VELIKA KRAĐA U MANILI! Prokletstvo se nastavlja! Azuri opet KOBNI za "orlove"! Srbija PROKOCKALA 16 razlike, preko Amera do medalje! (VIDEO+FOTO)

01.09.2023

12:18

Košarkaška reprezentacija Srbije izgubila je od Italije rezultatom 76:78 (19:23, 23:17, 20:19, 14:19) u prvom kolu I grupe, druge faze takmičenja na Mundobasketu.

Ovim porazom izabranici Svetislava Pešića umanjilli su šanse da osvoje lidersku poziciju u grupi, dok će za plasman u četvrtfinale morati da savladaju Dominikansku Republiku, prekosutra od 14 časova.

Ujedno, "orlovi" će i ukoliko se plasiraju u četvrtfinale, morati pre finala da se sastanu sa SAD, što svakako otežava put do osvajanja medalje na Mundobasketu.

Na štetu Srbiji išlo je i deljenje pravde španskih sudija Kondea i Kastilja, potpomognutim Hrvatom Vulićem, koji su tendecioznim odlukama na štetu našeg tima u velikoj meri uticali da Pešićevi izabranici ne nadoknade minus, u trenucima kada su bili u rezultatskom zaostatku,

SRBIJA - ITALIJA 76:78 (19:23, 23:17, 20:19, 14:19)

DVORANA: Smart Araneta Koliseum.

SUDIJE: Antonio Konde (Španija), Luis Kastiljo (Španija), Martin Vulić (Hrvatska).

Srbija: Avramović 7, Bogdanović 18, Davidovac 2, Dobrić 15, Gudurić 8, N. Jović 5, S. Jović 4, Marinković 3, Milutinov 14, Petrušev, Ristić.
Italija: Datome 10, Dijuf, Fontekio 30, Meli 8, Pajola 7, Polonara 30, Proćida, Riči, Severini 3, Spanjolo, Spisu 14, Tonut 3.

Pokazalo se da Italija ne leži "orlovima" već na startu meča, kada su izabranici Đanmarka Poceka sitgli do dvocifrenog vođstva.

Morala je Srbija konstantno da juri prednost rivala, koji je preko nezaustavljivog Fontekija, Melija i Spisuovih trojkama došao ubedljivih 10:20. Uzvratio je naš tim, serijom 5:0 najpre se približio "azurima", da bi do kraja prvog poluvremena proradio šut kapitena Bogdanovića, koji je već do odmora u koš Italijana ubacio 11 poena.

Podršku je imao u Dobriću i Avramoviću, zahvaljujući njima Pešićev tim je uspeo da napravi rezultatski preokret i posle 20 minuta trojkom asa Atlante sa zvukom sirene ode na veliku pauzu prednošću od 42:40.

Uzvratio je naš tim, serijom 5:0 najpre se približio "azurima", da bi do kraja prvog poluvremena proradio šut kapitena Bogdanovića, koji je već do odmora u koš Italijana ubacio 11 poena. Podršku je imao u Dobriću i Avramoviću, zahvaljujući njima Pešićev tim je uspeo da napravi rezultatski preokret i posle 20 minuta trojkom asa Atlante sa zvukom sirene ode na veliku pauzu prednošću od 42:40.

Srbija je furiozno otvorila drugi deo i preko Milutinova ekspresno napravila ubedljivo vođstvo, koja je trojkom Jovića u 26. minutu otišla na +16 (60:44), međutim, na scenu je tada stupio iskusni Datome i trojkama potpuno vratio Italiju u život.

"Azuri" su početkom poslednje deonice prišli samo na pola koša minusa (61:60), serijom 1:16!!! Novom serijom 0:4 napravili su potpuni prekret (64:67), pa je Srbija morala ponovo da juri minus.

Ipak, Italijani su pokazali više znanja i prisebnosti u završnici, kažnjavali svaku grešku "orlova" i nastavili pobedničku seriju u duelima sa srpskim košarkašima.

Neverovatni Simone Fontekio je predvodio italijanski tim do pobede s 30 poena. Veliku pomoć imao je u Marku Spisu koji je dodao 14 koševa, a dvocifren je bio i Luiđi Datome s deset poena.

Kod Srbije je blistao Bogdan Bogdanović, kapiten je sasuo Italijanima 18 poena, tri manje dodao je Ognjen Dobrić, dok je Nikola Milutinov meč završio s 14 koševa.

"Orlovi" sledeći meč, koji im je biti il' ne biti, igraju u nedelju od 14 časova protiv Dominikanske Republike.

Kako je utakmica tekla, pročitajte u nastavku teksta:

TOK MEČA:

Tok četvrte četvrtine:

Kraj utakmice, Srbija je izgubila rezultatom 76:78.

10. minut - Pogodio je kapiten Srbije oba puta 76:78.

10. minut - Faul nad Bogdanovićem, jedva su ga dosudili arbitri, skandalozno deljenje pravde. Ovakvu krađu Srbija ne pamti!

10. minut - Trojkaaa Gudurić, 74:76, ali Fontekio u padu pogađa 74:78.

8. minut - Priznati su poeni Spisua, posle gledanja čelendža, plus pet 71:76.

7. minut - Novi poeni Fontekija 69:74, dok Bogdanović ide na liniju za penale. Pogodio je oba 71:74.

7. minut - Severini pogađa trojku za Italiju 67:72, a Dobrić oba slobodna bacanja 69:72.

6. minut - Oba penala daje Bogdanović 67:69.

6. minut - Milutinov pogađa jedno bacanje od dva, a Fontekio na drugoj strani iz igre 65:69, tajm-aut Pešić.

5. minut - Fontekio precizan, Italija vodi 64:65. Gube loptu naši, a Spisu pravi duplu, sudije ne sviraju, pa on koristi poklon 64:67.

5. minut - Faul Milutinova u napadu, problem jer je njegova četvrta greška.

4. minut - Bogdan promašuje trojku, ali je onda napravio faul nad Melijem u odbrani.

3. minut - Sjajno polaganje Ognjena Dobrića 64:61, ali Pajola odmah uzvraća 64:63.

2. minut - Faul Ričija u napadu nad Dobrićem.

1. minut - Nastavlja Datome teror srpskog koša, pogađa za dva i samo je jedan razlike 62:61.

Tok treće četvrtine:

Kraj trećeg kvartala - 62:59.

10. minut - Trojka Datomea, samo je tri razlike, 62:59!!!! Kakva drama u Manili!!!

9. minut - Nikola Jović sa penala prekida ovaj niz Italije - 62:51, ali na drugoj strani ispod koša je ostao sam Datome 62:53. Laki poeni za "azure", a onda i trojka Điđija 62:56.

9. minut - Nastavlja Simone Fontekio, njegov sedmi uzastopni poen, Italijani na jednocifrenoj razlici 60:51. A, bilo je 16...

8. minut - Fontekio preko Bogdanovića ubacuje trojku i smanjuje 60:47, pa onda i iz igre pogađa 60:49, Pešić reaguje tajm-autom.

7. minut - Trojkaaaaaaaaaa Nikola Jović, maksimalnih 16 razike, ide Srbija na 60:44.

6. minut - Nikola Milutinov iks faktor u odvajanju "orlova", poentira oba bacanja 57:44.

5. minut - Bogdanović jedno od dva bacanja, 55:42, raste prednost koju prekida Fontekio koševima 55:44.

5. minut - Pogađa Milutinov ponovo sa slobodnih bacanja, najvećih +12, vodimo 54:42.

4. minut - Nikolaaaaaaaaaa Milutinov, na asistenciju Jovića, iznudio je još i bacanje!!! Srbija vodi 49:42, tajm-aut Poceko. Pogodio je centar Olimpijakosa 50:42, a onda Dobriiiiiiiiiiiiiiiiiiiić zakucava u kontri, maksimalnih +10!!! Vodi Srbija 52:42.

3. minut - Stefan Jović poentira i vraća plus pet 47:42, a potom Milutinov je iznudio faul u napadu Polonare.

3. minut - Što je malopre propustio, Milutinov je sad ispravio, pogađa pod košem 45:40, najveće vođstvo Srbije. Na drugoj strani, Fontekio realizuje oba

2. minut - Milutinov pravi faul u napadu, šteta, mogli smo da povećamo prednost.

1. minut - Srbija sa penala postiže prvi koš u nastavku. Učinio je to Ognjen Dobrić 43:40.

Počelo je drugo poluvreme u Manili.

Tok druge četvrtine:

Kraj prvog poluvremena, Srbija - Italija 42:40

10. minut - Trojkaaaaaaaaaa Bogdana sa zvukom sirene, za vođstvo Srbije na poluvremenu 42:40. Auuuuuuuuuuuuu kakav potez kapitena "orlova"!

10. minut - Stefan Jović poentira 37:40. Na 29 sekundi pre kraja poluvremena, Nikola Milutinov realizuje oba bacanja 39:40. Drama u Manili.

9. minut - Gudurić prolazi i pogađa 35:38. Uzvraća Fontekio 35:40, on je još jedan dvocifren u timu Italije.

8. minut - Fontekio za Melija, koji brutalno zakucava 33:38.

7. minut - Akile Polonara samo jedno bacanje pogađa 33:36.

6. minut - Pajola precizan za tri poena, azuri ponovo beže 31:35, ali ne da Milutinov koji sigurno polaže loptu u obruč 33:35.

6. minut - Neeeeeeeeee, Fontekio pogađa trojku i Italijani opet vode 31:32, tajm-aut Pešića.

6. minut - Služe bacanja Italijane, sa dva nova spustili su minus na koš razlike 31:29.

5. minut - Razigrao se Avramović, njegovi novi poeni za 31:26. Simone Fontekio na drugoj strani izborio dva penala. Samo jednom je bio precizan 31:27.

4. minut - Fontekio jednim pogođenim bacanjem smanjuje na 29:26.

4. minut - Vanjaaaaaaaa Marinkoviiiiiiiiiiiiić daje novu trojkuuuuuuuuu 29:25!!!! Tako je bre, idemo ka četvrtfinalu!!!! Pravi Srbija 10:0 seriju.

3. minut - Aleksaaaaaaaaaaaaaaaa!!! Trojkaaaaaaaaa za Srbiju, vodi Pešićev tim 26:25!!!!

2. minut - Evo poena Dejana Davidovca, Srbija smanjuje 21:25. Sada u kontri pogađa i Aleksaaaaaaaaaaaaa Avramoviiiiiiiiiiiiiiiić, samo koš razlike 23:25. Tajm-aut Poceko.

1. minut - Drugu četvrtinu poenima sa bacanja otvara Pajola 19:25.

Počela je druga četvrtina.

Tok prve četvrtine:

Kraj prve četvrtine.

10. minut - Dobrić će imati dva slobodna bacanja. Oba je pogodio 17:23. Posle njega i Jović koristi oba bacanja 19:23.

9. minut - Posle promašene trojke Davidovca, Polonara je zaustavljen.

8. minut - Guduriiiiiiiiiić, sam je ostao u dvorani i pogodio trojku 15:20, ali Spisu odmah vraća 15:23.

8. minut - Posle tajm-auta Spisu realizuje i penal, dvocifrena prednost za Italiju 10:20, Bogdanović pogađa oba bacanja i smanjuje 12:20.

8. minut - Nova trojka za Spisua, uz dodatno bacanje 10:19. Tajm-aut za Pešića.

7. minut - Spisu nova trojka i 13:6 za Italijane, ali vraćaaaaaa Ognjen Dobrić uz faul 13:9. Iskoristio je novi igrač Virtusa i dodatan penal 10:13, međutim, sam je ostao Nikolo Meli na šutu za tri i pogodio 10:16.

6. minut - Milutinov se izborio pod košem i pogodio 6:10.

5. minut -- Prekida Bogdanović seriju i poentira 4:7, ali Spisu ubacuje trojku - 4:10.

5. minut - Simone Fontekio silovito zakucava i povećava na 5:2, Stefan Jović nije uspeo da vrati trojku. Sada pogađa i Akile Polonara 2:7, seija 0:6 Italijana.

4. minut - Jović promašuje trojku, Fontekio greši u kontri, Dobrić je ukrao loptu i poentirao, ali napravio faul u napadu.

3. minut - Šut Melija iz očaja i pogodio je, "azuri" opet imaju prednost 2:3.

2. minut - Prvi poen na utakmici postiže Meli, polovičan sa slobodnih bacanja, Italija vodi 1:0. Uzvraća Bogdan u kontri, Srbija preokeće 2:1.

Promašaj Bogdanovića na početku za tri poena.

Startna petorka Srbije: N. Jović, Bogdanović, S. Jović, Dobrić, Milutinov.

Meč je počeo!

UVOD

9.54 - Italija često gubi od evropskih selekcija na velikim takmičenjima. Do sada su se sa njima ukrstili četiri puta i izgubili su tri utakmice, ali, tri od tih susreta su završena sa razlikom od sedam ili manje poena, što znači da je jedino Srbija uspela ubedljivo da ih dobije.

9.53 - Sledi himna Srbije, posle italijanske.

9.52 - Simone Fontekio je jedini u timu Italije postigao najmanje 13 poena na sve tri utakmice na ovom Svetskom prvenstvu. Do sada je šutnuo ka košu 46 puta, 21 put više od sledećeg igrača na listi.

9.45 -  Kapiten "orlova" Bogdan Bogdanović je do sada postigao 345 poena za našu zemlju na Svetskim prvenstvima.

9.40 - Srbija je "azure" poslednji put na Svetskom prvenstvu dobila pre četiri godine.

9.35 -  Srbija drugi put kao samostalna zemlja juri četiri uvodne pobede na Mundobasketu. To smo uradili samo još 2019. godine, ali Srbija je Azure poslednji put na Svetskom prvenstvu dobila i to u prošloj ediciji 2019. godine.

9.26 - Povređeni Boriša Simanić zbog povrede neće moći da pomogne "orlovima" do kraja šampionata, ali je naša reprezentacija pokazala poštovanje prema njemu, te će njegov dres biti na klupi za rezervne igrače.

9.25 - Dobro jutro i dobrodošli na lajv blog portala "Republika", gde ćemo tekstualno prenositi meč prvog kola grupe I, u kome se sastaju Srbija i Italija.