PIROVA POBEDA ZVEZDE: Crveno-beli bolji od Fenerbahčea na oproštaju od Evrolige!

13.04.2023

18:09

Srpska ekipa slavila nakon drame i produžetka.

Košarkaši Crvene zvezde savladali su Fenerbahče u dvorani Aleksandar Nikolić rezultatom 91:89 . Meč 34. kola Evrolige bio je poslednji u sezoni elitnog takmičenja za klub sa Malog Kalemegdana, koji je pokazao da ima kvalitet da se bori sa gigantima kao što su “kanarinci” iz Istanbula.

Odlično je Fener otvorio meč u srpskoj prestonici. Tri od čeitri trojke pogodili su gosti iz Istanbula, dok je Džonatan Motli pravio velikih problema defanzivi crveno-belih u reketu. Amerikanac je do ludila dovodio Hasana Martina, Luku Mitrovića, Dalibora Ilića i Filipa Petruševa. Ipak, konsolidovala se četa Duška Ivanovića, nakon prve deonice “kanarinci” su imali prednost od 21:15.

U drugom kvartalu Crvena zvezda je pokazala zube. Na Fenerovu seriju od 6:0, Zvezda je odgovorila sa osam uzastopnih poena. Ognjen Dobrić je prednjačio u preokretu crveno-belih, Luka Vildoza konačno je podsetio na partije sa kraja 2022. godine, a Kampaco je samo potvrdio svoju klasu. Upravo je Faku trojkom u poslednjoj sekundi obezbedio svojoj ekipi prednost pred odlazak na veliki odmor – 41:39.

U nastavku susreta jedan tim bi napravio seriju od šest do osam nebranjenih poena, pa bi po pravilu onaj drugi to uzvratio.

I tako sve do finiša treće četvrtine. Od tada kreće rovovska borba koš za koš, uz jasan akcenat na odbranu. A onda je Ognjen Dobrić na početku četvrte četvrtine pogodio dve uzastopne trojke i doveo Zvezdu u vođstvo 67:63. Ipak, ni ta mini-serija nije mogla da prođe bez odgovora, pošto je Fener vezao pet poena i poveo 68:67 i imao prednost sve do finiša poslednjeg kvartala.

Bilo je 78:75 za Fenerbahče 28 sekundi pre kraja, a Zvezda je imala loptu. Odlučio je Duško Ivanović da se ide u penal završnicu. Luka Mitrović je odmah pogodio oba bacanja, dok je Motli promašio jedno, pa se kontrola vratila u ruke domaćina, pošto je Fener vodio 79:77. Odlučio se Ivanović za pun napad, a Kampaco je to iskoristio za rutinsko polaganje - 79:79. "Kanarinci" su imali nešto više od tri sekunde za poslednji napad i pobedu, ali je Marko Gudurić promašio trojku.

U produžetku se bolje snašla Crvena zvezda koje se odlučila da poena traži preko pika i to je uspelo. Mitrović i Petrušev su pronalazili poene u reketu, dok su se gosti mučili. Međutim, Zvezda je svojim greškama ponovo omogućila Feneru da priđe 90:89.  Kampaco je nakon toga pogodio samo jedno slobodno bacanje. Kalates je promašio trojku, a Zvezda je pobedila.

Kod pobednika Fakundo Kampaco je bio najefikasniji sa 24 poena, dva više od Ognjena Dobrića, dok je Luka Vildoza postigao 17 poena. Na drugoj strani Motli je predvodio Fener sa 27 poena i osam skokova.

Crveno-beli su takmičenja završili sa učinkom 17-17, Fener je na 19-15, te će njihov plasman u Top 8 zavisiti od utakmica Baskonije i Žalgirisa.

Crvena zvezda - Fenerbahče 91:89

/15:21, 26:18, 16:18, 22:22, produžetak 12:10/

Dvorana: Aleksandar Nikolić

Sudije: Robert Lotermozer, Karmelo Paterniko, Đordi Alijaga

CRVENA ZVEZDA: Holand -, Vildoza 17 (5sk, 3as), Lazarević 2, Kampaco 24 (3sk, 3as, 2uk), Mitrović 12 (4as), Martin 6, Dobrić 22, Ivanović -, Ilić -, Nedović -, Marković 3, Petrušev 5 (6sk).

FENERBAHČE: Motli 27 (8sk), Hazer -, Edvards -, Mahmutoglu -, Hejs Dejvis 19 (8sk), Biberović -, Pjer 7 (5sk), Džekiri 2, Gudurić 11 (5sk, 5as, 2uk, 4iz), Dorsi 12, Kalates 11 (12as, 3sk, 3uk), Adetokunbo -.

45. minut - Kraj utakmice! Crvena zvezda je slavila posle velike drame sa 91:89.

44. minut - Fakuuuu! Neverovatna trojka Argentinca  - 90:84. Crvena zvezda je blizu pobede.

43. minut - Kampaco nastavlja gde je stao 83:82, a onda je Petrušev zakucao posle asistencije Vildoze - 85:82.

PRODUŽETAK

40. minut - Marko Gudurić je promašio pobedu za turski klub. Gledaćemo produžetke.

40. minut - Kampaco polaže za 79:79. Fener ima nešto više od tri sekude za poslednji napad.

40. minut - Drama i dalje traje. Zvezda ima napad nakon tajmauta - 75:78.

38. minut - Kampaco je pogodio za 73:74, na drugoj strani Dorsi ekspresno odgovara - 73:76.

36. minut - Dejvis pogađa veoma važnu trojku - 69:74.

35. minut - Nova promena u vođstvu. Fener sada prednost - 68:67.

34. minut - Dve uzastopne trojke Ognjena Dobrića. Itudis je morao da zatraži tajmaut - 67:63.

32. minut - Luka Vildoza sa dva teška pogotka održava Zvezdu u egalu - 61:61.

IV četvrtina

30. minut - Uspeo je Fener da istopi rezultatski minut. Gledaćemo dramu u poslednjoj deonici - 57:57.

28. minut - Gledamo pravi rat u trećoj deonici. Svaki postignut koš je zlata vredan - 55:51.

26. minut - Stefan Marković za tri! Crveno-beli ponovo imaju značajniju prednost - 52:47.

24. minut - Motli nastavlja svoju dominaciju. Krilni centar je ubacio svoj 17. poen - 47:47.

22. minut - Kampaco nastavlja da demonstrira svoju klasu - 47:43.

III četvrtina

20. minut - Kampaco je pogodio za tri uz zvuk sirene! Crvena zvezda je preokrenula - 41:39.

18. minut - Ne prestaje Zvezdina serija, sada je 8:0. Nerešeno je 35:35.

17. minut - 4:0 serija Crvene zvezde, Itudis sada traži pauzu - 31:35.

16. minut - Pet uzastopnih poena Motlija. Novi tajmaut Duška Ivanovića - 27:35.

15. minut - Duško Ivanović je zatražio tajmaut posle poena Dejvisa - 27:31.

14. minut - Ušli smo u fazu utakmice gde se igra "koš za koš" - 27:29.

12. minut - Dobrić je pogodio trojku, a onda je Mitrović majstorski zakucao  - 22:23.

II četvrtina

10. minut - Neverovatno loše odluke Holanda u poslednja dva napada crveno-belih. Zaslužena prednost Fenera nakon prve deonice - 15:21.

8. minut - Nekoliko konfuznih napada na obe strane terena - 15:19.

6. minut - Laki poeni Kampaca iz kontre. Međutim, Motli pravi velike probleme visokim igračima crveno-belih. Amerikanac za sada briljira - 10:15.

4. minut - Turska ekipa već je pogodila tri trojke - Dejvis, Dorsi i Kalates - 8:13.

2. minut - Bolji početak Fenera. Crvena zvezda se muči u napadu - 4:8.