VELIKA PROMENA! Uskoro u penziju sa 67 godina

Republika.rs

Autor:

Biznis

02.09.2025

07:44

Pratite nas i putem Android ili iOS aplikacija

Android aplikacija ios aplikacija huawei aplikacija

Značajna je razlika u primanjima između muškaraca i žena.

VELIKA PROMENA! Uskoro u penziju sa 67 godina

Foto: Nemanja Pančić

Prema podacima Nemačkog fonda penzijskog osiguranja, trend kasnijeg penzionisanja je sve izraženiji.

Iako je zakonski plan da se starosna granica za penziju do 2031. godine postepeno podigne na 67 godina, u koalicionom sporazumu se navodi da dalje podizanje starosne granice nije planirano.

Umesto toga, razmatra se uvođenje koncepta "aktivne penzije", koji bi omogućio starijima od penzijske granice da ostvare neoporezivu mesečnu zaradu do 2.000 evra. Penzijski fond je, prema rečima kopredsednice Anje Pil, stabilan, zahvaljujući dobrom stanju na tržištu rada.

Foto: Nemanja Pančić

Penzioneri

Prošle godine, penzioneri u Nemačkoj su u proseku primali 1.154 evra mesečno. Značajna je razlika u primanjima između muškaraca i žena: muškarci su u proseku primali 1.405 evra, dok su žene dobijale 955 evra, piše Kamatica.

Penzijski fond je prošle godine isplatio penzionerima 402,8 milijardi evra, dok je prihod Fonda bio 402 milijarde.

Podsetimo, planovi nemačke vlade o povećanju javnog duga ponovo su otvorili raspravu o dugoročnoj održivosti javnih finansija i rastućim izdacima za kamate koji će, prema procenama, u budućnosti zauzimati sve veći deo budžeta, a predsednik minhenskog Instituta za ekonomska istraživanja IFO Klemens Fust u autorskom članku upozorava na nadolazeće probleme.

Prema njegovim rečima, danas troškovi kamata čine oko šest odsto nemačke savezne potrošnje, ali bi do 2040. mogli premašiti 13 odsto ako prosečna kamatna stopa ostane na 2,5 odsto, a privreda nominalno bude rasla po stopi od tri odsto na godišnjem nivou, prenosi Tanjug.

Da je udeo kamata već sada 13 odsto, u budžetu za 2025. bi nedostajalo 35 milijardi evra, što bi zahtevalo ili rezanje budžeta Ministarstva rada Nemačke za petinu ili povećanje poreza na dodatnu vrednost (PDV) za dva procentna poena, poručuje Fust.

Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama: Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Telegram, Vajber. Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa Google Play i Apple AppStore.

BONUS VIDEO

Komentari (0)

Loading