DA LI JE BOLJE SPAVATI U HLADNOJ ILI TOPLOJ SOBI! Nauka rešila dilemu: NE IGRAJTE SE ZDRAVLJEM!

Autor: Republika

Lifestyle

12.01.2021

11:08

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

A, šta vama više prija!?

RepublikaFoto: Photo by Kinga Cichewicz on Unsplash

Spavanje u pretoploj sobi ne samo da dovodi do znojenja i neprijatnog osećaja, već i do propuštanja brojnih pogodnosti koja se mogu dobiti spavanjem u hladnoj sobi.

Temperatura od 18 stepeni Celzijusa može značiti razliku između lošeg i mirnog sna, napominju stručnjaci, a prenosi "Informer".

Naučnici kažu da spavanje u hladnijoj sobi pomaže da ostanemo sveži i izgledamo mlađe.

Spavanje u sobi s nižom temperaturom podstiče proizvodnju melatonina koji se naziva i telesnim hormonom spavanja. Takođe je i antioksidans, što znači da služi kao hormon protiv starenja tela

Spavanje u hladnijoj sobi bi takođe moglo da pomogne i u sprečavanju nesanice. Studije ističu da je nekoliko oblika nesanice zapravo povezano s višim telesnim temperaturama.

Mnogi ljudi s nesanicom imaju poteškoće sa regulacijom telesne temperature, ograničavajući sposobnost gubitka toplote.

Od srca do gojaznosti

Više temperature znače da telo oslobađa više hormona stresa zvanog kortizol. Hladnija soba može pomoći u održavanju nivoa kortizola, a to znači manje stresa i bolji kvalitet sna.

Spavanje u hladnoj sobi može da smanji šanse za razvoj metaboličkih bolesti poput dijabetesa. Takođe, poboljšava nivo hormona rasta, koji pomaže u prevenciji bolesti srca, depresije i gojaznosti. Povišen melatonin takođe smanjuje rizik od Alchajmerove bolesti.

Kad smo u dubokom snu, u našem telu se obnavljaju ćelije. Ako je temperature sobe viša, to nas može probuditi iz dubokog sna, a boravak u hladnoj sobi smanjuje šanse da se to dogodi. Jedna od prednosti spavanja u hladnijoj sobi je i ta što sprečava gljivične infekcije. Bakterije i gljivice vole da žive u toplom i vlažnom okruženju, pa ih hlađenje prostorije tokom noći može držati pod kontrolom.

 

 

 

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

Komentari (0)

Loading