DANAS NOVE PROMENE U MENJAČNICAMA! Oglasila se Narodna banka Srbije!
Ova kretanja posebno su značajna u kontekstu svetskih ekonomskih turbulencija i kretanja kamatnih stopa, kako u evrozoni, tako i u Sjedinjenim Američkim Državama.

Foto: Schutterstock
Zvanični srednji kurs dinara za evro iznosiće sutra 117,2371 dinara, što predstavlja minimalnu promenu u odnosu na prethodni dan, saopštila je Narodna banka Srbije (NBS). Dinar prema evru beleži stabilnost – u odnosu na isti period prošlog meseca kurs je nepromenjen, dok je na godišnjem nivou slabiji za svega 0,1 odsto, a od početka godine za 0,2 odsto.
Istovremeno, dinar je prema dolaru zabeležio rast. Indikativni kurs u sredu iznosi 104,4801 dinar za dolar, što je povećanje od 0,3 odsto u odnosu na prethodni dan. Na mesečnom nivou dinar je slabiji prema dolaru za 1,2 odsto, ali je zato na godišnjem nivou jači za 3,6 odsto, dok je od početka godine ojačao čak 7,6 odsto.
Ova kretanja posebno su značajna u kontekstu svetskih ekonomskih turbulencija i kretanja kamatnih stopa, kako u evrozoni, tako i u Sjedinjenim Američkim Državama. Jačanje dolara posledica je, između ostalog, zadržavanja visoke referentne kamatne stope američkog FED-a, čime se privlače investicije u dolar i povećava tražnja za američkom valutom. Nasuprot tome, Evropska centralna banka signalizira moguće ublažavanje monetarne politike, što drži evro pod blagim pritiskom.
Za građane Srbije, stabilan kurs dinara prema evru znači očuvanje kupovne moći i izostanak značajnih inflatornih pritisaka iz uvoza, posebno kada su u pitanju energenti i prehrambeni proizvodi koji se plaćaju u evrima. Međutim, jačanje dolara može da poskupi robu i usluge iz SAD-a, kao i kredite indeksirane u američkoj valuti, i utiče na cenu sirovina na svetskim berzama.
Privreda, s druge strane, može imati različite efekte. Uvoznici iz evrozone trenutno mogu da računaju na stabilne troškove, dok izvoznici na tržište SAD mogu imati koristi od snažnijeg dolara.
NBS će, prema najavama, nastaviti da interveniše po potrebi na deviznom tržištu kako bi očuvala stabilnost kursa i amortizovala spoljne šokove, čime se potvrđuje dosledna politika monetarne stabilnosti.
Građani i firme bi, u svetlu aktuelnih kretanja, trebalo da pomno prate dešavanja na globalnim tržištima, jer će se oni sigurno reflektovati i na domaće uslove, kako kroz kursne razlike, tako i kroz kamate i inflaciju.
BONUS VIDEO
Poštovani čitaoci, možete nas pratiti i na platformama:
Facebook,
Instagram,
YouTube,
TikTok,
Telegram,
Vajber.
Pridružite nam se i prvi saznajte najnovije i najvažnije informacije.
Naše aplikacije možete skinuti sa
Google Play i
Apple AppStore.
Komentari (0)