trijumf, a onda iznenada stao. Kako je duel odmicao, rasla je i p rednost Fenerbahčea, koji se posle vođstva crno-belih 15:12, serijom 0:10 odlepio na 15:22 i preuzeo ritam utakmice.

PARTIZAN - FENERBAHČE 85:84 (23:27, 24:29, 16:13, 22:15)

DVORANA: Štark arena. SUDIJE: Karlos Peruđa, Marcin Kovalski, Tomas Bisuel.

PARTIZAN: Vukčević 8, Ledej 2, Avramović 7, Koprivica, Smailagić 13, Jaramaz 5, Naneli 13, Trifunović 6, Anđušić 9, Doužer 6, Ponitka 2, Kaminski 15.

FENERBAHČE: Motli 11, Hazer, Vilbekin 9, Papajanis 7, Mahmutoglu, Hejs-Dejvis 23, Biberović 10, Mestoglu, Dorsi 18, Madar 2, Sestina 4.

Na krilima nezaustavljivog Najdžela Hejsa-Dejvisa, koji je u partiji karijere već do poluvremena ubacio nestvaran 21 poen, gosti su ubrzo minus pretvorili u plus, koje je išlo i na maksimalnih 15 koševa prednosti (39:54).

Uspeo je Partizan da se izdigne i na veliki odmor ode s podnošljivih -9 (47:56), da bi u nastavku viđena ista priča.

Fener je serijom 0:5 otvorio drugo poluvreme i vratio visokih +14 (47:61), međutim, sjajnom igrom i zahvaljujući tehničkoj greški Itudisa, Partizan je prišao na samo devet razlike (54:63) u 26.minutu, pa je trojkom Anđušića pred poslednjih 10 minuta imao svega šest koševa zaostatka - 63:69.

U poslednjih deset minuta usledila je drama, pa je “parni valjak” bio na samo jednom posedu (71:73) u 34. minutu. Usledila je sjajna igra Frenka Kaminskog, čijim je zakucavanjem Partizan posle dugo vremena poveo u u 37. minutu 79:78.

Smenjivali su se rivali u vođstvu, da bi na 30 sekundi pre kraja Alen Smailagić “zakucavanjem” odveo domaće na vođstvo 83:82, posle čega je Itudis tražio tajm-aut. Poslednji napad imao je Fener, Doužer je faulirao Vilbekina koji je na sedam sekundi do poslednjeg zvuka sirene koji je bio precizan.

Potom je Kaminski ispustio loptu, a na pet sekundi pre kraja loptu je imao Fener, pokušali su na brzinu preko Dorsija i Vilbekina da postignu trojku, ali nisu uspeli, pa je Obradovićev tim došao do treće pobede u najelitnijem takmičenju.

Junak pobede Partizana bio je Frank Kaminski, najefikasniji sa 15 postignutih poena, po dva manje dali su Džejms Naneli i Alen Smailagić, sjajan je bio i Anđušić s devet koševa.

Kod Fenera, u partiji karijere Najdžel Hejs-Dejvis je dao 23 poena, Dorsi je dodao 18, dvocifreni su bili još Motli sa 11 i Biberović koji je ubacio 10 koševa.

Ujedno, ovo je bio prvi trijumf crno-belih nad Fenerom u Beogradu, pošto su sve prethodne utakmice gosti iz Istanbula dobijali, dok je "parni valjak" pobeđivao u gradu na Bosforu.

Sledi duplo kolo u Evroligi, a Partizan 15. novembra gostuje Bajernu u Minhenu, dok dva dana kasnije na nemačkoj turneji ide na noge Albi u Berlin.

TOK MEČA:

ČETVRTA ČETVRTINA

KRAJ UTAKMICE! Partizan je pobedio Fenerbahče rezultatom 85:84! Kakva pobeda crno-belih.

40. minut - Ispustio je Kaminski loptu, napad za Fener pet sekundi pre kraja.

40. minut - Pogađa Danilo Anđušić oba puta 85:82. Vilbekin ima dva bacanja, prvo je pogodio, kao i drugo 85:84.

40. minut - Promašaj Madara s poludistance, pa faul Vilbekina nad Anđušićem na 11 sekundi pre kraja! Partizan pred pobedom!

40. minut - Smailagiiiiiiiiiiiiić 83:82! Kakva asistencija i još bolje "kucanje" Alena za vođstvo Partizana! Tajm-aut Itudis.

40. minut - Kaminski "zakucava" pod košem Fenera 81:82, ovog puta Itudis reaguje minutom odmora. Još 50 sekundi do kraja meča.

39. minut - Promašaj Doužera, bila je to prilika za novo vođstvo, sada kažnjava to Vilbekin koji ponovo padajući šalje loptu kroz obruč crno-belih 79:82. Tajm-aut za Obradovića.

38. minut - Skoti Vilbekin u padu pod košem Partizana vraća vođstvo na stranu gostiju 79:80.

37. minut - VODI PARTIZAN! Kaminski u kontri zakucava za prvo vođstvo još od prve četvrtine - 79:78, delirijum u Areni!

36. minut - Dorsi poentira za tri 75:78, a razigrao se Frank Kaminski 77:78.

35. minut - Precizan je Kaminski oba puta 75:75.

34. minut - Kaminskiiiiiiiiiiiii nerešeno je 73:73! Kakvo buđenje Partizana, Džonatan Motli brzo uzvraća 73:75, međutim i zarađuje peti faul. Ide van igre, a Frank Kaminski na liniju za penale.

34. minut - Motlija niko nije zaustavio pod košem 69:73, ali Anđušić brzo vraća i smanjuje na 71:73.

33. minut - Pogađa Papajanis 67:71, a prve poene u dresu Partizana u Evroligi daje Mateuš Ponitka 69:71.

32. minut - Kaminski promašuje prvo bacanje, drugi put precizniji 67:69.

31. minut - Doužeeeeeeeer trojka, samo tri razlike 66:69!

TREĆA ČETVRTINA

Pred poslednjih 10 minuta Partizan-Fenerbahče 63:69.

30. minut - Posle dugo vremena i Hejs-Dejvis pogađa s penala 63:69, kraj treće četvrtine.

30. minut - "EKSPLOZIJA" u Areni! Trojkaaaaaa Anđušića samo minus četiri 63:67!

30. minut - Pogodio je Anđušić oba puta, samo je minus sedam (60:67) u korist Fenera!

29. minut - Faul Papajanisa u napadu nad Danilom Anđušićem. Dobiće reprezentativac Srbije dva slobodna bacanja.

28. minut - Kakvo "zakucavanje" Džejmsa Nanelija, Arena je "eksplodirala", da li će ovo prodrmati igrače Partizana 58:67.

27. minut - Smailagić postaje drugi dvocifreni igrač posle Nanelija, bivši igrač Golden Stejta poentira za 56:65. Međutim, Tarik Biberović bez greške izvodi bacanja za novih +11 (56:67).

27. minut - Neverovatno šta su sada promašili najpre dva puta Naneli, a potom i Zek Ledej, kakva serija promašaja zicera Obradovićeve ekipe. To kažnjava Biberović i sigurno izvodi bacanja za 11 razlike, gosti vode 54:65.

26. minut - Naneli je bio precizan s "penala" i sada je jednocifren zaostatak 54:69.

Novi tajm-aut, panika u redovima Fenerbahčea, četiri uzastopna poena crno-belih. U međuvremenu tehnička za Itudisa, a Džejms Naneli će na liniju za slobodna bacanja.

25. minut - Sestina je promašio trojku, na drugoj strani Ledej kupi promašaj Smailagića i ispravlja, samo je -10, vodi Fener 53:63.

24. minut - Smailagić se izborio pod košem gostiju i pogodio, gubi Partizan 51:63.

23. minut - Evo prvih poena u nastavku za Partizan, Avramović je siguran s penala 49:61, ali u prodoru Jam Madar polaže za 49:63.

22. minut - Džonatan Motli zakucava u ofanzivnom skoku za +14 (47:61) i seriju 0:5 u korist tima iz Istanbula.

22. minut - Pogađa trojku Tajler Dorsi i povećava 47:59 za Fenerbahče, a Trifunović promašuje van linije 6,75.

21. minut - Prvi napada u nastavku ima Fener.

Počelo je drugo poluvreme!

Kraj prvog poluvremena: Partizan - Fenerbahče 47:56, uz čak 21 poen za goste Najdžela Hejsa-Dejvisa! Njegov rekord karijere, bar za poluvreme neke evroligaške utakmice.

DRUGA ČETVRTINA

20. minut - Oba puta Tajler Dorsi precizan 45:56, dok Sestina pipa loptu na obruč posle šuta Jaramaza i poeni se priznaju 47:56.

20. minut - Imaće Trifunović tri slobodna bacanja. Sva tri je iskoristio 45:54. Sada Dorsi ide na liniju za penale.

19. minut - Uroš Trifunović iz kornera za tri 42:54. Tajm-aut Itudis.

18. minut - Sada Naenli precizan kod Partizana 39:49, ali Najdžel Hejs-Dejvis stiže do svog 19. koša 39:52, pa onda još jedan za ovog igrača 39:54.

17. minut - Hejs-Dejvis postiže svoj 16. poen za 37:46, pa Frank Kaminski pogađa 37:46, a onda Biberović trojka za Fener 39:49 i opet dvocifrena razlika.

16. minut - Oba "penala" realizovao je Tajler Dorsi i povećao na 35:44, dok Kaminski pravi grešku u koracima i lopta je za Fenerbahče.

15. minut - Iznudio je faul Papajanisa i tri slobodna bacanja Vukčević, mudar potez. Iskoristio je Tristan sva tri penala 35:42. Na drugoj strani promašaj Dorsija za trojku.

Dimitris Itudis

14. minut - Tristaaaan Vukčeeević trojka za Partizan 32:39, ali odmah uzvraća Tarik Biberović 32:42.

13. minut - Skoti Vilbekin sa zvukom sirene pogađa trojku, imao je Partizan šansu da kazni goste, ovako 29:39 ponovo dvocifrena prednost.

13. minut - Raspoloženi Smailagić preko Biberovića još više približava Partizan 29:36, serija 4:0 naterala je Itudisa na tajm-aut.

12. minut - Vukčević iz odbitka pogađa i smanjuje rezultat 27:36, pa Fenerbahče gubi loptu, tačnije Papajanis.

11. minut - Još jedna trojka Hejs-Dejvisa 25:36 za maksimalnih +11 u korist Fenera, Obradović traži tajm-aut.

11. minut - Papajanis trojkom otvara drugu četvrtinu, 23:30, a ubrzo poentira Avramović i smanjuje na 25:30. Ipak, novom trojkom Hejs-Dejvisa povećava rezultat na 25:33.

PRVA ČETVRTINA

Kraj prve četvrtine!

10. minut - Smailagiiiić sa zvukom sirene pogađa iz igre, za 23:27, njegovih pet poena u nizu.

10. minut - Nemilosrdno Papajanis zakucava 18:27, pa trojka Alena Smajlagića 21:27.

9. minut - Realizovao je Hejs-Dejlis sva tri bacanja, posle faula u šutu za trojku 15:25, prvi put na dvocifrenoj prednosti Fener, ali samo kratko jer je Avramović pogodio za tri 18:15.

8. minut - Motli je bio polovičan sa penala i povećao na 15:20, serija 0:10 za Fenerbahče ne prestaje, jer je Džonatan Motli opet bio precizan i "zakucao" za 15:22.

Fenerbahče je napravio seriju 0:7, pošto je Partizan u jednom trenutku imao 15:12.

7. minut - Hejs Dejvis pogađa trojku za 15:15, a onda još četiri uzastopna poena Sestine naterala su na tajm-aut Obradovića. Fenerbahče vodi 15:19.

6. minut - Ognjen Jaramaaaaz i još jedna trojka za Obradovićev tim 15:12. Idemo na prvi TV tajm-aut.

5. minut - Naneli postiže novu trojku 12:9, ali odmah odgovara Dorsi na isti način 12:12.

5. minut - Brzo se igra i još brže poentira, Hejs-Dejvis donosi novo izjednačenje Turcima 9:9.

4. minut - Samo kratko jer Dorsi postiže četvrti koš u nizu 7:7, a potom Naneli iz ugla ne promašuje 9:7.

4. minut - Tajler Dorsi pogađa prvu trojku za Fener, nerešeno je 5:5. Gosti odgovaraju serijom 0:5, koju prekida Pi Džej Doužer i Partizan opet vodi 5:7.

3. minut - Imao je Partizan kontru, ali je Ledej loše dodao Kaminskom i velika prilika za nove poene je propala. Na drugoj strani Sestina iz ćoška promašuje otvoren šut za trojku.

2. minut - Džonatan Motli prekida ovu mini seriju crno-belih 5:2.

1. minut - Naneliiii, u prodoru dobija i slobodno bacanje 4:0! Koristi Džejms i dodatni penal, kakav početak 5:0 za Obradovićev tim!

1. minut - Frank Kaminski postiže prve poene na meču, Partizan vodi 2:0, gosti promašuju napad, a Jaramaz beleži ofanzivni skok.

Počela je utakmica, prvi napad ima Partizan!

PRE MEČA

20.29 - U prethodnih šest utakmica, svaki put su pobeđivali gosti, Partizan je dominirao u Istanbulu, a Fener u Beogradu. Grobari se nadaju da će tome večeras doći kraj!

20.25 - Strateg Partizana i najuspešniji stručnjak Evrope Željko Obradović slavi jubilej i 500. meč u Evroligi u blistavoj trenerskoj karijeri.

20.23 - Uskoro počinje utakmica u Štark areni.

20.18 - Evo kakvo je trenutno stanje na tabeli Evrolige:

20.14 - Nisu izostale nove uvrede na račun Jama Madara, navijači Partizana ne mogu da mu oproste "izdaju" i način na koji je napustio crno-bele.

20.01 - Poslednje pojačanje crno-belih Bruno Kaboklo neće biti u kombinaciji za ovaj susret, pa će na evroligaški debi sačekati neku drugu priliku. Bar do duela u Minhenu protiv Bajerna.

19.51 - Klub iz Istanbula je doživeo samo jedan poraz u prethodnih šest mečeva, od Valensije u Španiji 77:74 i na skoru je 5-1, dok je Partizan upisao bilans od 2 pobede i četiri poraza!

19.48 - Najtrofejnijeg evropskog stručnjaka Željka Obradović ne zavaravaju povrede u timu Fenerbahčea:

- Oni imaju ogroman broj igrača u rosteru. Bilo koji igrač da fali uvek fali, ako su četvorica onda to nije lako. I pored povreda oni imaju dosta kvaliteta u timu, tako da mislim da mogu da igraju i bez svih tih igrača - istakao je Obradović u najavi utakmice.

19.47 - Podsetimo se šta je trener gostiju Dimitris Itudis izjavio pred dolazak u Beograd:

- Igramo protiv ekipe koja ima sjajnu okosnicu tima i vrlo dobrog trenera, kao i stručni štab. Partizan, kao i svi timovi koje je vodio Željko Obradović, ne prestaju da se bore do samog kraja. I uvek imaju sjajnu atmosferu u Beogradu. Agresivni su i defanzivno i u napadu. Ključna stvar po nas je da ostanemo u igri do samog kraja i da nastavimo da "rastemo" kroz principe na kojima radimo i treniramo. Naravno, za nas će ovo pre svega borba kojom ćemo testirati sebe koliko smo spremni u periodu kada moramo da se nosimo sa povredama igrača. Teška borba je pred nama - rekao je grčki stručnjak.

Posle poraza u Vitoriji od Baskonije u dramatičnoj završnici, košarkaši Partizana dočekuju ekipu Fenerbahčea u osmoj rundi najelitnijeg klupskog takmičenja.

Trener tima iz Istanbula Dimitris Itudis doživeo je "žestok udarac" pred gostovanje crno-belima, pošto u ovom meču ne može da računa na čak šestoricu igrača.

Zbog problema s povredama, megdan protiv kluba iz Humske propustiće Dešon Pjer, kog ćega duža pauza, reprezentativca Srbije Marka Gudurića, prvog plejmejkera i iskusnog Nika Kalatesa, kao ni Sertača Šantlija. Van stroja su još Raul Neto i Metedžan Birsen.

Upravo u tome leži činjenica što je turski sastav u podređenom položaju pred večerašnji duel, jer što se tiče kadra Partizana, samo je kapiten Kevin Panter van stroja zbog povrede, dok neće igrati ni poslednje pojačanje Bruno Kaboklo.

Biće ovo i okršaj kumova, budući da su Željko Obradović i Dimitris Itudis, još tokom sarađivanja u Panatinaikosu, kada je Grk bio asistent Srbinu, ozvaničili kumstvo koje uspešno traje svih ovih godina.