NEUROHIRURG OTKRIVA U KOJE VREME SMO POD NAJVEĆIM STRESOM: Čuveni doktor upozorava "Evo kada nastaje PROBLEM, prva faza je ALARM"

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Stručnjaci su došli do precizne računice.

NEUROHIRURG OTKRIVA U KOJE VREME SMO POD NAJVEĆIM STRESOM: Čuveni doktor upozorava "Evo kada nastaje PROBLEM, prva faza je ALARM"

Foto: youtube.com/Novo jutro, shutterstock

Profesor doktor Branko Đurović neurohirurg i klinički neurofiziolog objašnjava zašto ne možemo da prestanemo da se nerviramo, kao i kada je hormon stresa na vrhuncu. Ipak, nekada stres može da donese dobro jer ostanemo fokusirani na srž stvari koja nam je bitna.

- Šta je stres? To je ljudska odbrambena reakcija na štetne faktore iz okoline, na taj način organizam pravi proces adaptacije vraća se na svoju ravnotežu. Stres delimo na akutni i hronični. Akutni stres kad polažemo ispit na fakultetu, kada imamo javni nastup... Dok god imate najmanju količinu stresa dobro je, fokusirani ste. Kada nastaje problem? Kada se stres stalno ponavlja, akutnu fazu stresa delimo u nekoliko stadijuma - kaže on u emisiji "Jutro" na Prvoj televiziji  i objašnjava faze stresa:

- Prva faza je alarm, organizam prepoznaje da se nešto dešava u okolini. Faza odbrane, ako se u toj fazi neutrališe stresogeni faktor dolazimo do neželjene faze, a to je iscrpljenje, koja je vezana za hronični stres.

Foto: Shutterstock

Stres može biti akutni i hronični objašnjava doktor

Promene se potom dešavaju i u mozgu.

- Kada imamo hroničan stres, prvo reaguje amigdale to je deo nesvesnog dela mozga koji obrađuje naše emocije. To je centar straha, amigdale dobija informaciju iz okoline preko čula, ako proceni da je informacija nešto što može da ošteti organizam, šalje je prema centru - rekao je doktor u emisiji.

Istraživanje kaže da smo pod najvećim stresom u 7h i 23 minuta ujutru, doktor objašnjava zašto je to tako.

- Hipotalamus je naš moždani centar koji vrši kontrolu nad stresogenim faktorima. On na početku u 1. fazi aktivira srž nadbubrežne žlezde i dolazi do lučenja adrenalina. Svako od nas ima cirkadijalni ritam, tačno se zna u kojem delu dana imamo povećanu koncentraciju hormona ili smanjenu. U jutarnjim časovima koncentracija kortizola je najveća, to znači između pet i sedam časova, ova klinička studija to pomera prema osam časova prepodne. On nas priprema za stresogenu dnevnu dinamiku. 

Čak iako ustajete ranije doktor objašnjava da lučenje kortizola počinje od pet do sedam.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO:

Komentari (0)

Loading