PEVAJ, SRBIJO! "Orlovi" su u polufinalu Mundobasketa

05.09.2023

12:49

Košarkaška reprezentacija Srbije razbila je Litvaniju sa 87:68 i živi san o medalji na Svetskom prvenstvu. "Orlovi" se plasirali i na Olimpijske igre u Parizu 2024.

Košarkaši Srbije igraće u polufinalu Svetskog prvenstva! Izabranici Svetislava Pešića održali su čas košarke Litvaniji i razbili je sa 87:68 (24:25, 25:13, 24:17, 14:13), pa će u borbi za medalju igrati protiv boljeg iz duela u kojem će sutra snage odmeriti Slovenija i Kanada. Istovremeno, "orlovi" su prolaskom među četiri najbolje selekcije overili vizu za Olimpijske igre u Parizu 2024. godine.

Bogdan Bogdanović i drugovi potpuno su vezali ruke baltičkoj selekciji i oduzeli im njihovo glavno oružje šut za tri poena posle desetog minuta meča. S druge strane, “orlovi” su gospodarili reketom, a kada su se raspucali svi pobednik se nije dovodio u pitanje.

Prvo poluvreme nije dobro počelo, ali se završilo kao u bajci. Litvanci su u prvoj četvrtini demonstrirali svoje maestrale šuterske sposobnosti kojima su uništili SAD u grupi, a protiv Srbije je to izgledalo kao 5/5 za tri poena. Međutim, “orlovi” nisu ušli u revolveraški obračun, već smo zaključali koš zahvaljujući Nikoli Milutinovu, pa je zaostatak posle deset minuta bio sa 25:24.

A onda je na scenu stupio Bogdan Bogdanović i poveo sve saigrače u preokret, pa smo poveli već na startu druge deonice. Odigrao je naš bek kapitenski, zaključali smo reket i u odbrani i u napadu, a kako je Litvancima stao šut (0/7 za tri poena u drugoj četvrtini) Srbija je samo uvećavala svoju prednost. Kada je Bogdan pogodio svoju drugu trojku i nanizao već 18 poena, neposredno pred odlazak na poluvreme, “orlovi” su došli I do dvocifrene prednosti (49:38).

U četvrtoj četvrtini prava rapsodija. Prednost "orlova" je samo rasla do maksimalnih "plus 23" 83:60. Na kraju, osim najefikasnijeg Bogdanovića koji je postigao 21 poen, Petrušev koji se razigrao u drugom poluvremenu je dodao 17, a Stefan Jović 11. S druge strane Sedekerskis je bio najefikasniji sa 14 poena u timu koji je trojke šutirao samo 9/28.

Kako su košarkaši Srbije pobedili Litvaniju mogli ste uživo da pratite na našem sajtu.

LIVE BLOG

Litvanija - Srbija

68:87

(25:24, 13:25, 17:24, 13:14)

LITVANIJA: Normantas, Sedekerskis, Brazdeikis, Maldunas, Jokubaitis, Valančijunas, Kuzminkas, Motiejunas, Bendzijus, Kariniauskas, Dimša, Sirvidis.
SRBIJA: Petrušev, N. Jović, Bogdanović, Marinković, Dobrić, Ristić, Gudurić, S. Jović, Davidovac, Avramović, Milutinov.

TOK MEČA:

Tok četvrte četvrtine:

10. minut: Džaba trojka Litvancima - KRAJ 87:68, Srbija je u pulufinalu Mundobasketa

8. minut: Litvanci su se predali! Ni našim protivnicima se ne žuri, a vreme teče i radi u našu korist - 85:65

7. minut: Održavamo prednost - 83:63

6. minut: Bogdanović igra pametno, uzeo je loptu i ide na sigurno - 83:60

5. minut: Litvanci kreću na sve ili ništa, nemaju centra na terenu!

3. minutu: Petrušev pogađa dve trojke u nizu! Gazimo sa 82:57. Litvanci su na kolenima, traže predah

1. minutu: Petrušev pogađa, Srbija ima 20 poena prednosti - 76:55

Tok treće četvrtine:

8. minut: Ovo je već magija, 20. asistencija za Srbiju, a Milutinov zakucava Litvance - 71:53

7. minut: Gudurić kao kroz sir. Prodor i koš za 69:51

6. minut: Gudurić otvara kontru, Avramović trči - 67:51

6. minut: JOVIĆ NOVA TROJKA - 65:51

6. minut: Litvanci pogađaju trojku posle duže vremena - 62:51

4. minut: Jović pogađa trojku! Imamo do sada najveću prednost - 62:48

4. minut: Milutinov dobija lakat u glavu! Prekršaj Litvanaca u napadu. Jović za Jovića, Nikola kida obruč za 59:48

3. minut: Jović pogađa trojku - 55:47

2. minut: Loše je počelo drugo poluvreme. Serija Litvasnaca 5:0, ali Nikola Jović vraća nas trojkom - 52:45

Tok druge četvrtine:

10. minut: BOGDAN TROJKA za 49:38. Kraj poluvremena. Kapiten Srbije nanizao je 18 poena, prati ga Milutinov sa devet

10. minut: KONTRA! Idemo na 46:38. Pa faul u napadu sudije sviraju Litvancima. I opet selektor rivala nema kud, zove sve igrače na klupu

9. minut: Kakva akcija! Bogdanović doktorski za Milutinova a ovaj kao kap kroz mrežicu - 44:36

8. minut: Litvanci pogađaju dva napada zarednom bez našeg odgovora za 42:36. Pešić traži predah

8. minut: Milutinovu zadrhtala ruka na slobodnim bacanjima, ali pogađa jedno - 42:33

7. minut: KAPITENSKI! Bogdanović cepa mrežicu novom trojkom iz kontre! Selektor Litvanije nema kud, traži tajmaut jer gube sa 41:33

6. minut: Može Bogdan iz prodora i sa jedne noge - 38:31

6. minut: Nema nove trojke ni sa jedne strane. Vodimo ali prekršajem i mi ulazimo u rani bonus. Milutinov gospodari reketom i povećava vođstvo na 36:30

5. minut: Litvanci su nervozni i već su u bonusu a ima još sedam minuta do poluvremena. Vodimo sa 34:28 posle bacanja Gudurića

4. minut: Avramović je dobio po nosu u faulu u napadu Litvanaca - 32:26 je sad

4. minut: Umešale su se sudije! Dosuđuju simuliranje prekršaja Gudurića u našoj odbrani, ali Litvanci na sreću ne koriste poklon i napad posle jednog slobodnog bacanja - 30:26 za Srbiju

3. minut: Gudurić fauliran pri šutu za tri poena. Siguran je sa linije za slobodna bacanja dva puta - 30:25 za nas

2. minut: Nema stajanja, 28:25 za Srbiju.

1. minut: Davidovac pod košem. Srbija vodi sa 26:25

Tok prve četvrtine:

10: minut: Gudurić pogađa za 25:24 na kraju prve četvrtine. Kako je Litvance služio šut Srbija ima dobar rezultat

10. minut: Nešto sporiji deo prve četvrtine. Mrežice miruju - 25:22

8. minut: I Aleksa krade loptu, nerešeno je - 20:20

7. minut: EVO JE! Petrušev pogađa prvu trojku za Srbij - 18:15

6. minutu: Ne služi nas šut, ali se držimo jakom igrom pod košem. Litvanci sigurni i sa linije za slobodna bacanja - 18:12

5. minut: Milutinov asistent, Bogdanović siguran za dva 16:12

3. minut: NEVEROVATNO! Littvanci šutiraju trojke 4/4! Mi opet pod košem dominiramo - 16:10

3. minut: Nova trojka Litvanaca! Mi idemo na sigurno pod koš 8:6, pa onda kontra, nerešeno je

2. minut: Litvanci pogađaju trojku! Milutinov razgrće u reketu za 5:4

1. minut: Bogdan odmah krade loptu i završava akciju za 2:0. Litvanci uzvraćaju

UVOD U MEČ

Doš'o je i taj dan! Više nema popravnog! Još dve pobede dele Srbiju od "zacementirane" medalje na Mundobasketu, nebitno koje boje, ali sigurnog plasmana u finale, što bi predstavljalo veliki uspeh ove generacije.

Ako se zna da su "orlovi" u Manilu doputovali oskrnavljeni povredama i otkazima najbitnijih igrača poput Nikole Jokića, njegovog imenjaka Kalinića, Nemanje Nedovića, Vasilija Micića, Alekseja Pokuševskog...jasno je koliko bi ulazak u samu završnicu i borba za neko od odličja imali težinu.

Sada na putu izabranika Svetislava Pešića stoji moćna Litvanija, koja je do završnice stigla sa svih pet pobeda, od kojih je svakako najzvučnija ona protiv najjačeg tima na takmičenju SAD.

Srpski košarkaši su, nasuprot tome, opravdali ulogu favorita u duelima s Kinom, Portorikom i Južnim Sudanom, ali i dobili opomenu pred današnji meč od Italijana, kako opuštanja pri vođstvu od 16 razlike ne sme da bude.

Srećom, ceh je platila Dominikanska Republika u utakmici koja je bila od sudbonosnog značaja za naš tim, pokazavši razliku u kvalitetu između dve selekcije.

Sada su na redu Litvanci, a direktan TV prenos možete pratiti na RTS 1.

Dobro jutro i dobrodošli na lajv blog portala "Republika", posvećenom meču četvrtfinala Mundobasketa između Srbije i Litvanije.